Özer Arkun

Çello Sanatçısı, Şarkıcı, Müzisyen

Doğum
Eğitim
İTÜ Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü

Müzisyen,  şarkıcı ve çello sanatçısı. 1973, İstanbul doğumlu. İTÜ Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümü mezunudur. 8 yaşında iken keman çalmaya başladı. 11 yaşına geldiğinde ise konservatuvarda viyolonsel ile tanışarak, ilerleyen yıllarda Türkiye’de sazın değişilmez icracıları arasına girdi. 2010 yılında ilk solo albümü Cello & Me ile başlayan albüm serüvenini Rubato isimli grubu ile devam ettirmektedir.

Rubato grubu sanatçılarından. Solo vokal ve çelloda Özer Arkun, ud, cümbüş, gitar ve solo vokalde Fatih Ahıskalı, klarnet ve soprano saksafonda Göksun Çavdar ve bas gitarda Eralp Görgün'ün yer aldığı grup birlikte yıllarca Sezen Aksu'ya çalmış. Yani aslında grubun mimarı ve bir araya gelme vesileleri Sezen Aksu. Müzisyen olarak da, insan olarak da Sezen Aksu'nun rahle-i tedrisinden geçmiş, ondan hayata, müziğe dair çok şey öğrenmişler. En başta birbirlerini kalplerine yazmayı mesela...

 Özer Arkun anlatıyor: "Sezen'e ilk kez 21 yaşında bir albümünde çaldım. Geldi yanıma, 'Orkestramda olur musun, sürekli benimle çalar mısın?' dedi. Hiç düşünmeden 'olur' dedim. Sonra bana dönüp, 'Seni artık kalbime yazdım' dedi. Sezen birini kalbine yazdığı zaman hep onun yanında olur. Kendisinden öğrendiğimiz çok şey var ama... İlki ve en önemlisi bu."

Yaklaşık beş yıllık bir mazisi var Rubato'nun, grup olarak. Konserleri dolup taşıyor, yer bulmak epey meşakkatli. Türkiye'nin en iyi enstrümancıları olduklarını bilmeyen yok. Bir de bu altyapıya, Özer Arkun'un, yer yer Müslüm Gürses kokusu barındıran içli, efkarlı ve samimiyet dozu epeyce yüksek vokali eklenince grup her şarkısıyla 12'den vuruyor. Rubato şimdi Üç adını verdikleri üçüncü albümünü yayınladı. Kendi geleneklerini bozmadılar yani. Önceki albümlerinin adları da, Bir ve İki.

Arkun'un efkarlı mı efkarlı bir sesi var... Biraz da yiğitçe bir duruşu var bu efkarın... Ağlak değil yani. Acısını içine gömen bir ses. Bu albümde üç Sezen Aksu şarkısı da yer alıyor: Üşüdüm, El Gibi ve Şıngırdak Yarim. Yani zaten doğuştan efkarlı olan bir sese bir de Sezen şarkıları söylemek düşerse, iş iyice meşhur tabirle 'damar' bir hâl alıyor. Arkun'a vokalinden söz açınca şöyle diyor: "Üsküdar'da doğup büyüdüm. Belki bahsettiğimiz hafif bitirim hal oradan geliyordur. Ama efkar da hayattan işte... Hepimiz neler yaşıyoruz kim bilir. O yaşanmışlıklar sese de yansıyor."

Arkun'da epey hikaye var. Yani o ses boş yere efkarlı tınlamıyor. Yıllar önce, bir albüm kaydında stüdyo sahiplerine husumeti olan birileri, mekanı kurşunluyor. Arkun da kurşunlardan nasibini alıyor. Ayağına ve göğsüne isabet ediyor mermiler. Uzunca bir süre hastanede yatıyor. Ölümden dönüyor. Yani ikinci bir hayata açıyor gözlerini. Belki de o yüzden grubun ağır ve mütevazı abisi kendisi. Kalender...

 

 

Rubato Zamanı

 

 

Rubato grubu, 3 Haziran 2019 tarihinden itibaren Show Tv’de “Rubato Zamanı” adlı bir müzik programını hazırlayıp sunmaya başladılar. Programda konuk sanatçılarla birlikte şarkılarını söylemeye devam ediyorlar.

 

 

Albümleri:

 

 

Yağmurlar

İKİ

Rubato Bir / One

ÜÇ

Anason Kokan Şarkılar

Rubato ve Arkadaşları

 

Popüler Şarkıları:

 

Kal Benim İçin (feat. Simge)

Unuturum Diye Yorma Kendini

Alma Ahımı

Kaç Kadeh Kırıldı (Unutamadım)

Canım Efendim (feat. Hakan Altun)

Bir Gülü Sevdim (feat. Buray)

Yıkılmışım Ben

Akşam Güneşi (feat. Tuğçe Kandemir)

Sus (feat. Simge)

Yorgun Yıllarım (feat. Eli Türkoğlu)

 

KAYNAKÇA: Rubato: Tek kişi gibi çalan 4 adam (sabah.com.tr, 12.1.2019), Rubato Kimdir? Rubato Ne demek? (yenicikanlar.com.tr, hurriyet.com.tr,  a24.com.tr, diziseti.tv,  eksisozluk.com, superhaber.tv,  ceylanlevent.blogspot.com, 14.07.2019),  Rubato albümleri (muzikdinle.com.tr, izlesene.com, 14.07.2019), Özer Arkun (musikidergisi.net, 16.07.2019).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör