İzel Çeliköz

Pop Müzik Yorumcusu, Yapımcı

Doğum
29 Nisan, 1969
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümü
Burç

Pop müzik sanatçısı, prodüktör. 29 Nisan 1969, Yalova doğumlu. Öğretmen bir ailenin çocuğudur. İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Müziği Bölümü’nden kemençe eğitimi alarak 1993 yılında mezun oldu. Üniversite öğrencisiyken okul ve cemiyet korolarına katıldı. 1989 yılında Eurovision Türkiye elemelerine katılan Neco’ya vokalistlik yaptı. Bir yıl sonra Eurovision Türkiye elemelerine tek başına katıldı ama başarılı olamadı. Üçüncü Eurovision denemesinde 1991 yılında İtalya’da düzenlenen yarışmada Can Uğurluer ve Reyhan Karaca ile birlikte “İki Dakika” adlı şarkı ile Türkiye’yi temsil etti. Yine öğrencilik yıllarında para kazanmak amacıyla Maksim Gazinosunda kemençe çaldı ve tanınmış assolistlere vokalistlik yaptı. Bir müddet sonra Çelik Erişçi ile beraber barlarda ve kabarelerde programlar yaptı.

1991 yılının sonlarına doğru üç üniversite öğrencisi; İzel, Çelik ve Ercan; Ajda Pekkan’la Almanya’ya turneye çıktı. Bu turne sonrası yurda döndüklerinde bir anda ünlü oldular. İzel-Çelik-Ercan grubu hemen peşinden bir albüm yaptı. Özellikle “Dönmelisin” şarkısı bir anda hit şarkılar arasına girdi. Daha sonra Çelik, gruptan ayrıldı, ancak İzel ve Ercan Saatçi birlikte bir albüm daha yaptılar. “İşte Yeniden” albümüyle oldukça yüksek satış rakamları elde ettiler. Sanatçı bu arada Grup Vitamin'in 1990-1991 yıllarındaki ilk kadrosunda yer aldı ve grubun ilk albümündeki "Bol Vitamin", "Bir Derste" ve "Özgün Müzik" şarkılarına vokal yaptı. 1994 yılında katıldığı Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışmasında Burak Kut, Ercan Saatçi, Ferda Anıl Yarkın, Hakan Peker ve Seden Gürel’le beraber seslendirdikleri “Biz Hep Böyleyiz” adlı şarkıyla birinciliğe layık görüldüler.

Sanatçının ilk solo albümü 1995 yılında geldi. Ercan Saatçi’nin prodüktörlüğünde yapılan çalışma “Adak” ismiyle müzik marketlerde yerini aldı. “Hasretim” ve “Ah Yandım” adlı parçalarına klip çekti. 1995 yılında yaptığı bu başarılı çalışmalarla Altın Kelebek ve Magazin Gazetecileri Derneği “En İyi Kadın Pop Sanatçısı” ödülünü aldı. İki yıl aradan sonra Mustafa Sandal’ın müzik yönetmenliğini üstlendiği “Emanet” adlı albümüyle 1997’de yeniden bir çıkış gerçekleştirdi. Albümdeki, “Emanet”, “Kızımız Olacaktı” ve “Eyvallah” şarkıları hit şarkılar arasında yerini aldı. Özellikle “Kızımız Olacaktı” parçasına klip çekildikten sonra albüm satışları birden yükseldi.

İzel’in 1999 yılında çıkardığı “Bir Küçük Aşk” adlı albümü de beğenilerek özellikle “Yok Yere” adlı şarkı en çok istek alan şarkılar arasına girdi. Albüm satışları bir milyona yaklaştı. Sanatçı bu albümüyle de “En İyi Kadın Şarkıcı” ödülünü almaya hak kazandı. 2001 yılında Altan Çolak ile çalışarak yaptığı “Bebek” albümünü çıkardıktan sonra bir anda ülkeyi terk etme kararı alarak ABD’ye gitti. Oradan Almanya’ya geçti, daha sonra tekrar Türkiye’ye döndü. Albümdeki çeşitli şarkılara klipler çekti. Almanya’da aldığı dans derslerinden sonra 2003 yılında yeni albümü olan “Şak”ta öğrendiklerini uygulamaya çalıştı, dansçılarla klipler çekti, ancak çok başarılı olamadı. 2007 yılında Avrupa Müzik etiketiyle “Işıklı Yol” adlı albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. Albümün çıkış şarkısı ise “Belli mi Olur” oldu. Albümde ağırlıklı olarak duygu dolu aşk şarkıları yer aldı. Şarkıların aranjörlüğünü Sinan Akçıl yaptı.

İzel, uzun bir aradan sonra Nisan 2012’de Poll Production etiketiyle “Aşk En Büyüktür Her Zaman” albümüyle yeniden hayranlarına merhaba dedi. Çıkış şarkısı olan “Drakula”nın sözleri nedeniyle eleştirilere hedef olsa da şarkı oldukça beğeni topladı.

İzel, kendi albüm ve sahne çalışmaları dışında prodüktörlük de yaptı. Cenk Eren'in “Dönüm Noktam” isimli albümü ve Emel Müftüoğlu'nun kızı Çağrı Müftüoğlu’nun kendi adını taşıyan albümü İzel Çeliköz yapımcılığında piyasaya çıktı.

Albümleri:

1991 – Özledim (İzel-Çelik-Ercan), 1993 – İşte Yeniden (İzel-Ercan), 1995 – Adak, 1997 – Emanet, 1999 – Bir Küçük Aşk, 2001 – Bebek, 2003 – Şak, 2005 – Bir Dilek Tut Benim İçin, 2007 – Işıklı Yol, 2010 – Jazz Nağme, 2012 – Aşk En Büyüktür Her Zaman.

KAYNAKÇA: Hemen Aşık Olurum (hurriyet.com.tr, 5 Temmuz 1999), İzel Çeliköz (turkiye.dk, erişim: 12 Ocak 2016), İzel Çeliköz (habercaddesi.com, erişim: 12 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör