Mehmet Alğan

Aktivist, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Yıldız Teknik Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Aktivist, tercüman, esnaf, siyaset adamı, 25. Dönem Hatay Milletvekili. 4            Ağustos 1986'da Beyrut'ta doğdu. Baba adı Veysi, anne adı Zeyni'dir. Mardin Midyat asıllı bir ailenin çocuğu olarak İskenderun’da büyüdü. İskenderun Cumhuriyet Lisesini bitirdikten sonra Yıldız Teknik Üniversitesi Fen - Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu.

Genç Siviller kurucularından olan Alğan, Türk ve Arap aktivistleri bir araya getiren ve uluslararası çalışmalar yapan Nahda Network’un koordinatörlüğünü yürüttü. Aynı süreçte Free Press Unlimited adlı sivil toplum örgütünün saha koordinatörlüğünü yaptı. Dünya 5’ten büyüktür kampanyasının sözcülüğünü yürüttü.

Abdurrahim Boynukalın’ın Gençlik Kolları Genel Başkanlığı görevine gelmesinden sonra Gençlik Kolları Dış İlişkiler Başkanlığı görevine getirildi.

Ak Parti'den 7 Haziran 2015'te 25. Dönem Hatay Milletvekili seçilerek TBMM'de yasama çalışmalarına katıldı. Anadil düzeyinde Arapça ve iyi düzeyde İngilizce bilmektedir.

KAYNAK: 25. Dönem Milletvekilleri – Hatay (akparti.org.tr, 27.05.2016), TBMM Albümü 25. Dönem (tbmm.gov.tr, 18.11.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör