Bengü

Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
23 Nisan, 1979
Eğitim
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi
Burç
Diğer İsimler
Bengü Erden

Şarkıcı, söz yazarı, besteci. Tam adı Bengü Erden. 23 Nisan 1979'da İzmir'de doğdu.  Aslen Malatyalıdır. Ortaokul ve liseyi Özel İzmir Amerikan Lisesinde okudu. Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu. Aynı zamanda Akademi İstanbul-San Bölümünde müzik eğitimini bitirdi. 

Müzikle tanışması ilkokul yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile oldu. Yine İzmir`de sahnelenen "Oliver Twist" isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa`dan bir yıl şan dersleri aldı. 1998 yılında Müfit Bayşara`nın bir bestesiyle MÜYAP ve Show TV`nin organize ettiği Pop Show `98 adlı şarkı yarışmasında 2. oldu. Yarışma, jüride yer alan Kenan Doğulu ile tanışmasına vesile oldu. Akademi İstanbul`da müzik eğitimi aldı. Kenan Doğulu’nun albüm teklifi üzerine hem üniversite eğitimini sürdürmek hem de albüm çalışmaları için İstanbul'a yerleşti. Albüm çalışmaları yaklaşık üç buçuk yıl sürdü. Üç yıl süre ile Kenan Doğulu`ya vokallik yaptı. Ayrıca albümün aranjörlüğünü üstlenen Ozan Doğulu ile de çeşitli çalışmalarda yer aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında 300’e yakın konserler verdi. Canlı performanstaki başarısı sempatik tavırlarıyla bar programları ve konserlerin aranılan ismi oldu. Televizyon ekranına ve objektiflere barışık olan Bengü, ATV televizyonunda her Cumartesi yayınlanan ELİFNAĞME adlı programı başarı ile sundu.

İkinci albümü “Bağlasan Durmam” Albümünde yer alan "Ucuz Mumlar ve Müjde" adlı şarkıların söz ve besteleri Bengü’ ye ait. Radyo listelerinde hızla yükselen "Gel Gel" adlı şarkıyı Azerice yorumladı.

2007 yılında Show TV’de Şebnem Dönmez’in sunuculuğunu yaptığı “Bak Kim Dans Ediyor” adlı yarışmada jüri üyeliğini Nur Yerlitaş, Burhan Öçal, Sevim Gözay, Oktay Keresteci, Aytunç Bentürk yaparken yarışmacılar; Asuman Krause, Doğa Bekleriz, Demet Tuncer, Billur Kalkavan, Bengü, Banu Zorlu,Sami (Seferat Grubu), Cemil (Ayna Grubu), Berksan, Fatih Cansız (2006 Best Model), Zaza Enden gibi isimler olmuştur. Yarışmada Bengü birinci oldu.

2009 yılının yine yazlarında ise 5. albümü “İki Melek”i, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Bu albümden çıkan ilk iki video, “İki Melek” ve “Kocaman Öpüyorum” Billboard Türkiye listelerinde 1 numaraya yükselmiş ve 2009 yılı içerisinde sanatçı bu albümüyle 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü almayı başardı.

Bengü, 10 Haziran 2012 Pazar günü Ankara konseri dönüşünde, TEM otoyolunda feci bir kaza geçirdi. Kazada Bengü'nün koruması Ümit Özer yaşamını yitirdi. Kazadan sonra hızlı bir şekilde toparlanan Bengü konserlerine kaldığı yerden devam etti.

 

Diskografi:

 

Albümler:

  

2000 - Hoş Geldin, 

2005 - Bağlasan Durmam, 

2007 - Taktik, 

2008 - Gezegen, 

2009 - İki Melek, 

2010 - Sırada Sen Varsın 

2011 - Dört Dörtlük 

2012 - Anlatacaklarım Var

2013 - Saygımdan

2014 - İkinci Hal 

 

KAYNAKÇA: Bengü kimdir (haberturk.com, 16 Nis 2016), Bengü kimdir (karaoglan.com, 16 Nis 2016), Bengü kimdir (hurriyet.com, 16 Nis 2016), Bengü kimdir (sendeyim.net, 16 Nis 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör