Nurettin Veren

Aktivist

Doğum

FETÖ üyesi ve itirafçısı. İşçi Partisi üyesi, Ulusal Kanalda yayınlanan "Aydınlık Kürsü" adlı programın yapımcısı ve Yeni Akit gazetesi yazarıdır. 1948'de İzmir'de doğdu. Fethullah Gülen'in bir dönem en yakınındaki isimlerden biri olduğu iddia edilen Veren, Fethullah Gülen'i CIA ile ortaklık ve Türkiye'nin aleyhinde çeşitli faaliyetlerde bulunmakla suçladı. Bu iddialarından sonra kamuoyunda tanınmış ve 1 Kasım 2005 tarihinde İşçi Partisi İstanbul il başkanlığındaki törenle partiye katılmıştır.

Bundan sonra iddialarını İşçi Partisi'ne yakınlığı ile bilinen Ulusal Kanal adlı TV kanalında yayınlanan, yapımcılığını kendisi yaptığı "Aydınlık Kürsü" adlı programda ve İşçi Partisi'nin haftalık dergisi Aydınlık'ın, aynı yılın Aralık ayındaki 3 sayısında dile getirmiştir. İşçi Partisine katılan Veren, CIA ile işbirliği yaptığını iddia ettiği Fethullah Gülen ile mücadele edeceğini ifade etmiştir. Nurettin Veren, Fethullah Gülen'in amacının polise ve diğer kurumlara olduğu kadar, orduya da sızmak olduğunu iddia etmiştir.

Veren, 9 Şubat 2016'da Yeni Akit gazetesinde yazmaya başlamıştır.

 

İddiaları:

 

İddialarını İşçi Partisinin yayın kolu Ulusal Kanal TV kanalda yapımcılığını da yaptığı Aydınlık Kürsü adlı programda ve bazı diğer kanallarda konuk olarak dile getiren Nurettin Veren, AkitTV'deki programda ise İşçi partisi üyesi olmadığını sadece ermeni iddiaları konusundaki kampanyalara desteğini belirtmiştir. Bu iddialarına göre Fethullah Gülen'le cok eskiden tanıştı. Topluluk içinde üst düzey görevlerde bulundu. Ayrıca topluluğa yakınlığı ile bilinen Zaman Gazetesi ve Samanyolu Televizyon kanalında çalıştığını, Zaman Gazetesi'nde bir dönem genel müdür yardımcılığı görevinde bulunduğunu iddia etti. Bu nedenle, bu iddialara dayanılarak bazı basın ve yayın organlarında Fethullah Gülen'in sağ kolu olarak nitelendirildi. Bu iddialar ilgili kurumlar tarafından yalanlanmış, sadece bir dönem Zaman Gazetesinde çalıştığı ve daha sonra işine son verildiği duyurulmuştur.

Nurettin Veren 4 Ağustos günü Yeni Akit Gazetesinde yazdığı "Şimdi anlıyorum ki, Erbakan’a yapılan darbeyi de Gülen planlamış" adlı yazısında şunlara değiniyor... Refah Yol hükümetinin 1995 seçimlerinden birinci Parti olarak çıkmasından, en çok Gülen rahatsız oldu. Siyasi meseleleri çok iyi bilmediğimiz için, Gülen’in bu rahatsızlığını nedenini pek iyi anlayamadım.

Bize anlatmak istediği konu ise, erken bir İslami başarı, askeri rahatsız eder ve darbeye sebebiyet verebilir, bizim hizmetlerimize de mani olur diyerek, bizi ikna etmişti."

CNN Türk'teki programda, 14 Ağustos'da FETÖ'nün siber saldırı yapacağını ileri süren Veren, çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. FETÖ'nün kendi yetiştirdiği elemanlarının dünyanın en kritik kuruluşlarında çalıştığını belirten Veren, bilgileri kendi öğrencilerine verdiklerini ileri sürdü.

Veren yaptığı açıklamada "Şu anda Cemaatin süzgecinden geçerek oralara (TSK) gelmiş yüzde 85 oranında asker var. Ben bunu 2005'te dile getirdim. Buralara eleman devşiren imamlar var. Bunlar deşifre olunca hemen başka imamlar geliyor ve o boşluk böyle doluyor" dedi.

Nurettin Veren CNN Türk'te yaptığı açıklamalarda Fethullah Gülen'in ilaç aldığını ve bu ilacın bir tanesinin vücuttan atılmasının 3 ayı bulduğunu ifade etti. Çok tehlikeli bir ilaç olduğunu belirten Veren "Aslında Gülen birilerinin beynini yıkarken birileri de (Doktorları) Gülen'in beynini yıkıyor " dedi.

"Gülen'e 1980'li yıllarda İlhan İşbilen tarafından Opel Senatör marka 3 ton ağırlığında zırhlı bir araç aldırdı. Yamanlar Kolejindeyken aldırdığı masaj koltuğu ise bir otomobil fiyatına eşdeğerdi. İzmir'deki benim arkadaşım Hüseyin Başaran'ın oğlu Esat Bin Zürare Başaran'ın yaptığı açıklama ise yaşananları tüm çıplaklığıyla ortaya koydu. Masaj için ayda 150 bin dolar. Bunun gibi pek çok farklı konular var. On binlerce kişinin 'Umre'ye gideceğine Gülen'i ziyarete gidin' denildiğini duyuyoruz ve görüyoruz. Türkiye'de İstanbul'dan Ankara'ya gidemeyecek fakir insanların Fethullah Gülen'in masraflarını üstlenerek ABD'ye davet edildiğini ve taşındığını da biliyoruz. On binlerce insanın ABD'ye gidip orada iki üç ay kalmasının ne kadar bir bütçe çıkaracağı hesaplanırsa ortaya çıkan rakam dudak uçuklatır. Sayın Cumhurbaşkanımıza 289 tane dava açtı. Bununla da kalmayarak Türkiye'deki bütün gazetecilere binlerce dava açarak ne derece büyük bir hukuk ve parasal güce sahip olduğunu herkesin görmesi lazımdır."

Nurettin Veren CNN Türk'te yaptığı açıklamalarda, ayrıca; FETÖ adına Süleyman Demirel, Turgut Özal, Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit'le görüşerek onların örgüte her türlü desteği sağladığını iddia etmiş, sadece Necmettin Erbakan'la yapılan görüşmelerin olumsuz sonuçlandığını söylemiştir.

Nurettin Veren CNN Türk yayınına bağlanıp Didem Arslan'ın konuğu bir başka FETÖ itirafçısı Latif Erdoğan için "bir numara olma hastalığı var" demiştir.

 

Hakkındaki İddialar:

 

Nurettin Veren'le Cumhuriyet gazetesi için röportaj yapan ancak yaptığı röportaj mahkeme kararıyla haksız iftira sebebi ile durdurulan Hikmet Çetinkaya Veren'in tamamen kendi menfaati ve parasal sebeplerden dolayı ayrılığa düştüğünü şu şekilde iddia etmişt; "Onun da bir hesabı var ki geldi konuştu. Parasal bir şey var" demişti.

Nurettin Veren, Cahit Faraz Sezer adlı iş adamı adına kestiği yüz binlerce marklık çekin karşılığını ödemeyince, haciz takibine uğramıştır ve hakkında karşılıksız çekten dolayı ceza davası açılmıştır. Ancak 1999 tarihine kadar işlenen suçların şartla salıverme kapsamına girmesi sayesinde cezası ertelenmiştir.

Nurettin Veren daha sonra Cahit Faraz Sezer'e borcunu ödememek için yanlış adres vermiş, ancak Sezer, Veren'in Antalya limanındaki Orsa adlı ticarî yatını tespit ettirmiş ve yata 3.12.2004’te 800 milyar liralık haciz koydurmayı başarmıştır. Ayrıca, 07 VD 069; 07 ANL 51; 07 ANL 54; 07 ANL 56; 07 AUK 18 ve 07 AUT 27 plakalı araçlarına da aynı tarihlerde haciz şerhi işlettirmiştir.

KAYNAKÇA: Şimdi anlıyorum ki Erbakan'a yapılan darbeyi de Gülen planlamış (yeniakit.com.tr, 4 Ağustos 2016), Nurettin Veren kimdir CnnTürk'te neler söyledi? (A24.com.tr, 06.08.2016), Nurettin Veren’den şok FETÖ itirafları (hickacirma.com, 05.08.2016), Nurettin Veren'den şok FETÖ itirafları (internethaber.com, 06.08.2016), Nurettin Veren'den şok FETÖ itirafları (6n1k.com.tr, 06.08.2016), Nurettin Veren kimdir? Yeni Akit yazarı Nurettin Veren'den FETÖ açıklaması (karar.com, 08.08.2016), Nurettin Veren şoke etti Latif Erdoğan'ı yerin dibine soktu (wikiwet.org, erişim 09.08.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör