Boğaçhan Göksu

Girişimci, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü - Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü

İş adamı, girişimci. 1981 yılında Konya’da doğdu. 2005 yılında, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Ardından 2010 yılında, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema ve Televizyon Bölümü’nden mezun oldu.

Özel ilgi alanı olan “çikolata” ve “kahve” ürünleri konusunda yaptığı çalışmalar neticesinde, 2011 yılında “Bayramefendi Osmanlı Kahvecisi” markasının ilk şubesini Antalya’da açtı.

Franchising iş modelini geliştirerek markalaşma ve kurumsallaşma alanında önemli bir başarıya imza atan Göksu, 2019 yılına gelindiğinde markasını 194 şubeye ulaşan dev bir kahve zincirine dönüştürdü.

Üretimi sürekli geliştirme ve istihdam yaratma vizyonuyla hareket eden Göksu; Antalya Organize Sanayi Bölgesinde 14.000 m2 arazi üzerine kurulu, 8.500m2 üretim ve depolama alanına sahip “Göksu Global Gıda San. ve Tic. A.Ş.”’ni 2013 yılında gıda sektörüne yönelik üretim yapmak amacıyla kurdu.

Bünyesinde; kahve ve kahve ürünleri, yeniden paketleme, pastacılık ürünleri, çikolata ürünleri ve meyve işleme tesisleri yer almakta olan şirketin ISO 22000, ISO 9001, ISO 10002 ve Helal Gıda kalite belgeleri bulunmaktadır

2017 yılı başından itibaren ihracat çalışmalarına başlayan Göksu Global, 2019 yılına gelindiğinde Körfez Ülkelerine kahve çeşitleri, Avrupa ülkelerine kahve çeşitleri ve limonata, Orta Asya ülkelerine kahve çeşitleri ve limonata ihraç etmekte olup Ürdün ile ihracat görüşmeleri hızla sürmektedir.

Göksu, Global bünyesinde üretimini başlattığı ve perakende pazarı için hazırladığı "Limmo", "Kurukahveci Bayramefendi", "DrMalio", "LaSalvage" markalı ürünleri de ulusal marketlerde 2019 yılında yerini almıştır.

Türkiye’nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovaLİG’de 2017 yılında ülkemizde 7. ve 2018 yılında 4. olarak finalist listesinde yer alan Göksu Global A.Ş., kazandığı Üstün Başarı Sertifikalarının yanı sıra, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) tarafından düzenlenen “İhracatın Yıldızları 2018” ödül töreninde de inovasyon dalında ödüle layık görülmüştür. Firmamız ayrıca Antalya OSB tarafından “Gelecek Vaat Eden Firma” ve “En Çok Eğitim Alan Öncü Firma” ödüllerine layık görülmüştür. Marketing Türkiye Boomsonar gümüş ödülü ve Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (ITQI) tarafından 2017, 2018 ve 2019 yıllarında 6 ayrı ürününe, toplamda 10 adet “Üstün Lezzet Ödülü” almıştır.

Global kahve sektörü için projelendirilen “BEX Coffee& Chocolate” yeni nesilin enerjisinden ve lezzet anlayışından ilham alarak kuruldu.

Teknoloj ve futuristik yaklaşımın müzikle içselleştirilmesi fikri ile hayata geçirilen BEX, hayatta yenilikler denemenin, kendine özgü olmanın ve daha iyiye ulaşmanın heyecanıyla şubeleşmeye devam ediyor.

Antalya’da 40 yılı aşkın süredir faaliyet gösteren ve pastacılık konusunda haklı bir bilinirliğe sahip olan “Salman Pastacılık Gıda San ve Tic A.Ş” ve “Salman” markasını 2015 yılında satın alarak şirketler bünyesine katan Göksu, 2017 yılında “Vili Pizza Gıda San ve T,c Ltd Şti” ve “Vili Pizza” markasını faaliyete geçirmiştir.

Farklı alanlarda da yatırımlar gerçekleştiren BoğaçhanGöksu; Plastik, Seramik, Porselen ve Makine üretiminin yanı sıra Yazılım-Bilişim Teknolojileri ile Reklam ve İletişim Hizmetleri alanında da yatırımlarda bulunmuştur.

Antalya MÜSİAD’da Yönetim Kurulu Başkanı ve UFRAD Yönetim Kurulu Üyesi IHATO (İnternational Halal Tourism Organization) ve İyi İnsan Hareketi Derneği kurucularından olan Boğaçhan Göksu, girişimcilik konusunda edindiği deneyimleri paylaşmak ve gençlere destek olmak amacı ile birçok üniversite ve kuruluşta çeşitli konularda seminerler vermiştir.

Boğaçhan Göksu evli ve 3 çocuk babası olup Almanca ve İngilizce bilmektedir.

KAYNAK: Ali Keskin (Bilgi teyidi, 09.09.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör