Mustafa Küçük (Lc Waikiki)

CEO, Makina Mühendisi, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Selçuk Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümü

Makina Mühendisi, İş Adamı, Tema Grubu'nun CEO'su. 1963 yılında Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini  Malatya’da tamamladı. Kısıtlı eğitim imkânlarına rağmen o dönemde ilçesinden üniversiteyi kazanan iki kişiden biri oldu. 1984 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünden mezun olan Küçük, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Makina Mühendisliği alanında master eğitimini tamamladı.

1986 senesinde, yüksek lisans eğitimi sırasında tanıştığı arkadaşının ailesinin 8 küçük makinelik atölyesinde iş hayatına atıldı.

1987 senesinde Tema Tekstil'in teklifi ile bir apartmanın bodrum katında bir atölyede kendi işine başladı. Daha sonra numune dikmek için bir dikiş makinesi ve kesim masası aldı. Bir süre tedarikçi firmalarla iş yaptı. Zamanla nakış, baskı, etiket, boyahane yatırımı yaptı.

1988 senesinde Tema Tekstil'in genel müdürü oldu. Ardından Tema Holding'in genel koordinatörlük görevini yürüttü. 2000 senesinde Taha Holding'de perakende ve üretim gruplarının ayrılması kararı çıkınca perakende sektöründe Tema Grubu'nun CEO'luğunu üstlendi. Küçük, LC Waikiki, LCW, South Blue ve X-Side markalarının geliştirilmesi ve mağazalar zincirinin oluşturulması sorumluluğunu yürütmektedir.

2018 yılında en zengin 100 Türk'ün sıralandığı "Forbes 100" e göre LC Waikiki CEO'su Mustafa Küçük, 2 milyar 300 milyon dolar servetiyle listeye beşinci sıradan girdi.

KAYNAKÇA: Mustafa Küçük kimdir?  (haberturk.com, 29 Şubat 2016), Mustafa Küçük LC Waikiki'nin CEO'sundan Altın Öğütler (alayonay.com, 13 Ağustos 2017), Mustafa Küçük kimdir? (LC Waikiki CEO'su) (ntv.com.tr, 1 Mart 2018), Mustafa Küçük kimdir? Ünlü iş adamının zirveye yolculuğu (sozcu.com.tr, 1 Mart 2018), Mustafa Küçük Kimdir  (timeturk.com, 06.10.2019), Mustafa Kucuk - CEO - LC Waikiki (tr.linkedin.com, 06.10.2019).

LC WAİKİKİ CEO’SU MUSTAFA KÜÇÜK’TEN ALTIN ÖĞÜTLER

Vizyonunu belirle.

Misyonunu kararlaştır.

Kendini (kişiliğini, karakterini, doğal yeteneklerini, güçlü ve zayıf yanlarını) tanı.

IQ’nun yüksekliğine veya mezuniyet derecelerine çok güvenme, IQ’nun yanında, yeterli EQ’un yok ise, başarılı olma olasılığın düşük olacaktır.

IQ’nun düşük olmasını dert etme, eğer EQ’nu etkin kullanırsan ve de öğrenmek için, IQ’ları yüksek olanlardan daha fazla zaman ayırıp, azmedersen, IQ’su yüksek olanlardan daha başarılı olabilirsin.

Kişiliğine, yani DNA’na uygun iş ve meslek seç. Yeteneksiz insan yoktur, sadece yeteneğine uygun işlerde çalışmadığı için başarısız olan insanlar vardır.

Stratejini ve stratejik hedeflerini belirle.

Araştır, analiz et, yorumla ve karar ver.

Planla, öncelik belirle ve aksiyona geç.

Yaparak, deneyerek, yani Deming döngüsünü uygulayarak, kendine, ekibine, organizasyonuna uygun yöntemi bul (başkalarında işe yarayan bir yöntem sende işe yaramadığı için uyarlanması gerekebilir).

Yeni bilgiler üretecek, yeni yöntemler geliştirecek kadar mesleğinde/alanında uzmanlaş (bir şeyin her şeyini, her şeyin bir şeyini bil felsefesine uygun davran).

Empati kur, insanlardaki farklılıkları tanı, başkalarına, kendine davranılmasını istediğin gibi değil, herkesin kendilerine davranılmasını istedikleri gibi davran.

Farklı fikirlere, görüşlere değer ver, çok aykırı da olsa onların öyle bir yargıya nasıl vardıklarını anlamaya çalış.

İyi bir dinleyici ol ve beden diline hâkim ol.

Konuşmadan önce iyi düşün. Az ve öz konuş, konuları dağıtma, konudan konuya geçme.

Öfkeni yönetmeyi ve sağduyulu davranma becerini geliştir.

Dedikodu yapmaktan mümkün olduğunca kaçın, yapılmasına da müsaade etme.

Mustafa Küçük LCW’de ve bütün iş hayatınızda der ki en önemli sermayen, itibarındır. İtibarına zarar verecek davranışlardan kaçın.

Hedeflerinin büyüklüğü, göstereceğin çabanın ve fedakârlığın derecesi ile orantılı olsun.

Tespit ve temenni ile yetinme, olumsuzluklar ve sorunların çözümü için aksiyona geç.

Çözümü başkasında değil, kendinde ara (ben bu olumsuz durumu değiştirebilmek için veya bu koşullar altında ne yapabilirim diye sor, verdiğin yanıtları uygula).

Başkasını değiştirmeye çalışmak veya değişmelerini beklemek yerine kendi yaklaşımlarını değiştir, kaderini başkasının eline bırakma.

Uzun vadedeki kazanç ve hedefler için kısa vadeli zararı veya geriye gitmeyi göze al.

Cahil cesareti ile bilgiye dayalı cesareti birbirinden ayırt et, risk alacaksan hesaplanmış risk al.

Başkalarının yapmaya cesaret edemediği veya yapılamaz denenler içerisinden, başarılması heyecan uyandıran veya yapmaya değer olanları hedefle.

Alçak gönüllü ol, kendini olduğundan daha yüksek gösterme, mütevazı ol.

Nasılsan öyle ol, doğal özelliklerini değiştirme yerine, geliştirmeye çalış.

İnsanlara statü farkı göstermeden, eşit ölçüde değer ver. Kendi haklarını arama veya kendini ifade etme imkânı daha az olanlara pozitif ayrımcılık yap.

Yapamayacağın şeylere söz verip, karşındakini beklentiye sokma.

Kendinle barışık ol; hatalarını, yanlışlarını, eksikliklerini paylaşmaktan ve gerektiğinde özür dilemekten çekinme.

Başkaları seni eleştirmeden önce sen öz eleştirini yap (kendine yaptığın eleştiriler, sana ağır gelmez, ancak başkasının aynı eleştiriyi sana yapması, sana ağır gelebilir).

Değerlerinin farkında ol, değerlerine uygun davran, ancak başkalarının senin değerlerine uygun davranmasını beklerken, hoşgörülü ve toleranslı ol.

Hatalarından, yaşadıklarından ve yaşananlardan ders çıkart ve bu dersleri kullan.

Faaliyetlerinin amacına uygun olup olmadığını sık sık kontrol et.

Araçlarla, amaçları karıştırma. Araçların, amaçların önüne geçmesine müsaade etme.

Mevcut yetkinlikler ve performanslarla yetinme, hep daha iyisini hedefle.

Başkaları gibi davranarak veya başkaları kadar çalışarak, başkasından daha iyi olamazsın. Eğer kendi yetkinlik ve performansını birilerinki ile kıyaslayacaksan, en iyilerinki ile kıyasla.

Kendine rol modeller seç ve onların biyografilerini oku.

Karşına çıkan engeller karşısında ve başarısızlık durumunda pes etme.

Karşına çıkan zorluklar ve problemlerden şikâyet etmek yerine bunları, kendi yeteneklerini geliştirebilmek için fırsat olarak gör.

Beklentilerin hemen olmaz veya karşılanmaz ise sabırlı ol. Hiçbir şey sonsuza kadar kötü gitmez.

Yardım ilişkisi ile iş ilişkisini birbirinden ayır, yardımı karşılıksız yap, işin karşılığını bekle.

Hayır/yardım amaçlı verdiklerin, varlıklarını azaltmaz aksine artırır.

Bedensel açıdan sağlıklı olabilmek için yediğine içtiğine dikkate et. Sağlık kontrollerini ihmal etme.

Zihinsel açıdan sağlıklı olabilmek için, ne istediğin ve istediğini nasıl elde edeceğinle ilgili belirsizlikleri gider. Yani önceliklerini belirle, planlarını yap.

Ruhsal açıdan sağlıklı olabilmek için, madde yanında mananın önemini ve değerini keşfet. Ne yaparak huzur bulduğunu araştır, maddi gerekçelerin dışındaki manevi gerekçelerini bul.

Egon ve seni rahatsız eden vesveseler ile savaşma taktiği geliştir ve bunların üstesinden gel.

Tutarlı ol, söylemlerin ile davranışların mümkün olduğunca aynı olsun.

Parayı, varlığı, amaç olarak değil, araç olarak gör.

Yanlışları örnek alma, referans gösterme.

Mustafa Küçük LCW’de ve tüm iş hayatında derki istişare edeceğin kişileri doğru seç ve bunlarla istişare et.

Kaynak sıkıntısını mazeret gösterme. Aklını ve çevreni iyi kullanırsan, ihtiyaç duyduğun kaynağı bir yerlerden bulabileceğini görürsün.

Dürüst ol, yaptığın anlaşmaların ve verdiğin sözlerinin arkasında dur, fırsatçılık yapma, ahde vefa göster.

Kararlarında adil olmaya çalış.

Hedeflerini gerçekleştirebilmek için yapılması gerekenleri yapamadığın veya değerlerine uygun davranamadığın ortamlardan, şirketlerden uzaklaş.

Mazlumun ahını ve kul hakkını almaktan kaçın.

Zamanının bir kısmını günün ihtiyaçları için, bir kısmını da geleceğe hazır olmak için kullan. Değişim gerekli olmadan değişmeye çalış.

Takip edilen bir lider olmak istiyorsan kendin için değil, çoğunluk tarafından arzulanan daha iyi bir gelecek için çalıştığını söylemlerin yanında eylemlerinle de göster.

Zamanının çoğunluğunu, değer yaratan faaliyetlere ayırdığından emin ol.

Hiyerarşiyi gerekçe gösterip, asıl değeri yaratan çalışanlarla ve müşteri ile teması kesme.

Atama ve terfilerde liyakati esas al. Aile, akraba, arkadaşlık ve ideolojik ilişkiler ile profesyonel yönetimin gerekliliklerini, birbirinden ayır.

İyi bir yönetici veya girişimci olmak istiyorsan, belirli bir süre ilgilendiğin sektördeki kurumsal bir şirkette, sektörü ve işi tanımak için çalış. Daha sonra tüm süreçlerden sorumlu olabileceğin küçük ölçekli bir işten girişimcilik kariyerine başla, yetkinliklerinin gelişimine paralel olarak işini de büyüt.

Girişimci olacaksan, başlangıçtaki finansal kaynağın, özellikle başlangıç aşamasındaki tecrübesizlikten ve sistem eksikliğinden kaynaklanacak hataların bedelini karşılayacak kadar yeterli olsun.

Yöneteceğin işin süreçlerini ve detaylarını ne kadar iyi bilirsen o kadar rahat yönetebilirsin ve olabildiğince az kişiye bağlı kalırsın.

 Bir üst düzey yönetici olarak işin detayını ne kadar bilmen gerektiği, yöneticilerinin ve uzmanlarının süreçlerde ve yöneticilik becerilerinde ne kadar yetkin olduklarına bağlı olacaktır.

Şirketin başlangıç, gelişme ve olgunluk evrelerinde beklenilen liderlik ve örgütlenme yaklaşımları birbirinden farklı olacaktır.

Öğrendiklerinden ders çıkartarak, fikirlerini, görüşlerini ve kararlarını değiştirmeyi tutarsızlık olarak değil, değişimin gerekliliği olarak gör. Temel değerlerin hariç, iş, sosyal ve siyasal yaşamla ilgili hep aynı şekilde düşünüyorsan, bir şeyler öğrenmiyor olabilirsin.

Yasal ve etik kurallara uygun davran, yanlış temayülleri veya kabullenilmiş yanlışları, referans alma.

Güvenmek, denetlemeye; güvenilmek, denetlenmeye engel değildir. Güvenerek delege ettiğin bir görevin doğru yapılıp yapılmadığını çek /kontrol et ve denetilmeye de açık ol.

Gelecekteki talebi tahmin edebilme ve bu talepleri de karşılayabilme becerilerini geliştir.

Usta-çırak ilişkisine uygun bir şekilde yaparak öğren.

Mustafa Küçük LCW’de ve tüm iş hayatında der ki yetkinliklerin, davranışların, yani güçlü ve geliştirilmesi gereken yanların ile ilgili yakın çevrenden geri bildirim al. İnsan ilişkilerinde, kendini nasıl değerlendirildiğinden çok, başkalarının seni nasıl değerlendirdiğinin, daha önemli olduğunun farkında ol.

Ortaya çıktığında mahcup olabileceğin veya kariyerini olumsuz etkileyebilecek ilişkilerden, davranışlardan, yazışmalardan ve konuşmalardan mümkün olduğunca uzak dur. Gelişen izleme, dinleme ve kayıt teknolojileri nedeni ile ilişkilerin, yazışmaların gizli kalması bu çağda artık çok zor.

 

Ortaklığının uzun ve sorunsuz sürmesini bekliyorsan, aşağıdakilere dikkat et:

 

Ortağının çıkarlarını ve haklarını, kendininkinden önde tut. Ortakların rolleri ve ortaklığın lider olacağı süreçler veya şirketler üzerinde anlaş.

Hangi ortakların yönetici, hangilerinin finansal veya stratejik ortak olacağı ve bunların rol, yetki ve sorumluluklarını iyi belirle ve yazılı hale getir.

Ortaklık sürecinin başında, ortaklık anayasasını yaz ve üzerinde anlaş.

İstihdam ve atamaları, akrabalık bağlarına göre değil, liyakate göre yap.

Mümkün olduğunca ortak işte, akraba ve eş çalıştırma.

İş dışındaki dostlarını, mümkün olduğunca ortaklarının dışından seç.

Akraba, eş ve çocuklarına, iş gerekiyorsa, onlara ortaklık dışında ayrı işler kur.

Suni ve olumsuz gündemlerin, moralini bozmasına ve seni umutsuzluğa düşürmesine müsaade etme.

Her önemli değişim sancılıdır. Daha ileri gitmek istiyorsan, değişim sürecinde biraz geriye gitmeyi ve sancı çekmeyi göze almalısın. Değişim sürecinde, daha az sancı çekmek ve daha az geriye gitmek istemiyorsan, değişim öncesi ön analizlerini ve planlamalarını iyi yap, mümkün olduğunca pilot uygulamalar ile değişim sürecini önceden test et.

Mevcut işin veya sektörün, gelecek vaat ettiği ve büyüme potansiyeli olduğu sürece, mevcut işinden hem artan zamanın, hem de artan sermayen olmadığı sürece farklı bir işe veya sektöre girme.

Satışlarının veya gelirinin artarak devam etmesini, yani işinin sürekliliğini istiyorsan, müşterilerinin parası yanında duasına da talip ol.

Stratejik alanlarda ve kritik süreçlerde çözümü danışmanlardan bekleme yerine, sana bu süreçleri nasıl yönetebileceğini ve geliştirebileceğini öğretmelerini iste (balık vermelerini isteme yerine, balık tutmayı öğretmelerini iste).

KAYNAK: Mustafa Küçük LC Waikiki'nin CEO'sundan Altın Öğütler (alayonay.com, 13 Ağustos 2017).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör