Göksel

Pop Müzik Yorumcusu, Şarkı Sözü Yazarı, Müzisyen, Yapımcı

Doğum
25 Kasım, 1971
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Göksel Demirpençe

Pop müzik yorumcusu, besteci, söz yazarı, yapımcı. 25 Kasım 1971, İstanbul doğumlu. Tam adı Göksel Demirpençe’dir. Müziğe ilgisi çocukluğunda babasının şarkı söylemesiyle başladı. Annesi de şiir yazan Göksel, söz yazarlığına ilgisinin de ondan geldiğine inanmaktadır. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamlayan Göksel, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümünde bitirdi. Eğitimi sırasında profesyonel olarak müzikle ilgilenmeye başladı. 1992 yılından sonra pek çok orkestrada solistlik yapan Göksel, Sezen Aksu’nun orkestrasında da bir dönem yer aldı. Onno Tunç’la tanışmasıyla birlikte ilk albümünü Sarp Özdemiroğlu’nun prodüktörlüğünde “Yollar” adıyla 1997 yılında piyasaya sürdü. Müzik piyasasında önemli bir çıkış yapan Göksel’in bu ilk albümündeki bestelerin çoğu kendisine aitti. Albümdeki “Sabır” şarkısı bir anda hit şarkılar arasına girdi.

Sanatçının ikinci albümü “Körebe”  Ekim 2001'de piyasaya çıktı. Bu albümde yer alan "Depresyondayım" şarkısı geniş kitleler tarafından çok beğenilerek dinlendi. Albüm aynı zamanda Göksel ve Alper Erinç'in müzikal birlikteliklerinin başlangıcı oldu. Albümdeki “Körebe”, Türk Pop tarihinin en kült albümleri arasında yerini aldı.

Göksel daha sonra sırasıyla 2003 yılında “Söz Ver”, 2005 yılında “Arka Bahçem” ve 2007 yılında “Ay’da Yürüdüm” albümleriyle hayranlarıyla buluştu. 2009 yılında tamamı eski şarkılarından oluşan “Mektubumu Buldun mu?” albümüyle başarı grafiğini yükselterek yoluna devam etti.

Sanatçının 2012 yılımın Ocak ayında müzikseverlerle buluşturduğu “Bende Bi Aşk Var” albümü müzik eleştirmenleri tarafından son yılların en iyi albümü olarak nitelendirildi. Albüm sanatçıya aynı zamanda Altın Kelebek, Avrupa Gazeteciler Derneği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü de getirdi. Aynı albümle 2013 yılında Türkiye Müzik Ödülleri’nde ‘En İyi Kadın Sanatçı’ ödülünü alan Göksel, 40. Altın Kelebek Ödülleri’nde de ‘En İyi Kadın Pop Sanatçı’ ödülünün sahibi oldu.

Göksel’in son çalışması olan 9. albümü 5 Ocak 2015 tarihinde “Sen Orda Yoksun” adıyla Avrupa Müzik etiketiyle dijital ortamda yayımlandı. Albümün aranjörlüğünü Ozan Çolakoğlu üstlendi. Şarkı sözlerinin yer aldığı albüm kitapçığını, Göksel kendi el yazısıyla yazdı. Albüm fotoğrafları Moskova'da Aytekin Yalçın tarafından çekildi. Toplam 11 şarkının yer aldığı albümdeki tüm şarkıların söz-müziği Göksel'e ait. Albümün son şarkısını ise Göksel ve Mabel Matiz beraber yazdılar. 2002 yılında Alper Erinç’le evlenen Göksel, beş yıl evli kaldıktan sonra ayrıldı.

Albümleri:

Yollar (1997), Körebe (2001), Söz Ver (2003), Arka Bahçem (2005), Ay’da Yürüdüm (2007), Mektubumu Buldun mu? (2009), Hayat Rüya Gibi (2010), Bende Bi Aşk Var (2012), Sen Orda Yoksun (2015).

KAYNAKÇA: Göksel (gokselonline.com, erişim: 16 Aralık 2015), Göksel röportajı (roportajgazetesi.com, erişim: 16 Aralık 2015), Pazar röportajı - Göksel (hafifmuzik.org, erişim: 16 Aralık 2015). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör