İsmet Eker

Milletvekili, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
04 Ekim, 1962
-
Eğitim
Çorum İdadisi
Diğer İsimler
Abdullah İsmet Eker

Siyaset ve devlet adamı, TBMM başkanlarından, Çorum milletvekillerinden (D. 1877, Çorum – Ö. 4 Ekim 1962).  Tam adı Abdullah İsmet Eker. Baba adı Mehmet, anne adı Sariye (Meryem). Çorum Medresesi ve İdadisinde öğrenim gördükten sonra, Defter-i Hâkanî Kalemi Kâtibi ve Başkâtibi, Çorum Evkâf Müdürü olarak çeşitli devlet dairelerinde çalıştı. Gençlik yıllarında İttihad ve Terakki Cemiyeti’ne girdi ve Çorum Mutemedi olarak görev aldı. 1914 ve 1919’da Osmanlı meclislerinde 3. ve 4. dönem Çorum Milletvekilliği yaptı. 1920’de İstanbul işgal edilince Malta’ya sürüldü, ancak yolda kaçmayı başararak Samsun’a, oradan da Çorum’a geçti. Burada Milli Mücadele çalışmalarına katıldı. Çorum Valisi’nce “Bolşevik propagandası yaptığı” gerekçesiyle tutuklanıp Ankara’ya yollandı. Burada serbest bırakılarak, yeniden Çorum’a döndü.

İsmet Eker,  I. TBMM’de CHP’den Çorum Milletvekili olarak görev yaptı. Milletvekilliği sırasında Alaca ve Yozgat’ın isyancılarca basılması üzerine Çorum’a dönerek, milis kuvvetleriyle birlikte isyancılara karşı kenti koruyanlar arasında yer aldı. Yine bu yıllarda bir süre Ziraat Bankası Yönetim Kurulu üyesi oldu. 2. ve 3. dönemlerde TBMM Başkan Başkan Vekili olarak, Cumhuriyet’in kabul edildiği ve Atatürk’ün Cumhurbaşkanı seçildiği oturumları yönetti. 1., 2., 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. dönem boyunca Çorum Milletvekilliği 1950’ye kadar devam etti. Çeşitli encümenlerin (komisyon) başkanlığını yaptı. 4 Ekim 1962’de hayatını kaybetti. Evli ve 5 çocuk babasıydı. Fransızca biliyordu. Çorum Belediyesi, hakkında Mahmut Şener’in yazdığı Abdullah İsmet Eker – Parlamento Mektebinden Yetişen Bir Siyaset Adamı adlı eseri yayımlamıştır. Çorum’da yaşadığı konak (İsmet Eker Konağı) restore edilerek ziyaretçilere açılmıştır.

KAYNAK: Yurt Ansiklopedisi (3. cilt, 1982-1984), TBMM Albümü 1920-2010 (2010), Mahmut Şener / Abdullah İsmet Eker – Parlamento Mektebinden Yetişen Bir Siyaset Adamı (2011). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör