Alper Aras

Ressam

Doğum
23 Haziran, 1957
Eğitim
Atatürk Üniversitesi
Burç

Sanatçı, ressam. 23 Haziran 1957’de Kars’ın Kağızman ilçesinde doğdu. Öğretmen Abdurrahman Aras’ın oğludur. Küçük yaşlardan itibaren resimle ilgilendi. Kağızman Lisesi’nden mezun oldu. Resim okumayı çok istediği halde babasının isteği ile Atatürk Üniversitesi’nde filoloji okudu.

Resim okuma arzusu ağır basınca, ikinci sınıfta okulu bırakarak, Gazi Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü’ne kayıt yaptırdı. Mezuniyetten sonra İstanbul’da resim öğretmeni olarak görev yaparken, bir taraftan da kurduğu reklam ajansında çalışmalarını sürdürdü. Aynı zamanda Ankara Eğitim Bilimleri Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Kürsüsünde lisans tamamladı. Yirmi iki yıl süreyle İstanbul’da özel eğitim kurumlarında yöneticilik yaptı.

Şu anda Tekirdağ Çorlu’da yaşamakta; “Sanatölye” adlı atölyesinde öğrenci yetiştirmekte ve resim çalışmalarını sürdürmektedir.

İki kişisel sergi açmış, çok sayıda karma sergiye katılmıştır. 2013 yılında Yunanistan’da gerçekleştirilen bir organizasyonda Dünyanın Resmi adıyla üç ayrı kitap ve katalogda eserlerine yer verilmiştir. Muhtelif yarışma ve etkinliklerden üç ödülü bulunmaktadır.

KAYNAK: Kağızmanlı Ressam Alper Aras (kagizmanlilar.com, 06.04.2019).

Örnek 1

Örnek 2

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör