Ajlan Büyükburç

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
13 Kasım, 1970
Ölüm
22 Temmuz, 1999
Eğitim
Nişantaşı Anadolu Meslek Lisesi
Burç

Pop müzik sanatçısı (D. 13 Kasım 1970, İstanbul – Ö. 22 Temmuz 1999, Muğla). Ünlü sanatçı Erol Büyükburç’un kızı. Sanata ilgisi küçük yaşlarda başlayan Ajlan, sekiz yaşındayken babası Erol Büyükburç’tan gitar dersleri aldı.

Ajlan, babasının zengin arşivi sayesinde caz müziğine onun sayesinde başladığını belirtmiştir. 17 yaşındayken pop sanatçısı Fatih Erkoç’un vokalistliğini yaptı. Nişantaşı Anadolu Meslek Lisesinde okuduğu yıllarda Milliyet gazetesinin düzenlediği liselerarası müzik yarışmasında  “En İyi Kız Solist” dalında birinciliğe layık görüldü. 

Aziz Üstel’in sunuculuğunu yaptığı “Gecenin Konukları” şov programına katılan sanatçı, o programda tanıştığı Mine Çağlıyan ile daha sonra Ajlan-Mine grubunu kurdular. İkili ilk çalışmalarını 1993’te çıkardıkları “Aşk olsun” adlı albümde topladı ve başarı sağladı. Ancak grup bir yıl içinde dağıldı. Ajlan, Mine'den ayrıldıktan sonra 1995'te "Tutunup Kendime" adlı bir solo albüm çıkardı.

 

Vefatı

 

Sanatçı, 22 Temmuz 1999'da, Fethiye yakınlarında sabah saatlerinde geçirdiği trafik kazasında yaşamını kaybetti. Öldüğünde henüz 29 yaşındaydı. Sürücü ehliyetini kazadan üç gün önce alan Ajlan Büyükburç, Bodrum'dan Kaş'a gitmek üzere Fethiye Eşme yakınlarında otomobille viraja hızlı girerek, asfalt yoldan çıkıp stabilize yola girince üç takla attı, yol kenarında duran traktöre çarparak orada yaşamını yitirdi. Baba Erol Büyükburç’un araba kullanmaktan korktuğu ve araba almak istemediği bilgileri basına yansıdı.

En sevdiği caz şarkılarını bir albümde toplamayı planlayan Büyükburç, bunun için çalışmalara başlamıştı. Bir yandan da pop müzik albümü yapmayı planladığı için Aysel Gürel'den “Vursalar Ölmem” adlı şarkıyı almıştı. Büyükburç'un cenazesi Mihrimah Sultan Mezarlığı'na defnedilmiştir.

KAYNAKÇA: Ajlan Büyükburç kimdir? (milliyet.com.tr, 23.07.1999), Ajlan Büyükburç kimdir? (sabah.com.tr, - 23.07.1999 - 7 Eylül 2015), Ajlan Büyükburç kimdir? (radikal.com.tr, 23.07.1999), Ajlan Büyükburç kimdir? (turkcebilgi.com, 7 Eylül 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör