Vamık D. Volkan

Psikiyatrist, Yazar

Eğitim
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi

Psikiyatr, yazar. Lefkoşa / Kıbrıs doğumlu. Tıp eğitimini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde tamamladıktan sonra ABD’ye yerleşti. Virginia’nın Charlottesville şehrinde bulunan Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesindeki Zihin ve İnsan Etkileşimleri Çalışmaları Merkezinin (Center for the Study of Mind and Human Interaction-CSMHI) kurucusu ve onursal yöneticisidir.

SSCB’de iki yıllık, Estonya’da beş yıllık, Gürcistan ve Güney Osetiya’da dört yıllık projeler yürüttü. Arnavutluk, Makedonya, Romanya, Slovenya, Hırvatistan, Macaristan ve Kuveyt’te değerlendirmeler yaptı. Amerika’da çeşitli grup çalışmaları, danışmanlık, onursal üyelik yaptı. 2001’de Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesinde konuk hukuk profesörü oldu. Psikolojiyle ilgili çalışmaları nedeniyle ISPP Nevitt Sanford Ödülü (1994), Amerikan Ortopsikiyatri Derneği Max Hayman Ödülü (1995), Çavuşesku sonrası Romanya konulu çalışması için Amerikan Antropoloji Derneği L. Bryce Boyer Ödülü (1996) ve Margaret Mahler Edebiyat Ödülü (1999) gibi çeşitli ödüller aldı. Mind and Human Interaction (Zihin ve İnsan Etkileşimi) adlı derginin kurucusu ve editörüdür. On altı bilimsel derginin yayın kurulunda görev yaptı. İki yüzü aşkın bilimsel makale yazdı. Makale ve kitapları Felemenkçe, Almanca, İtalyanca, Japonca, Romence, Rusça, Sırpça, Gürcüce ve İspanyolcaya çevrildi.

ESERLERİ:

PSİKO-POLİTİK ARAŞTIRMA: Politik Psikoloji (1993), Türkler ve Yunanlılar (2002), Cyprus: War and Adaptation (Kıbrıs: Savaş ve Uyum), The Need to Have Enemies and Allies (Düşman ve Yandaş Edinme Gereksinimi) Immortal Atatürk (Ölümsüz Atatürk, Norman Itzkowitz ile), Bloodlines: From Ethnic Pride to Ethnic Terrorism (Kanbağı: Etnik Gururdan Etnik Terörizme), The Third Reich in the Unconscious (Bilinçdışında Üçüncü Reich-Gabriele Ast ve William Greer ile).

ÖYKÜ: Kozmik Kahkaha Psikanalatik Öyküler-1 (2003).

Ayrıca psikoloji alanında Almanca ve İngilizce başka eserleri de vardır.

KAYNAK: Vamık D. Volkan / Kozmik Kahkaha Psikanalatik Öyküler-1 (2003), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör