Bayram Altan

Araştırmacı, Yazar

Doğum
02 Ocak, 1954
Eğitim
İnönü Ü. Meslek Yüksek Okulu Sevk ve İdare Bölümü
Burç

Araştırmacı-yazar, emekli bürokrat. 2 Ocak 1954, Malatya doğumlu. İlk, orta ve Lise tahsilini doğduğu ilde tamamladı. Önce İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Sevk ve İdare Bölümünden mezun oldu (1980). A.Ü. İlahiyat Fakültesinden sonra Ü.A.Ü. İşletme Fakültesi Yönetim ve Organizasyon Bölümünü bitirdi. Avrupa Ülkelerinde Akademik seviyede düzenlenen “Siyaset Bilimi”, “Yönetim Bilimi”, ”Yatırım Danışmanlığı” ve “Dış Ticaret Müşavirliği” sertifika programlarına katıldı. 2001 yılında “Kamu Yönetimi” dalında “Doktor” unvanı aldı.

1973 tarihinden itibaren Sümerbank, Diyanet İşleri Başkanlığı, MEB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başbakanlık’ta, sırasıyla; Memur, Şef, İdare Amiri, Lise Öğretmeni, Yayın Uzmanı, Eğitim Uzmanı, Personel Müdür Yardımcısı, İdari İşler Müdürü, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı, Devlet Bakanı Danışmanı, Devlet Bakanı Basın Müşaviri ve Başbakan Danışmanı olarak görev yaparak 1998’te kendi isteğiyle emekli oldu.

Görev Aldığı Sivil Toplum Kuruluşları:

İslam Ülkeleri Akademisyenler Birliği (İSAB) Genel Başkanı, İslam Ülkeleri Akademisyenler Vakfı (İSAK) Mütevelli Heyet Başkanı, Uluslararası Üniversiteler Birliği (ULUBİ) Konsey Başkan Vekili, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (Mimarı ve Kurucu Genel Sekreteri), Altınnesil Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı (Mütevelli Heyeti Başkanı), SATÜRK (Suudi Arabistan-Türk Konseyi) Üyesi, İLESAM (Türkiye İlim Ve Edebiyat Sahipleri Meslek Birliği) Üyesi, Türkiye Yazarlar Birliği Üyesi.

Yazdığı Gazeteler: Akşam, Alem, Türkiye, Bursa Olay, Bursa Hakimiyet, Bizim İnegöl, Muş Şark Ekspres, Elazığ Turan, Gazetesi (Piyes Metni), Malatya Birlik, Diyanet, Başkent Post.

Yazdığı Dergiler: Diyanet Çocuk, Diyanet, Kayseri Erciyes, Elif, Refahiye 2000, Etimesgut Belediyesi Emin Eller Dergisi, Hareket Birliği Dergisi, Üç Nokta, Avrupa-Değişim Rüzgarı Dergisi (Röportaj).

Bayram Altan, çeşitli televizyon programlarına, program sunucusu ve program konuğu olarak katılmış; basılı kitapları dışında çeşitli resmi kuruluşlara ve şahısların çok sayıda kitap, dergi ve broşürlerine editörlük yapmıştır.

ESERLERİ:

Ansiklopedik Yayınlar:

Tarihten 2000’li Yıllara Türkiye Turizm Rehberi (2 Cilt), Dünyayı Kimler Yönetiyor? Gizli Dünya Devleti, İslami Bilgiler Ansiklopedisi (3 Cilt, 105 kişilik Yazar Kadrosu ile), Günümüz İnsanına Sesleniş (2 Cilt, 70 kişilik Yazar Kadrosu ile), Türkiye’de Dini Ziyaret Yerleri (Dini Turizm Rehberi, 1996), Kutsal Mekanlar ve Dini Ziyaret Yerleri (2008), İslam İlmihali (Aile Vaizi).

Araştırma-İnceleme: Gençliğin Aradığı Nizam (2 cilt, 1976), Nazar ve Büyü Etkileri (1983), Falcılık ve Kehanet (1987), Fetih Şehidi Zuhurat Baba (1996), Düşüncenin Enerjiye Dönüşümü (1999), Dünyayı Saran Tehlikeler, Günümüz Gençliğinin Sorunları ve Çözüm Yolları, İsyan Karanlığından İslam Aydınlığına, Günümüz Öğretim Metoduyla Kur’an Okuma Rehberi, Ayet ve Hadislerin ışığında Tam Namaz Hocası, İstikbalimizi Aydınlatan Dini Hikayeler (10 kitap), Kur’an-ı Kerim Öğreniyorum, İbadet Rehberi, Resimli Namaz Hocası, Ayet ve Hadislerin Işığında Dualar, Üç Aylar’ın Fazileti, Surelerin Fazileti, İslami Bulmacalar, Dünyayı Saran Metafizik Tehlikeler, Dünyada Kazanabileceğimiz Sonsuz Mutluluk (120 Altın Kural).

Piyes: Asri Gençler

Çocuk Kitabı: Trafik Kurallarını Öğreniyorum, Trafik Kazalarında İlk Yardım Öğreniyorum, Başarılı Olma Kurallarını Öğreniyorum, İyi Arkadaş Olma Kurallarını Öğreniyorum, Sağlıklı Beslenme Kurallarını Öğreniyorum, Tutumlu Olma Kurallarını Öğreniyorum, Yardımlaşma Kurallarını Öğreniyorum, Öyküler Öğreniyorum, Fıkralar Öğreniyorum, Bilmeceler – Bulmacalar Öğreniyorum, Güzel Yurdumuz Türkiye’yi Öğreniyorum, Bilgisayar Öğreniyorum, Güzel Konuşma Kurallarını Öğreniyorum, Güzel Yazma Kurallarını Öğreniyorum, Görgü Kurallarını Öğreniyorum, Atasözleri ve Açıklamalarını Öğreniyorum, Deyimler ve Açıklamalarını Öğreniyorum, Özdeyişler (Önemli Sözler) Öğreniyorum, Belirli Günler ve Haftaları Öğreniyorum, Milli ve Dini Bayramlarımızı Öğreniyorum, Mukaddes Emanetler, Korkunç Fırtına, Büyük Mucize, Rüyadaki Yıldızlar, Zindandan Kurtuluş, Çölde Fışkıran Su, Büyük İmtihan, Taş Atan Kuşlar, Rüyadaki Ses, Kainatı Aydınlatan Güneş, Harfler ve Sayılar, İsimler ve Sıfatlar, Renkler ve Şekiller, Günler- Aylar- Yıllar, Mevsimler, Taşıtlar, Zamanlar, İnsanlar, Meslekler, Hayvanlar, Ağaçlar- Çiçekler, Sebzeler- Meyveler, Cümleler, Spor, Müzik, Zeka Oyunları, Fıkralar, Öyküler, Konuşma Örnekleri, Yazışma Örnekleri.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007), Bayram Altan (Bilgi teyidi, Ocak 2018).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör