Sinan Akçıl

Şarkıcı, Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
20 Mayıs, 1983
Burç

Müzisyen, şarkıcı, besteci, şarkı sözü yazarı. 20 Mayıs 1983, Leeuwarden / Hollanda doğumlu. Müzik adamı Saim Akçıl'ın oğlu ve piyanist İdil Akçıl'ın kardeşidir. Müziğe çok küçük yaşlarda başlamış, yaşının küçük olmasına rağmen yaptığı bestelerle beğeni kazanmıştır.

Akçıl, şimdiye kadar başta İzel olmak üzere Enbe Orkestrası, Ferhat Göçer, Candan Erçetin, Yaşar, Zeynep Casalini, Mustafa Sandal, Gülben Ergen, Ebru Gündeş, Kutsi, Petek Dinçöz gibi isimlerle çalışmıştır.

Hadise'nin Mayıs ayında yapılan 2009 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye'yi temsil edip dördüncü olduğu Düm Tek Tek şarkısına imza atmıştır. Ayrıca, pop şarkıcısı Hande Yener'in 1 Nisan 2010 tarihinde çıkardığı Hande'ye Neler Oluyor? albümündeki söz ve müzikler Sinan Akçıl'a aittir.

Hande Yener'in 13 Eylül 2010'da çıkarmış olduğu Hande'yle Yaz Bitmez albümündeki 10 remix ve "Uzaylı" adlı şarkının söz ve düzenlemeleri de Sinan Akçıl imzalıdır. Sinan Akçıl Hande Yener'in Eylül 2011'de çıkarmış olduğu Teşekkürler adlı albümündeki şarkıların söz yazarlığını ve bestelerini yaptı.

Ferah Zeydan ile beraber yaptığı 'Biri bana gelsin' ve 'Şarttır' düetleriyle geniş bir kitleye ulaştı. 2013’te BKM Güldür Güldür tv dizisine  “Konuk Sanatçı” olarak katıldı.

Sinan Akçıl, 1 Ocak 2019’da Kenan Erçetin'in kızı oyuncu Burcu Kıratlı ile Amsterdam'daki Türk Konsolosluğu'nda dünyaevine girmiştir.

 

Sinan Akçıl: Kur’an bana huzur veriyor

 

Şarkıcı Sinan Akçıl, Şanlıurfa'da verdiği konser sonrası çocukluk arkadaşı Burcu Çetinkaya ile bir araya geldi. Akçıl verdiği röportajda zaman zaman Kur'an okuduğunu ve bunun kendisine huzur verdiğini söyledi. Ayrıca başka kitaplar okuduğunu da sözlerine ekledi.

Sinan Akçıl, bu röportajında şunları da söyledi:

“Mevlana'dan “Özlü Sözler” kitabı hep başucumda. Evimde çalışan Saliha Hanım var. Sağolsun bana Kur'ân-ı Kerim’in Türkçe mealini verdi ve 'Zaman zaman içinden gelen bir sayfayı aç, oku' dedi. Bu bana çok huzur veriyor.

Okuduğum bazı kitaplar sayesinde sabrın ne demek olduğunu öğrendim. Eskiden daha ateşliydim. Her şeye cevap veriyordum. İç dünyada huzuru yakaladıktan sonra dışarıdaki dünya beni pek rahatsız edememeye başladı.”

 

Umreye Gitti

 

Nisan 2018’de Umreye giden Sinan Akçıl, “Kabe’yi tavaf ettiğim anı tarif etmem mümkün değil. O anlarda Yaradan’a ruhen yaklaştığımı hissettim. Özellikle sabah ezanını dinleyip ibadetimi yaptıktan sonra ellerimi Yaradan’a açarak ‘Beni, ailemi, eşimi dostumu bağışla, günahlarımızı affet. Güzel ülkemi, vatanımı her türlü iç ve dış düşmana karşı koru. Mehmetçiğimizi, ordumuzu gireceği her mücadelede muzaffer eyle’ diyerek dua ettim. Bu anlar benim için çok özeldi. İnşallah Hac vazifemi de yerine getirmek istiyorum” dedi.

 

Albümleri:

 

Mucize (feat. Ferah Zeydan)

Güzel Şeyler

Yüzyılın Aşkı

Başka Şansın Yok

1001 Gece

Şarttır

Best of Aşk

Ayıp Yani

Tabi Tabi

Hatırlasana

Kapı Bize Yazdım

Karnaval Kalp Sesi, Vol. 2

İkinci Sen

Kalp Sesi

 

Popüler Şarkıları:

 

Mucize (feat. Ferah Zeydan)

Tabi Tabi

Fark Atıyor

İyi Değilim

Güzel Kız

Şarttır (feat. Ferah Zeydan)

Biri Bana Gelsin

Seni Bir Tek

Gurur

Yüzyılın Aşkı (feat. Serdar Ortaç)

 

KAYNAKÇA: Sinan Akçıl: Kur’an bana huzur veriyor (haber7.com, 14.06.2015), Umreye Gitti ve Ünlü sanatçı Dua edip yaşadıklarını anlattı (youtube.com, 4 Nis 2018), Burcu Kıratlı ile Sinan Akçıl evlendi! (cnnturk.com, 01.01.2019), Sinan Akçıl (sinematurk.com, 03.02.2019), Sinan Akçıl (hurriyet.com.tr, 03.02.2019), Sinan Akçıl (milliyet.com.tr, 03.02.2019), Sinan Akçıl (karar.com, 03.02.2019), Sinan Akçıl (muzikdinle.tv, 03.02.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör