Binali Yıldırım

Başbakan, Mühendis, Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
20 Aralık, 1955
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi
Burç

Mühendis, Siyaset ve Devlet Adamı, Milletvekili, Bakan, TC’nin Son Başbakanı, AK Parti Genel Başkan Vekili.

20 Aralık 1955'te Erzincan Refahiye'de doğdu. Babasının adı Dursun, annesinin adı Bahar'dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesini bitirdikten sonra yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University)'de ihtisas eğitimi aldı. İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı.

Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayii Genel Müdürlüğünde mühendislik ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. 1999'da Uluslararası "SKAL" kalite ödülünü aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Ak Parti’nin kurucu üyelerinden olan Binali Yıldırım, Ak Partiden 22. Dönemde İstanbul, 23. Dönemde Erzincan, 23. dönem Erzincan, 24. ve 26. dönem AK Parti İzmir milletvekilliği seçildi. 58, 59, 60. ve 61. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yaptı.

Binali Yıldırım, 24 Kasım 2015 tarihinden itibaren Ahmet Davutoğlu Başbakanlığında kurulan 64. Hükümette yeniden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olarak görev yapmaya başladı. Bu görevdeyken Başbakan Prof. Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek, görevden ayrılacağını açıkladı. 22 Mayıs 2016’da yapılan Ak Parti Olağanüstü Kongresinde Davutoğlu genel başkanlığa aday olmadı, yapılan seçim sonucu genel başkanlığa Yıldırım Akbulut seçildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi. Böylece Binali Yıldırım, 24 Mayıs 2016 günü kurulan 65. Hükümetin Başbakanı olarak göreve başladı. Ulaştırma Bakanlığı görevini ise Kars Milletvekili Ahmet Arslan’a devretti. İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Yıldırım, evli ve üç çocuk babasıdır.

  

Erdoğan İle Tanışması

 

Yıldırım, kamu alanında ilk deneyim olarak 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

Buradaki çalışmaları sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile tanıştı. Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda Binali Yıldırım'ı İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmelerine (İDO) Genel Müdür olarak atadı. Yıldırım, 1999'da deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı uluslararası SKAL Kulübünce verilen Kalite Ödülü'ne layık görüldü.

 

En Uzun Süre Ulaştırma Bakanlığı Yapan İsim Oldu

 

Erdoğan ile AK Parti'nin kuruluş aşamasında görev alan Yıldırım, 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra AK Parti İstanbul Milletvekili ve Ulaştırma Bakanı oldu.  Yıldırım, 58 ve 59, 60, 61, 62 ve 64'üncü hükümetler döneminde sürdüğü toplam 11 yıllık Ulaştırma Bakanlığı göreviyle Cumhuriyet tarihinin en uzun süre Ulaştırma Bakanlığı yapan ismi oldu. AK Parti'nin "3 dönem kuralı" nedeniyle 7 Haziran genel seçiminde aday olamayan Yıldırım, 26. Dönem'de AK Parti'den İzmir Milletvekili olarak Meclis'e girdi ve 64. Hükümet'te yeniden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevine getirildi.

 

Nejat Uygur Hayranı

 

En sevdiği tiyatro sanatçısı Nejat Uygur olan Yıldırım'ın yakın arkadaşları, gençliğinde en iyi yaptığı yemeğin karnıyarık olduğu anlatılıyor. Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek'ten etkilenen, Yunus Emre ve Mevlana hayranı Yıldırım'ın en sevdiği ozan olan Aşık Veysel’in “Uzun ince bir yoldayım” türküsünü dilinden düşürmediği ifade ediliyor. Yürüyüş ve yüzmeden vazgeçemeyen Yıldırım'ın uzun yolda araba kullanmayı bir dinlenme vesilesi olarak gördüğü belirtiliyor. Yıldırım, iyi derecede İngilizce biliyor.

 

Yüksek Hızlı Trenden Üçüncü Köprüye

 

Yıldırım'ın bakanlık yaptığı döneminde, birçok proje hayata geçti.  Bu sürede, Türkiye genelinde 24 bin 280 kilometre bölünmüş yol hizmete girdi. 1213 kilometresi yüksek hızlı tren hattı olmak üzere toplam bin 805 kilometre yeni demiryolu hattı yapıldı. Marmaray projesi ile İstanbul’un Asya ve Avrupa yakaları denizaltından demiryoluyla bir birine bağlandı. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesi çalışmaları başladı. Söz konusu hattın bu yıl sonunda hizmete girmesi hedefleniyor.

 

Öte yandan çalışmalarına başlanan ve bittiğinde dünyanın en geniş köprüsü ünvanını alacak Kuzey Marmara Otoyolu Projesi kapsamında İstanbul'a inşa edilen 3. Boğaz Köprüsü (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ile İstanbul’un iki yakasını denizin altından birbirine bağlayacak Avrasya Tüneli bitme aşamasına geldi. Dünyanın en uzun asma köprülerinden biri olan İzmit Körfez Geçişi Köprüsü'nün son tabliyesi de Yıldırım'ın bakanlığı döneminde yerleştirdi.

 

Havalimanı Sayısı 55’e Çıktı

 

Yıldırım, 26 olan aktif havalimanı sayısı bakanlığı döneminde 55'e, 34,4 milyon olan yolcu sayısını da 182 milyona çıkardı.

 

Türkiye 4,5 g İle Tanıştı

 

Yıldırım döneminde bilgi teknolojileri ve iletişim alanında da önemli çalışma ve projeler hayata geçti. Bu kapsamda 2002'de 23 milyon olan mobil telefon abone sayısı 73,2 milyona, 3 bin olan geniş bant abone sayısı 41 milyona çıkarken, aylık 126 dakika olan telefon görüşme süresi 370 dakikaya yükseldi. 2003'te 900 milyon lira olan e-ticaret hacmi de 21 kat büyüyerek 18,9 milyar lira olarak gerçekleşti. Türkiye'yi mobil iletişimde 3G'den sonra 4,5G teknolojisiyle tanıştıran Yıldırım, 5G teknolojisinde söz sahibi olmak için çalışma başlattı. Öte yandan Türkiye'nin en büyük özelleştirmelerinden biri olan Türk Telekom'un yüzde 55'inin blok satışına ilişkin ihale de Yıldırım döneminde gerçekleştirildi. 2005'te yapılan ihalede, Türk Telekom'un yüzde 55'i, 6 milyar 550 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren Oger Telecom'un oldu.

 

AK Parti Genel Başkanlığını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a devretti

 

29 Mayıs 2017'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrası AK Parti’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) belli oldu. Yeni MYK'da Binali Yıldırım, genel Başkan vekili seçildi. Genel Başkanlığı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a devretti.

 

31 Mart 2019 ve 23 Haziran 2019’da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Oldu:

 

Binali Yıldırım, 31 Mart 2019 yerel seçimlerine AK Parti’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak girdi. Seçimi az farkla kaybetti. Yüksek Seçim Kuruluna AK Parti ve MHP tarafından bu seçimde şaibeler olduğu yolunda yapılan itirazlar kabul edilerek İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin yeniden yapılmasına karar verildi.

Binali Yıldırım, 23 Haziran 2019’de yenilenen seçimlere yine Cumhur İttifakı’nın desteklediği AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak katıldı.

Bu seçimde, 31 Mart 2019’da aldığı oyları büyük oranda kaybedip 800.000 civarında oy farkıyla rakibi, Millet İttifakı’nın desteklediği CHP İstanbul Büyükşehir Başkan adayı Ekrem İmamoğlu’nun gerisinde bıraktı.

Sonuç büyük oranda belli olunca, AK Parti İstanbul Büyükşehir Başkan adayı Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayımladıkları mesajlarla, yeniden seçilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu kutlayıp başarılar dilediler.

 

23 Haziran 2019’da adayların aldığı oylar:

 

CHP Adayı: Ekrem İmamoğlu: 4.741.870 (%54,21)

AK Parti Adayı: Binali Yıldırım:  3.935.444 (%44,99)

Saadet Partisi Adayı: Necdet Gökçınar: 47.829 (0,55)

Bağımsız Aday: Mustafa İlker Yücel: 14.545 (0,17)

 

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Başbakan Davutoğlu yeni kabineyi açıkladı (haber7.com, 24.11.2015), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), Binali Yıldırım (akparti.org.tr, 6.12.2015, 25.05.2016), Nuray Babacan /  Binali Yıldırım Diyarbakır'a gidiyor (AA, Hurriyet.com.tr, 19.5.2016), AK Parti’nin 65. Hükümeti ve yeni kabinesi (haber7.com, 24.05.2016), Binali Yıldırım Kimdir? (AA, hurriyet.com.tr, 24.05.2016), Son dakika... Erdoğan'ın A Takımı açıklandı. İşte yeni MYK (29.05.2017), Başbakan açıkladı! İşte yeni Bakanlar Kurulu (haber7.com, 19.07.2017), Kabinede revizyon - İşte yeni Bakanlar Kurulu (NTV Haber, 19 Temmuz 2017), İstanbul İl İlçe Seçim Sonuçları ve Oy Oranları (cnnturk.com, - 23 Haziran 2019), İstanbul Yerel Seçim Sonuçları (tr.euronews.com, 23 Haziran 2019).

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN FLAŞ SÖZLER

 

BAŞBAKAN YILDIRIM'DAN FLAŞ SÖZLER

 

AK Parti grup toplantısında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, muhalefet liderleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı Yenikapı davetini yineledi.

 

Yıldırım konuşmasında "Her darbe girişimi Mustafa Kemal'in anısını yaralamıştır. Hiç bir darbeci Atatürkçü de değildir, Kemalist de değildir hatta bu vatanın evladı da değildir." dedi.

 

Yıldırım ayrıca TSK'da yapılan yeni düzenlemelerle "TSK'yı daha güçlü daha harbe hazırlı hale getiriyoruz." diye belirtti.

 

5 Temmuz'un tahribatını onarmak için olağanüstü bir gayret içindeyiz. Daha ilk saatten itibaren yurdun her köşesinde savcılarımız harekete geçmiş hukuk işlemeye başlamıştır. Polisimiz mücadele verirken yurdun dört bir yanında asayişin teminini gerçekleştirmiştir. Ekonomi yönetiminde asla bir sorun olmamıştır. kahraman Türk millet ekonomi konusunda da üzerine düşen görevi yapmıştır.

 

 

YENİKAPI DAVETİ

 

Dün muhalefet liderlerini makamlarında ziyaret ettim ve süreçle ilgili bilgileri aktardım. Biliyorsunuz Cumhurbaşkanımız Pazar Günü İstanbul'da demokrasi mitingi gerçekleştirecektir. Bu mitinge AK Parti olarak tüm teşkilatlarımızla katılacağız, Yenikapı'da hazır olacağız. Cumhurbaşkanımızın parti liderlerine yaptığı çağrıyı yineliyorum. Gün birlik günüdür. CHP ve MHP'yi bu büyük buluşmaya davet ediyorum.

 

CUMHURBAŞKANIMIZIN DİK DURUŞU BUNU SAĞLADI

 

15 Temmuz akşamı Türkiye uçurumun kenarından döndü. Darbe girişimi başarılı olsaydı ne anayasa olacaktı ne hukuk işleyecekti ne de gazi Meclis var olacaktı. Bu darbe girişimi başarılı olsaydı insan haklarından hiçbir eser kalmayacaktı devletimiz ve milletimiz uçurumun kenarından dönmüştür. Bunu sağlayan Cumhurbaşkanımızın dik duruşu ve milletimizin darbecilere karşı durmasıdır.

 

MİLLET SERBEST! ONLAR YAPMASI GEREKENİ YAPTI

 

Darbe başarılı olsaydı bugün ne anaysa olacaktı ne de hukuk işleyecekti. Gazi Meclis kapatılacak ve siyasi irade yok edilecekti. Eğer bu darbe girişimi başarılı olsaydı bugün özgür basından, ifade özgürlüğünden hiç. bir eser kalmayacaktı. Devletimiz de milletimizde uçurumun kenarından dönmüştür. Bunu sağlayan da Başkomutanımızın dik duruşu ve milletimizin göğsünü kurşunlara siper etmesidir.Devleti, milleti, demokrasi ve özgürlüğü korumak için Meclis'imiz 3 aylık OHAL kararı almıştır. OHAL millete değil, hükümete ilan edilmiştir. Bu darbe girişimini yapanların tamamen ortaya çıkarılması ve hesapların sorulması için biz kendimize OHAL ilan ettik. Millet serbest. Onlar yapması gerekeni 15 Temmuz gecesi yaptı.

 

AJAN YUVALARINI KAPATTIK

 

Çıkardığımız KHK ile bu virüs temizliğini başlattık. En küçük bir hak ihlaline müsamaha göstermeyeceğiz. Kararlı bir şekilde devlet içine nüfuz etmiş mikropları tek tek temizliyoruz. KHK ile bu virus temizliğini başlattık. Bu bağlamda FETÖ ile irtibatı bulunan 35 sağlık kuruluşu, 1045 eğitim kuruluşunu, 15 üniversiteyi, 29 sendikayı diğer bir deyişle ajan yuvalarını kapattık. Kamuda benzeri bir temizliği başlattık. Yargıda yine bu haşhaşileri tek tek tespit ettik. Ayrıca darbe girişiminin soruşturulması içinde yargının ve kolluğun çalışmalarını kolaylaştıracak düzenlemeleri gerçekleştirdik. TSK içinde de kapsamlı bir temizlik başlattık. Terör örgütünün yayın faaliyetlerine son verdik.

 

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI İÇİN DÜZENLEME

 

 Bu KHK ile şehit ve gazilerimize haklar getirdik.Vatandaşlarımızdan yoğun talep gelmesi üzerine şehitlerimizin ailesi ve gazilerimiz için bir yardım kampanyası başlattık. Vatandaşlarımızın gösterdiği bu hassasiyetten dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum.Emeklilik ikramiyesini hak kazananlara bu ikramiyelerin artırarak ödenmesine karar verdik. Yakınlarının devlette işe alınmasını kararlaştırdık. En büyük düzenlemeyi TSK içinde yaptık. Bu düzenlemeler TSK'yı zayıflatmayacak tam aksine daha güçlü her türlü tehdide hazırlıklı hale getirecektir

 

BU ORDU MİLLETİN ORDUSUDUR

 

TSK insanlık tarihinin en köklü ordularından biridir. TSK'nın mazisi zaferlerle dolu bir ordudur. 1071'de destan yazan ordu TSK'dır. Haçlıları Anadolu'da durduran ordu da bu ordudur. İstanbul'u fetheden ordu da tam bu ordudur. Mohaç'ı, Kosava'yı, Çanakkale'yi, Kutül Amare'yi destan gibi yazan ordu bu ordudur. Kurtuluş Savaşı'nı yapan bağrından Mustafa Kemal'i çıkaran bu ordudur. Bu ordu milletin ordusudur, milletin bağrından çıkmıştır.

 

HİÇ BİR DARBECİ BU VATANIN EVLADI DEĞİLDİR

 

Bu Meclis 1920'den beri bir çok darbe gördü ama hiç bir darbede bomba görmedi. Bu hainler Gazi Meclis'i bombalarla yok etmeye çalıştılar ama şimdi Meclis'imiz dimdik ayakta. Onlar yok olup gittiler. Meclis'i kapatan hiç bir asker bu ordunun askeri olamaz. Her darbe girişimi öncelikle Mustafa Kemal'in açtığı Gazi meclis'i yaralamıştır. Hiç bir darbeci Atatürkçü de değildir, Kemalist de değildir hatta bu vatanın evladı da değildir.

 

MUSTAFA KEMAL'İN HATIRASI YARALANMIŞTIR

 

Her darbe girişimi Mustafa Kemal'in anısını yaralamıştır. Hiç bir darbeci Atatürkçü de değildir, Kemalist de değildir hatta bu vatanın evladı da değildir.

 

HARP OKULLARI KAPATILMADI

 

Çıkardığımız KHK'larla, TSK'yı olması gerektiği asli yerine taşıyoruz. Her darbe sonrası ordumuzu daha zayıflattılar. Her darbe sonrasında orduyu vatan savunması noktasında zayıf düşürdüler. Jandarma ve Sahil Güvenliği yeniden yapılandırdık. Bundan böyle İçişleri Bakanlığı'na bağlanmıştır. Yüksek Askeri Şura'nın toplanma usulünü ve yapısını değiştirdik. 80 sonrasında bünyeye giren Haşhaşilerle zehirlenen askeri okulları yeniden ele aldık. Harp Okullarının kapatıldığı doğru değildir, aynen devam edecek. Askeri liseleri kapattık, harp okullarına herkes harp okuluna girecek. Sınavı kazanan her vatan evladı bu kurumda şerefli görevini alacak. Okullara girişte kısıtlamaları kaldırdık. Askerin elinde Genelkurmay'a bağlı fabrika, tersane var. Asker işini yapacak, bütün bunları Genelkurmay'dan aldık MSB'ye verdik.

 

KIŞLALAR ŞEHİR DIŞINA TAŞINIYOR

 

Askeri yargıda düzenlemeler yaptık. Askeri yargı artık Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde olacak. Burada bir değişiklik ihtiyacı daha var. Yüksek askeri mahkeme ve Askeri yargıyatı da kaldıracağız ama bunun için anayasa değişikliği gerekiyor. Kuvvet komutanlıkları Milli Savunma bakanlığına bağlandı. Akıncı Üssü'nü kapatıyoruz. Bu üs artık Ankara için bir yaşam alanı haline gelecek hayırlı uğurlu olsun. Ayrıca o  gece tankların çıktığı kışlaları da şehit dışına taşıyoruz. Ankara'da Mamak tarafındaki kışlalar Polatlı'ya taşınacak. Hasdal ve Maltepe'deki kışlalar Çorlu'ya taşınacak. Böylece şehir merkezinde tank olmayacak. Güvercinliği de kapatıyoruz. O helikopterlerin hepsi Isparta'ya gidecek.Tehdit şehirlerin merkezinde değil, tehdit sınırlardadır. Bütün birikimlerimizi sınır bölgesine taşıyacağız. Ülkemizi dış tehditlere karşı savunacağız.

 

TSK DAHA GÜÇLÜ OLACAKTIR

 

Tehdit şehrin içinde değildir. Tehdit sınırlardadır. Askeri birlikler sınırlara gidecektir.

 

TSK'yı bu düzenlemelerle daha güçlü daha harbe hazırlı hale getiriyoruz.

 

Virüslerimizi temizleyerek orduyu güçlendireceğiz

 

FETÖ'NÜN KARDEŞ ÖRGÜTÜ PKK

 

FETÖ'nün  kardeş örgütü PKK alçakça saldırıyor. Onlar da başarılı olamayacaklar. PKK terör örgütünü bu ülkenin sorunu olmaktan çıkaracağız.

 

KAYNAK: Başbakan Yıldırım'dan flaş sözler (milliyet.comtr, 02.08.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör