Asım Can Gündüz

Pop Müzik Yorumcusu, Müzisyen

Doğum
15 Ağustos, 1955
Ölüm
24 Haziran, 2016
Burç

Müzisyen, gitarist (D. 15 Ağustos 1955, İstanbul - Ö. 24 Haziran 2016, Marmaris / Muğla). Uzun yıllar yaşadığı ABD’den Türkiye’ye 1980 yılında geri dönüş yaptı. 1992 yılında çıkardığı “Anasının Gözü ve Cin Gibi” albümüyle popülerliği arttı. Çıkardığı albümündeki “Turkish Girls” isimli şarkı 1992 yılında BFBS Radio’da (İngiliz Radyosu) “ayın en iyi yabancı şarkısı” seçildi. İstanbul’da uzun yıllar radyo ve televizyon programları yapan sanatçı, Energy FM, Power FM, ve Kiss FM radyolarının kurucu üyelerindendir.1998 yılında Bir Sevgi Eseri ismini taşıyan cover parçalara Türkçe sözler yazarak bir albüm çıkartmıştır. 2001 yılında Türk medya ve müzik piyasasından soğumuş Marmaris'e taşındı. Yurt dışı ağırlıklı konser çalışmaları yanı sıra Marmaris içinde belirli mekânlarda popüler kültürde ve medyada fazla reklam ve dikkat çekmeden yabancı turistlere konserler vermeyi sürdürdü.

24 Haziran 2016 günü öğle saatlerinde Marmaris- evinde kalp krizi geçiren Asım Can Gündüz, ambulansla Marmaris Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Gündüz, doktorların bütün çabasına rağmen kurtarılamadı. Acil Servis’te sinir krizi geçiren Tülay Gündüz, eşinin ölüm haberini aldığında yanına giderek, “Aşkım neden bıraktın” diyerek ağladı. Gündüz’ün iki yıl önce de kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı ve yapılan müdahale sonrası hayata döndürüldüğü öğrenildi. Marmaris Devlet Hastanesi’nde yapılan müdahalelere rağmen hayatını kaybeden sanatçının cenazesi İstanbul'a götürülerek burada toprağa verildi.

KAYNAK: Asım Can Gündüz hayatını kaybetti - Asım Can Gündüz Kimdir (İHA  - hurriyet.com.tr, 24.06.2016), Asım Can Gündüz Kalbine Yenik Düştü (haberexen.com, 24.06.2016)

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör