Filiz Ali

Profesör, Piyanist, Müzikolog, Müzisyen, Akademisyen, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümü

Sanatçı, müzisyen,  müzik bilimci, akademisyen, piyanist, profesör, yazar. 1937, İstanbul doğumlu. Gazeteci-yazar Sabahattin Ali'nin kızıdır. Ankara Devlet Konservatuarı Piyano Bölümünü bitiren sanatçı, Ferhunde Erkin'in sınıfından 1958 yılında mezun oldu, ABD'de çalışabilmek için Fulbright bursu kazandı. Boston, Massachusetts'de David Barnett'le öğrenim gördüğü New England Conservatory of Music'te (Yeni İngiltere Müzik Konservatuarı) ve New York'taki Mannes College of Music'te (Mannes Müzik Koleji) Frank Sheridan'la çalıştı. Müzikoloji alanındaki hocaları, New England Konservatuarı’nda Daniel Pincham, Londra Üniversitesi’nde Brian Trowell’dir.

Yurda döndükten sonra sırasıyla Ankara Devlet Konservatuarı, Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü ve MSÜ Devlet Konservatuarı’nda piyano ve korrepetisyon dersleri veren Filiz Ali’yi müzik eleştirisine özendiren, Bülent Arel ve Faruk Güvenç olmuştur.

Öte yandan sanatçıyı 1962-65 yılları arasında piyanist Greta Gilmartin ile Piyano ikilisi ve 1970-80 yılları arasında soprano Karin Görgün ile Lied resitalleri verirken görüyoruz. Bu konser etkinlikleri ve öğretim üyesi olarak çalışmaları, onun müzikolojik araştırmalarını kısıtlamamıştır. Eleştirmenimizi 1962’den 1985 yılına kadar olan dönemde usta bir radyo programcısı kimliğiyle tanıyoruz.

1989-92 yılları arasında Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun genel sanat yönetmenliğini yapan Filiz Ali, İstanbul'da Mimar Sinan Üniversitesi'nin 1990-2005 yılları arasındaki Müzikoloji Bölümü'nün başkanıydı, Ayvalık Uluslararası Müzik Akademisi'nin kurucusu oldu ve 1998'den beri direktörlüğünü yaptı.

TRT için 1962-1995 yılları arasında müzik programları yaptı ve Cumhuriyet, Hürriyet, Yeni Yüzyıl ve Radikal gazeteleri için müzik eleştirmenliği yaptı.

Mimar Sinan Üniversitesi’nden emekli oldu. Sabancı Üniversitesi’nde haftada bir gün Müziğin Baş Eserleri isimli dersi verdi. Zamanının büyük bölümünü Ayvalık’taki akademiye ayırdı. Bir yandan da Milliyet Gazetesi'nde müzik yazıları yazdı.

Balkan Müzik Forumu'nun bir üyesidir, Uluslararası Müzik Konseyi ve Avrupa Müzik Konseyi'nin temsilcisidir.

Müzik ve müzisyenler hakkında, ayrıca kendisi ve babası Sabahattin Ali’nin anılarından oluşan kitapları vardır.

 

Radyo Programları:

 

Her Ülkeden Halk Şarkıları,

Yeni Dünyadan Halk Şarkıları,

Dünya Folkloru,

Piyano Edebiyatından,

Vokal Müzik,

Günümüzde Caz.

 

Kitapları:

 

Müzik ve Müziğimizin Sorunları (1987, 2017), Elektronik Müziğin Öncüsü Bülent Arel (2002), Dünyadan ve Türkiye’den Müzisyen Portreleri (1994, 2016), Filiz Hiç Üzülmesin (2011), Beloved (Ali Cengizkan, Fatih Özgüven, Prof. Dr. İhsan Bilgin, Olaf Bartels ile, 2016), Ferhunde Erkin Tuşlar Arasında, Cemal Reşit Rey Unutulmaz Marşın Büyük Bestecisi, Yok Bi'Şey Acımadı ki... (2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör