Zeyd Şoto (Zejd Soto)

Şarkıcı, Müzisyen

Diğer İsimler
Zejd Soto

Bosnalı Müslüman Sanatçı, Müzisyen, Şarkıcı. 1979'da Bosna Hersek'in Konjic şehrinde dünyaya geldi. Daha beş yaşına gelmeden müziğe ilgi duydu ve enstrüman çalma merakı başladı. Müzikle iç içe geçen bir hayat ona, 2007 yılında Seyfullah İlahi Grubu'yla "Sjeta" isimli albümü hediye etti.

Birçok ülkenin yanı sıra ülkemizde de çok sayıda konsere imza attı. Özellikle Ramazan Etkinlikleri kapsamında yapılan Kardeşlik Gecelerinin aranılan yüzü oldu.

Sami Yusuf, Yusuf İslam, Zain Bhikha, Nativee Deen, Outlandish, Mesut Kurtis, Mustafa Demirci gibi Bosna-Hersek'ten ve yurtdışından birçok sanatçıyla birlikte çalıştı. Söz ve müziğini kendi yaptığı ilk solo single çalışması "Dear Rose" 2008 yılının Ramazan ayında yayınlandı. "Kalbe Ziyaret" (Zijaret Srcu/Call of Heart) sanatçının ilk solo albümü olup bu albüm ilk olarak Türkiye'de yayınlandı.

Moral Prodüksiyon imzasını taşıyan albümde birbirinden güzel 11 parça bulunuyor. Birçok sözün kendisine ait olduğu parçaların yanı sıra, bizim birçok farklı yorumla dinlemeye alışkın olduğumuz, Yunus Emre’nin “Gel Gör Beni” dizeleriyle yapılan “Come And See” isimli parça tamamen İngilizce söyleniyor ve yeni yorumuyla oldukça dikkat çekti.

Zeyd Şoto, albümü için şöyle diyor: “Umuyor ve diliyorum ki, albüm, bizleri Allah’a bir adım daha yaklaştırsın; aramızdaki huzuru, sevgiyi ve saygıyı, muhabbeti arttırsın, ki amacına ulaşmış olsun. Bu yöndeki naçizane çabalarımızı kabul buyurmasını Yüce Allah’tan diliyorum.”

KAYNAKÇA:  Bu sanatçı kalbinizin kapısını çalıyor (haberler.com, 04.05.2010), Zejd Soto yeni Boşnak ses! (dunyabizim.com, 25 Haziran 2010).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör