Erdoğan Tanaltay

Psikiyatrist, Yazar, Şair

Doğum
03 Haziran, 1928
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi
Burç

Psikiyatrist, şair ve yazar. 3 Haziran 1928, İzmit doğumlu. Gölcük Saraylı İlkokulu, Kabataş Erkek Lisesi, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi (1953) mezunu. Nöro-Psikiyatri ihtisasını İstanbul Üniversitesi Çapa Psikiyatri ve Cerrahpaşa Nöroloji kliniklerinde tamamladı. Ruh sağlığı uzmanı olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezinde, Sağlık Bakanlığı Üsküdar Ruh Sağlığı Dispanserinde görev yaptı. Çalışmalarını 1959’dan itibaren, psikolog olan eşi Suna Tanaltay’la birlikte özel muayenehanelerinde sürdürdü.

“Girer de Girer” başlıklı ilk şiiri 1 Ocak 1952’de Kaynak dergisinde çıkmıştı. Yazı ve şiirlerini daha sonra Vatan, Milliyet, Kaynak, Beş Sanat, İstanbul, Mavi, Özsu Edebiyat, Tıp ve Eğitim, Sanat Çevresi, Şiir Ülkesi, Size, Ana adlı gazete ve dergilerde yayımladı. Eşiyle birlikte TRT, Kanal 6, 9. Kanal ve HBB televizyonlarında söyleşilere katıldı. Türkiye Yazarlar Sendikası, Edebiyatçılar Derneği, Türkiye Akıl Sağlığı Derneği, Mersinli Şairler Derneği üyesidir.

ESERLERİ:

SÖYLEŞİ: Sanat Ustalarıyla... Bir Gün (1989), Sanat Ustalarıyla Bir Yaşam (1994), Sanata Su Verenler (1999).

ŞİİR: Kuşlara Taş Atan Çocuk (1990), Isırgan Tarlasındaki Gelincik (1992), Portakal Çiçeği Kokar Gözlerin (1995), Tak Gözlerimi Gönlüne Nazar Boncuğun Olsun (1999).

KAYNAK: Ayhan İnal / Dr. Erdoğan Tanaltay’ın Büyük Eseri (Sanat Çevresi, sayı: 137; Size dergisi, Şubat 1990), İbrahim Minnetoğlu / Isırgan Tarlasındaki Çocuk (Size dergisi, Kasım 1992), Ferit Ragıp Tuncer / Dr. Erdoğan Tanaltay (Size dergisi, sayı: 252, Ekim 1994), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

PORTAKAL ÇİÇEĞİ KOKAR GÖZLERİN

Seni tanımamıştım henüz o zaman

On yaşındaydın, belki de on bir

Birden solmuştu gül yanakların

Bir esinti miydi seni ürperten

Can evinde bir yangın

Can evinde bir ateş

Gönül çiçeğimi solduran

 

Sonra tanıdım seni

Yeşilin maviye kavuştuğu yerde

İlk yasemini sana aldım

Seni gördüm güneşin batışında

Sümbül teber yüreğin

Sevmeyi öğretti bana

 

O gün, bugün

Portakal çiçeği kokar gözlerin

Üşüsen, ürpersen bir an

İçim titrer

O küçüğü özlerim

Gül yapraklarının ardından

 

(Portakal Çiçeği Kokar Gözlerin, 1995)

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör