Kerim Tekin

Pop Müzik Yorumcusu, Şarkı Sözü Yazarı, Oyuncu

Doğum
18 Nisan, 1975
Ölüm
27 Haziran, 1998
Eğitim
Eskişehir Anadolu Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Kerim Haydar Tekin

Pop müzik şarkıcısı, oyuncu, söz yazarı (D.18 Nisan 1975, İstanbul – Ö.  27 Haziran 1998, Afyon). Tam adı Kerim Haydar Tekin’dir. Aslen Erzincan - Kemahlıdır. İlkokulu İstanbul’da Kültür Koleji’nde başlayıp Mevlana İlköğretim Okulu’nda tamamladı. Bu yıllarda şan ve gitar dersleri aldı. Lise yıllarında hem amatör bir takımda futbol oynadı hem de gece kulüplerinde şarkı söylemeye başladı. Bir müddet sonra futbolu bırakıp müziğe yönelmeye karar verdi. Bir gece kulübünde şarkı söylerken Halis Bütünley tarafından keşfedildi. Bu tanışma Kerim Tekin’in profesyonel müzik yaşamına adım atmasına vesile oldu. Sanatçı, Halis Bütünley ile anlaşma yapıp 1994 yılında ilk albümünün hazırlıklarına başladı. Bu sırada Eskişehir Anadolu Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünü kazandı.

Kerim Tekin, 1995 yılı Şubat ayında ilk stüdyo albümü “Kara Gözlüm”ü piyasaya sürdü. Albümdeki "Cici Baba" şarkısı ile bir anda büyük bir çıkış yaptı. Albümdeki ilk klip çalışması da bu parçaya yapıldı. Ardından albümle aynı adı taşıyan "Kara Gözlüm" adlı slow şarkı ile büyük beğeni topladı ve dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bu albümde Kerim Tekin’e söz, müzik ve aranjörleri ile destek olan müzisyenler arasında Ozan Doğulu, Kenan Doğulu, Garo Mafyan, Zeynep Talu Kurşuncu, İlhan Şeşen, Yusuf Bütünley, Saro Secikyan, Febyo Taşel gibi seçkin isimler yer aldı. Albümün ikinci klip çalışması ise “Kara Gözlüm” adlı şarkıya çekildi.

Sanatçı bu arada oyunculuk denemesi de yaparak 1996 yılında Show TV’de yayınlanan “Mirasyediler” adlı dizide Teoman karakterine hayat verdi. Dizi bittikten sonra ikinci albüm çalışmalarına başlayan Tekin, yeni imaj çalışması olarak 27 kilo verdi ve saçlarını uzattı. 1997 yılında ikinci albümü “Haykırsam Dünyaya” hayranlarının beğenisine sunuldu. Tekin, albümde Türkiye’nin seçkin müzisyenleri Şehrazat, Fedon, Ozan Doğulu, Zeynep Türkeş, Volga Tamöz, Feyyaz Kuruş, Tayfun Duygulu, İskender Paydaş gibi birçok isimle çalıştı. Hayranları tarafından ilgiyle karşılanan bu albüm için ilk klip çalışması söz ve müziği Tayfun Duygulu-Beste Açar’a ait olan “Karbeyaz”a yapıldı. Şarkının klibi yayına girdikten sonra bir anda listelerin üst basamaklarına tırmanmaya başladı. Albümden sonra Zerrin Özer’le aşk yaşadığı iddialarıyla gündeme gelen sanatçı, yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. 1998 yılında gelen oyunculuk tekliflerini değerlendiren sanatçı, Meral Konrat’la başrollerini paylaştığı “Yaz Aşkım” adı TV filminde Kerim adında bir üniversite öğrencisini canlandırdı.

Filmin yönetmeni Cem Akyoldaş, albümün üçüncü klip çekimini “Akşamlar” adlı şarkıya yaptı. Klip Mayıs ayında yayınlandıktan sonra sanatçının ölümü üzerine Haziran ayında klibin sonuna “Seni Asla Unutmayacağız” yazısı eklenerek yeniden yayınlanmaya başlandı. Aynı dönemde oldukça beğenilen ve zirveye yerleşen “Karbeyaz” adıyla aynı adı taşıyan bir filmde Gazeteci Kemal karakterini canlandırdı. Ancak sanatçının beklenmeyen ölümü üzerine bu film yayınlanmadı.

Kerim Tekin, 27 Haziran 1998’de Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde verdiği bir konser sonrası arkadaşının düğününe katılmak için ilçeden ayrıldı. Menajeri Halis Bütünley ile yola çıkan sanatçı, yolda seyir halinde bulunan süt tankeri ve kömür kamyonu çarpıştıktan sonra kömür kamyonu Kerim Tekin'in arabasının üzerine çıktı. Kerim Tekin olay yerinde yaşamını yitirdi. Cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

Erken gelen ani ölümü onu hayatının baharında henüz 23 yaşında yakaladı. Herkesi yasa boğan bu ani ölüm üzerine sanatçının anısına sonraki günlerde ve yıllarda şarkılar yazıldı, programlar yapıldı.

Albümleri:

1995: Kara Gözlüm, 1997: Haykırsam Dünyaya.

KAYNAKÇA: Biyografi (kerimtekin.org, erişim tarihi: 17 Ocak 2016), Kerim Tekin (haberturk.com, erişim tarihi: 17 Ocak 2016), Kerim Tekin (trtturk.com, erişim tarihi: 17 Ocak 2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör