Jehan Barbur

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
12 Nisan, 1980
Eğitim
Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü
Burç
Diğer İsimler
İstiklal Jehan Barbur

Arap asıllı Türk pop müzik sanatçısı, şair. 12 Nisan 1980, Beyrut / Lübnan doğumlu. Tam adı Jehan İstiklal Barbur’dur. Hıristiyan Arap asıllı Türk şarkıcı-şarkı yazarıdır. İç savaş sebebiyle henüz 2 yaşındayken ailesiyle birlikte Lübnan'dan İskenderun'a göç etti. Tüm çocukluğu İskenderun'da geçti. İlk ve orta eğitimini İskenderun'da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için 1998 yılında Ankara'ya gitti.

Bilkent Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümünü bitirdikten (2002) sonra profesyonel müzik hayatına adım atmak için İstanbul'a yerleşti. Taşındığı zaman piyasada herhangi bir tanıdığı yoktu. Canlı müzik yapılan mekânlara giderek müzisyenlerle tanışmaya çalıştı. İki yıllık arayışının ardından bir grup ile canlı müzik yapmaya başladı. Aynı mekânda dört yıl boyunca performansını sergiledi. Burada devam ettiği süre boyunca kendisine ait bir hayran kitlesi oluşturdu. Bu sırada evine amatör bir stüdyo kurması ile şarkı sözleri yazmaya başladı. Daha sonra bir arkadaşı aracılığıyla Bülent Ortaçgil ile tanıştı.

Demolarını dinledikten sonra Bülent Ortaçgil sözlerini beğendi ve albüm çıkarması gerektiğini söyledi. Fakat Jehan Barbur'un önceden albüm çıkarmak gibi bir niyeti yoktu. Ortaçgil'in işin işine girmesi ve müzisyen arkadaşlarının destek vermesi ile albüm olayına olumlu bakmaya başladı. Bir süre Ortaçgil, Ada Müzik'e ismini önerdi. Altı aylık bir stüdyo çalışması sonucunda ilk albümü Uyan, iki bin adet kopya ile piyasaya sürüldü. Albümü yayınlandıktan sonra "Gidersen", "Leyla" ve "Neden" gibi şarkıları bazı müzik kanallarının Top 10 listelerinde birkaç hafta zirveye çıktı.

Asi ve Sır Gibi dizileri için şarkı seslendirdi. Gece Sesleri dizisinin şarkılarından birini Özgür Çevik ile birlikte söyledi. Zuhal Olcay'ın Aşk'ın Halleri albümünde yer alan "Şermin" adlı şarkının sözlerini yazmıştır.

Albümlerinde ortak çalışmalar bulunmasına rağmen, çoğunlukla kendi söz ve bestelerine yer veren Jehan Barbur, tüm albümlerinin prodüktörlüğünü de üstlendi.

Şarkıları ve şarkı sözleri birçok dizi ve sinema filmi ve tiyatro oyununda kullanıldı. 2011 tiyatro sezonunda seyirci ile buluşan Özen Yula’nın yazıp yönettiği; Yetkin Dikinciler, Sema Keçik, Sinan Tuzcu, Teoman Kumbaracıbaşı, Beste Bereket ve kendisinin de rol aldığı yarı müzikal bir oyun olan “Şems! Unutma!” oyununun müziklerini besteledi, düzenlemelerini de Cenk Erdoğan ile birlikte yaptı. Oyun, 11. Direklerarası Tiyatro Seyirci Ödülleri kapsamında ‘En İyi Özgün Müzik’ dalında birincilik ödülüne layık görüldü. Sanatçı yine “Şems! Unutma!” adlı tiyatro oyunu ile 2012 yılında Afife Jale Tiyatro Ödülleri’nde, “En İyi Tiyatro Sahne Müziği” dalında üç adaydan biri olarak gösterildi.

2011’de vizyona giren Ümit Ünal’ın yazıp yönettiği ‘Nar’ adlı filmde Jehan Barbur, 2011 Yeşilçam Film Akademisi Ödülleri (YEFA) kapsamında “Nar Taneleri’’ adlı şarkı ile “En İyi film Şarkısı” dalında Selim Demirdelen ile birlikte ödülü paylaştı.

Müzik dışında edebiyat dergilerinde de yazıları çıkan Jehan Barbur, kısa öykü, şiir ve fotoğraflara yazılmış yazılarından oluşan ilk kitabı “Çatıdaki Çimenler – Sen’e Yazılar”ı 2013 yılında Alfa Yayınlarından piyasaya sürdü. Kültür Mafyası adlı aylık edebiyat dergisinde de öykü ve şiirleri bir yıl yayınlanan sanatçı, halen Enver Aysever’in “Aykırı Akademi” adlı sanal edebiyat sayfası ve Otdergi için yazılar yazmayı, albüm ve kitap çalışmalarını sürdürmektedir.

Albümleri:

Uyan (2009), Hayat (2010), Sarı (2012), Sizler Hiç Yokken (2014).

KİTAP:

Çatıdaki Çimenler – Sen’e Yazılar (2013).

KAYNAKÇA: Jehan Barbur (jehanbarbur.com, erişim: 13 Ocak 2016), Jehan Barbur Aykırı Sorulardaydı (web.archive.org, erişim: 13 Ocak 2016), Jehan Barbur (hurriyet.com.tr, erişim: 13 Ocak 2016), Jehan Barbur Kimdir (sabah.com.tr, erişim: 13.02.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör