Bekir Yavuz Uçar

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı, Tıp Bilgini, Tıp Profesörü

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi

Tıp Profesörü, Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı.  1978, Elazığ doğumlu. 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden mezun oldu. İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 2002 – 2006 yıllarında ihtisasını tamamlayıp Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı oldu. Uzmanlığın ardından aynı klinikte uzman hekim olarak çalışmaya başladı.

2008 - 2009 yılları arasında Diyarbakır Asker Hastanesinde vatani görevini tamamladıktan sonra Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalında yardımcı doçent olarak çalışmaya başladı. Burada özellikle omurga cerrahisi alanında yaptığı cerrahi uygulamalar ve yenilikler nedeniyle 2011 yılında hizmet başarı ödülü aldı.

Sonrasında omurga cerrahisi bilim dünyasının duayenlerinden, İstanbul Florence Nightingale Hastanesi İstanbul Omurga Merkezi direktörü Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu tarafından omurga cerrahisi fellowship programına seçilerek, 2012 – 2013 yılları arasında bu program çerçevesinde aktif olarak çalıştı.

2013 yılında Dicle Üniversitesi'ndeki bilimsel çalışmalarına geri döndü. Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalında Omurga Cerrahisi Çalışma Grubunu kurdu. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde omurga cerrahisi adına daha önce yapılmamış cerrahi uygulamaları, yenilikleri ve tedavileri başarı ile yerine getirdi.

2006 – 2013 yılları arasında cerrahi uygulamaları yanı sıra araştırmalar ve yazmış olduğu bilimsel çalışmalar neticesinde girmiş olduğu doçentlik sınavında başarı gösterip Doçent unvanına hak kazandı.

Prof. Dr. Bekir Yavuz Uçar, omurga eğriliği düzeltme ameliyatı tekniğini tarif etti. Kendi adıyla anılan teknik, skolyozda “Uçar Tekniği” ismiyle bilimsel dünya literatüründe yerini aldı.

Dicle Üniversitesindeki Omurga Cerrahisi Çalışma Grubunu yetiştirmiş olduğu uzman hekimlere devrederek, 2014 yılında İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Şişli Florence Nightingale Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. 2017 yılında ise İstanbul Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesine geçerek Ortopedi ve Omurga Cerrahisi öğretim üyeliği görevini yerine getirdi.

2019 yılı itibariyle Sağlık Bilimler Üniversitesinde Profesör unvanına hak kazandı ve İstanbul Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesine Ortopedi ve Travmatoloji / Omurga Cerrahisi Klinik Şefi olarak atanmıştır. Halen bu hastanede Klinik Şefi olarak yoğun bilimsel faaliyetlere ve genç hekimleri yetiştirmeye devam etmektedir.

Prof. Dr. Bekir Yavuz Uçar evli ve üç çocuk babasıdır. Eşi Doç. Dr. Demet Uçar, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekimidir.

KAYNAK: Bilgi teyidi (05.06.2019).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör