Ayşegül İldeniz

CEO, İşletmeci, Yönetici, İş İnsanı

Doğum
-
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü

İş Kadını Eczacıbışı Holding Yönetim Kurulu Üyesi, Zorlu Holding A.Ş. / Yönetim Kurulu Üyesi, Silver Spring Networks'ün Yeni CEO'su. İzmir doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra San Francisco Üniversitesi Dijital İletişim Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamladı.

Ayşegül İldeniz, 1998 yılında katıldığı global mikroişlemci devi Intel şirketinde sırasıyla Türkiye Genel Müdürlüğü; 67 ülkeyi barındıran Türkiye, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Başkanlığı ve Avrupa Yönetim Kurulu üyeliği; ve Silikon Vadisi’ndeki Intel Merkez Ofisi'nde Yeni Teknolojiler Grubu Dünya Başkan Yardımcılığı yapmıştır.

2016 yılında New York borsasında işlem gören ve 26 milyon kullanıcısı ile Amerikan akıllı enerji pazarının yarısını elinde bulunduran Silver Spring Networks Şirketi'ne COO olarak katılmış, akıllı şehirler konusundaki programları Chicago, Singapur, Paris, Kopenhag, Dubai gibi şehirlerde uygulamıştır.

2015 yılında ABD’nin en prestijli yayınlarından Fast Company tarafından “Dünyanın en yaratıcı ilk 100 kişisi” ve TOA (Turks of America) tarafından Amerika’nın en etkili 3. Türk kadını, Türkiye’de ise Dünya Gazetesi tarafından 2004’te “Yılın Bilişim Kadını”, 2006’da “Yılın Kadın Yöneticisi” seçildi.

2018 Mayıs ayından itibaren Eczacıbaşı Topluluğu Zorlu Holding’de Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Ayşegül İldeniz, aynı zamanda TÜSİAD Silikon Vadisi Network Başkanı ve American Turkish Society ve Turkish Philanthropy Funds Yönetim Kurulu üyesidir.

Ayşegül İldeniz, Silikon Vadisi ve İstanbul'da inovasyon, teknoloji, gelecek vizyonu konularında öncülük yapmaktadır. Çalışmalarını Amerika'da sürdürmektedir

KAYNAK: Karşınızda Silikon Vadisi sakinlerinden Ayşegül İldeniz (hurriyet.com.tr, 26 Temmuz 2014), Ünlü iş insanı Ayşegül İldeniz'den önemli uyarılar (sozcu.com.tr, 28 Temmuz 2019), Ayşegül İldeniz – Eczacıbaşı (eczacibasi.com.tr, 05.08.2020), Ayşegül İldeniz Özgeçmiş – basifed (basifed.org, 05.08.2020), Silikon Vadisi – Çalışma Grubu Başkanı (tusiad.org, 05.08.2020).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör