Müzisyen, Şarkıcı, Türk  Halk Müziği Sanatçısı. Karadeniz müziğinin tanınmış sanatçılarındandır. 1969 yılında Rize’nin Pazar ilçesinde doğdu. Lazcanın az da olsa konuşulduğu bir köyden. Müziğe ilk olarak dinleyici olarak başladı. Profesyonel müzik çalışmalarına 1996 yılında başladı.

Karadeniz müziğinin önemli isimleri arasında yerini almaya başaran Hülya Polat Rize’de Karadeniz Müziği yayını yapan bir radyonun Karadeniz Müziği söyleyen bir kadın sanatçı arayışı üzerine Hülya Polat radyoya başvurur ve beğenilir.  Stüdyoda kayıtları alınır ve ilk kaseti bu şekilde çıkar.

Babasının koyduğu sahne yasağı nedeniyle ilk iki kasetini okurken sahneye çıkmadı.

Son yıllarda konuk olduğu televizyon programlarıyla da gündeme gelen Hülya Polat’ın ilk kaseti “Kurban Olduğum”dur. Daha birçok kaseti yayımlanmıştır.

 

Albümleri:

 

Kurban Olduğum

Sen Rüzgar Bende Yaprak Pavri

Haye Haye

Pusula

Aha

Rino

Niye Utaniyisun

Koçari

Tulum Show / Kızlar Ağası

Ben Kaymaklı Pastayım

 

Popüler Şarkıları:

 

Koçari

Şıp Şıp

Sen Ayrıda Ben Ayrı

Kar Yağayı Yağayı

Sen Rüzgar Bende Yaprak Pavri

Gaybana

Ben Buralı Değilim

Tövbe Olsun Daha Gitmem Pazara

Ben Niye Evleneyim

Dere Boyi Kestane

 

Rol Aldığı Sinema Filmleri:

 

Bizum Hoca (2014)

Temel ile Dursun İstanbul'da (Fadime, Sinema Filmi 2016)

Amerikalılar Karadeniz'de 2 (Lazca Ağıt, Sinema Filmi 2006)

 

KAYNAKÇA: Hülya Polat kimdir? (internethaber.com, YouTube, aksam.com.tr, haberturk.com, hurriyet.com.tr, posta.com.tr, bolgegundem.com, gazetedamga.com.tr, haberler.com, 11.04.2019), Hülya Polat albümleri (muzikdinle.com.tr, izlesene.com, 18.07.2019), Hülya Polat (sinematurk.com, beyazperde.com, 18.07.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör