Bahar Tezcan

Psikiyatrist, Tıp Doktoru

Eğitim
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

Tıp Doktoru – Psikiyatrist, oyuncu.  Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1996 yılında mezun olduktan sonra, 1996-1999 yılları arasında çeşitli otellerde Turizm Hekimliği ve Özel Antalya Hastanesi’nde acil servis hekimliği yaptı. 1999’da Afyon Dinar Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne atandı ve 2 yıl süresince acil servis hekimi olarak çalıştı. 2001 yılında devlet görevinden ayrılarak İstanbul’a yerleşti ve İstanbul’da Boğaziçi Tıp Merkezi’nde acil servis hekimliği, Özel International Hospital’de  servis hekimliği yaptı. 2003 yılında Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğinde psikiyatri asistan hekimi olarak göreve başladı.

2004 yılında ihtisas sınavını tekrar kazanarak, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde asistan hekim olarak ihtisasına devam etti. İhtisas süresince bu hastane bünyesinde ayaktan tedavi birimlerinde ve yataklı servislerde psikiyatrik hasta takip ve tedavisinde bulundu ve eğitim rotasyonlarını Ergen Psikiyatrisi Kliniği, Acil Psikiyatri Kliniği, Adli Psikiyatri Kliniği, 2.Basamak Ayaktan Tedavi (Nevroz) Kliniği, Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (AMATEM) ve Çocuk Ergen Madde Bağımlılığı ve Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi (ÇEMATEM)’nde tamamladı. 2007 yılında Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Kliniği’nde nöroloji rotasyonu ve 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında çocuk ve ergen psikiyatrisi rotasyonu yaptı.

İhtisası süresince psikotik bozukluklar kliniğinde Şizofreni ve Bipolar Bozukluk takip, tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinde, AMATEM’de Alkol ve Madde Kullanım Bozukluklarının tedavi sürecinde aktif olarak rol aldı. Nevroz kliniğinde Yeme Bozuklukları alanında özellikle Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu, Duygusal Yeme Bozukluğu, Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza hastalarını süpervizyon eşliğinde takip etti. Ayrıca Aile ve Çift Terapileri, Cinsel İşlev Bozuklukları alanlarında çok sayıda hasta takip ve tedavisinde bulundu.

2009 yılında psikiyatri ihtisasımı tamamlayarak Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniğine uzman doktor olarak atandı.

2012 yılında sinema tutkusunu akademik ortama taşıma arzusuyla Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü’nde yüksek lisansına başladı ve Los Angeles – Hollywood’da çektiği Universal Stüdyolarının tanıtım belgeseli ile tez çalışması yaparak 2014 yılında tamamladı.

 

Kitapları:

 

İmkansız İlişkilerden Mümkün İlişkilere (2019)

Terapi Odasında İyileşen İlişkiler (2020)

 

Rol Aldığı Diziler:

 

Orta Kafa Aşk (Uzman Psikolog, TV Dizisi 2021)

 

KAYNAKÇA: Bahar Tezcan (blog.milliyet.com, 10.06.2018), Bahar Tezcan (bahartezcan.com,  19.01.2021), Bahar Tezcan (imdb.com, 25.03.2022), Bahar Tezcan (sinematurk.com, 25.03.2022), Bahar Tezcan (diziseti.tv, 25.03.2022), Bahar Tezcan (beyazperde.com, 25.03.2022). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör