Ali Arayıcı

Profesör, Eğitim Bilimci, Akademisyen

Doğum
01 Kasım, 1957
Eğitim
Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca bölümü
Burç

Eğitimbilimci, akademisyen, profesör ve yazar. 1 Kasım 1957'de Malatya-Hekimhan’ın Başak Köyü’nde doğdu. Anne adı Zeynep ve baba adı İbrahim'dir. İlköğrenimini doğduğu köyde, ortaöğrenimini ise Malatya-Akçadağ, Ergani-Dicle, Sivas-Merkez ve Manisa-Demirci İlköğretmen okullarında 1976‘da bitirdi. 1979’da, Gazi Eğitim Enstitüsü Fransızca bölümünü bitirdi. 1980 yılı sonunda, yurtdışına çıkmak zorunda karak Paris’e yerleşti. 1986’de, Paris 8. Üniversitesi-Eğitim Bilimleri’nde doktora ve doktora üstü öğrenimi yaptı. 1991’de, Halk Eğitimi Ana bilim dalında doçent ve 1995’da, Eğitim Bilimleri’nde profesörlük kalifikasyonu aldı.

  1980 yılına kadar, kısa süre Malatya’nın merkez köylerinde ilkokul öğretmeni, Turizm ve Tanıtma Bakanlığı-Halk Eğitimi Genel Müdürlüğü'nde memur ve Uşak-Ulubey Lisesi'nde Fransızca-müzik öğretmeni olarak çalıştı. 1987-2017 yılları arasında kısa dönem Marmara Üniversitesi-eğitim fakültesi'nde, Paris 8. Üniversite-eğitim bilimleri ve göçmen  bölümlerinde, Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nin (CNRS) sosyoloji bölümünde, Çokültürlü Eğitim ve Araştırma Merkezi'nde (IREM) direktör olarak, farklı dönemlerde UNESCO'un eğitim-kültür ve OECD'nin göçmenler bölümlerinde çalıştı.

  Çok genç yaşlarda, öğrenci gençlik derneklerinde yer aldı. CHP gençlik kollarının, Dev-Genç, Gazi-Der, Tüm-Der, Töb-Der gibi demokratik kitle örgütlerinin üyesi oldu. 1981'de Paris'te ilk dernek Türkiye İşçiler Derneği (ATT) kurucuları arasında yer aldı. Uzun süre, 15. Paris Fransız Sosyalist Partisi'nin (SP) eğitim ve göçmen komitelerinde yer aldı. Dünya Karşılaştırmalı Eğitimciler Konseyi (CAMAEC), Eğitim Bilimleri Araştırmacı ve Öğretim Elemanları (AECSE) gibi derneklerin; UNESCO’da “Okuma-yazma ve Herkes için Eğitim”, OECD’de “Göçmen ve Sorunları” üzerine olan çalışma gruplarının üyesi oldu.

  Halen, çalışmalarını “azınlıkların eğitimi, göçmen sorunları, karşılaştırmalı eğitim, kültürlerarası ve temel eğitim” üzerine sürdürmektedir.

  Bilimsel çalışmalarına endeksli olarak çeşitlil ödüller aldı:“Kuruluşunun 50. yıldönümünde çeşitli yönleriyle Köy Enstitüleri” çalışmasıyla, ‘Köy Enstitüleri’nin 50. yıl kutlamaları’ için eğitimci Ferit Oğuz Bayır adına düzenlenen ödülü (1990) ve “Türkiye’den Avrupa’ya göçün 40. yılı” çalışmasıyla, Cumhuriyet Hafta’nın düzenlediği ‘Göçün 40. yılı’ yarışmasında bilimsel çalışma dalında ödül (2000) kazandı. “Eğitim ve Köy Enstitüleri”yle ilgili çalışmalarından dolayı, Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven tarafından bir plâketle ödüllendirildi (1993).

  Çeşitli gazete, dergi ve internet sitelerinde; türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış 500’den fazla bilimsel yazıları, Türkçe ve yabancı dillerde yayınlanmış 15 ortak kitapta imzası vardır. Eğitimin çeşitli alanları üzerine UNESCO, CNRS ve OECD adına hazırladığı 8 tane yayınlanmamış bilimsel raporu mevcuttur.

  Eğitim, kültür, göçmen, Çingeneler ve farklı alanları konu alan makaleleri Cumhuriyet, Cumhuriyet hafta, Birgün, Milliyet, Aydınlık, Hürriyet, Özgür Ülke gibi gazetelerde; ABECE, Öğretmen Dünyası, Yazın, İğne, Eğitim ve Yaşam, Yeniden Müdafaa-ı Hukuk, Gerçek ve Sanat, Eğitim Fakültesi, Mülkiyeliler birliği, Yeniden İmece, Eğitim ve Toplum, Yeniden, Serbesti, Yoğunluk, Berfin Bahar gibi dergilerde türkçe olarak; Education comparée,  XVe à Gauche, Perspectives,  Internationale de  l’Education,  Migrations-Sociétès,  Revue Internationale de Pédagogie, Revue Internationale des Sciences Sociales, Tracer, Genèse, Education des Adultes et développement, EurOrient, Etudes Tsiganes, International social science journal, Tiers-Monde gibi dergilerde Fransızca-İngilizce olarak yayınlandı.

ESERLERİ:

Türkçe: Kuruluşunun 50. Yıldönümünde Çeşitli Yönleriyle Köy Enstitüleri (1990), Avrupa’daki Göçmen İşçilerin ve Çocuklarının Sorunları (1998),  Kemalist Dönem Türkiye’sinin Eğitim Politikaları ve Köy Enstitüleri (1999, 2002), Ülkesiz Bir Halk: Çingeneler (1999),  Türkiye’den Avrupa’ya Göçün 40. Yılı, (2002), Avrupa’nın Vatansızları: Çingeneler (2008), Avrupa'da Ve Türkiye'de Eğitim Stratejileri (2014), Avrupa'daki Türkiye Kökenli Göçmenlerin Sorunlarına Genel Bir Bakış (2016).

Fransızca: Les Instituts De Village En Turquie 1940-1952 (1987), La Communauté De Turquie Et Son Intégration En Europe (2002).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, 2007), Prof. Dr. Ali Arayıcı (Bilgi teyidi, Haziran 2018).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör