Mehmet Sungur

Psikiyatrist

Doğum
Eğitim
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Diğer İsimler
Mehmet Zihni Sungur

Psikiyatrist. Tam adı Mehmet Zihni Sungur. 1957 yılında Adana’da doğdu. Orta öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamladı ve 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu.1984 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda uzmanlık öğrenciliğine başladı. 1985 yılında Avrupa Konseyi bursu kazanarak İngiltere’de “Toplum (Community) Psikiyatrisi” ve “Ruh sağlığı hizmetlerinin yapılandırılmasında değişik modeller” konularında çalıştı.

1986-88 yılları arasında British Council bursiyeri olarak gittiği Londra Psikiyatri Enstitüsü’nde (Kings College) “davranış tedavileri”, “cinsel işlev bozuklukları-seks terapileri”, “evlilik terapileri” ve “kaygı bozuklukları” alanlarında eğitim aldı.

1992 yılında Psikiyatri Doçenti ünvanını aldı. Doçentlik sonrasında çalışmalarını özellikle “Kognitif(Bilişsel) ve Davranış Terapileri”, “Cinsel İşlev Bozuklukları” ve “Evlilik Terapileri” ve “Kaygı Bozuklukları” konularında yoğunlaştırdı ve 1996 yılında Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin Kurucu Başkanlığını, 1998 yılında ise Cinsel Eğitim, Tedavi ve Araştırma Derneği’nin kurucu üyeliğini yaptı. Halen Kognitif ve Davranış Terapileri Derneği’nin başkanlığını yapmaktadır. Türkiye Psikiyatri Derneği “Aile ve Çift Terapileri” ve “Bilişsel Davranış Terapileri Çalışma Birimi”’nin koordinatörlüğü görevlerini yürütmüştür. Ruh sağlığı alanında “kanıta dayalı terapiler” arasında saygınlığı en üst düzeyde olan kognitif ve davranış tedavilerinin ülkemiz içinde tanıtımı ve kuruculuğunu yapmış ve halen hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde bu tedavilerin etkin bir biçimde kullanılması doğrultusunda eğitimler vermektedir.

2000 yılında Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) başkanı seçilmiştir. Dr. Sungur İngiliz Psikoterapiler Birliği ve İngiliz Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği tarafından “kognitif-davranışçı terapist” olarak akredite edildi. Amerikan Kognitif Terapi Akademisi (Beck Akademisi) kurucu üyelerinden olup, aynı akademinin diplomatı ve sertifiye edilmiş eğitici ve süpervizörlerinden biridir. 2017 yılında Merkezi ABD’de olan “Uluslararası Kognitif Terapiler Birliği” (IACP)’nin Amerikan kökenli olmayan ilk başkanı odu. 2018 yılında “Avrupa Seksoloji Federasyonu” bir sonraki dönem başkanı seçidi. Bugüne kadar toplam 7 uluslararası ve birçok uluslararası katılımlı ulusal kongrenin başkanlığını üstlendi.

2001 yılında Profesör oldu. Yurtdışında çeşitli ülkelerde yürüttüğü eğitim etkinliklerinin yanı sıra birçok uluslararası ve ulusal bilimsel dergilerde editörlük, danışma ve yayın kurulu üyeliği görevleri yapmaktadır. Yurtiçinde birçok bilimsel derginin danışma kurulu üyesidir. Yurtiçi ve yurtdışındaki bilimsel dergilerde yayınlanmış 100’den fazla makalesi ve çeşitli kitap ve kitap bölümleri yanı sıra editörlükleri mevcuttur. Ayrıca yurtiçi ve yurtdışında yüzlerce kongrede konuşmacı olarak yer aldı; çeşitli çalışma grupları yürüttü. Gerek yurtiçi gerek yurtdışında ruh sağlığı profesyonellerine Avrupa Davranış ve Kognitif Terapileri eğitim standartlarıyla uyumlu “Bilişsel Davranışçı Terapiler”, “Çift Terapileri”, “Cinsel Tedaviler”, “Kaygı Bozuklukları” gibi konularda eğitimler vermektedir. Birçok ulusal ve uluslararası meslek ödülü yanı sıra Avrupa Seksoloji Federasyonu tarafından çift ve seks terapilerine olan katkıları nedeniyle kendisine bir “Gold Medal Ödülü” verildi. Halen Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

 

           Kitapları:

Ergenlik Döneminde Değişim 2000

Şizofrenide Bireysel Bilişsel ve Davranışçı Terapi Yöntemleri 2001

Kronik Yorgunluk Sendromu -Kendine Yardım Yolları 2004

Sen,Ben ve Aramızdaki Herşey 2009

Travmayı ve Depremi Anlamak 2011

Evlilik Okulu  Rehberlik Programı 2012

Aşk, Evlilik ve Sadakatsizlik 2015

           Belirsizlikle Barışmak, Kaygı ve Endişeyi Yönetmek 2020

 

KAYNAKÇA: Mehmet Sungur kimdir? (mehmetsungur.com, 19.01.2021), Mehmet Sungur (psikiyatri.org,   19.01.2021).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör