Hasan Küçük

Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat Bölümü, Felsefe Bölümü

Araştırmacı-yazar. 1932, Hasırlı köyü / Devrekani / Kastamonu doğumlu. İlk öğrenimini memleketinde tamamladı. Ortaokul ve liseyi dışarıdan sınava girerek bitirdi. Kastamonu ve İstanbul’da tanınmış âlimlerden Arapça ve İslâmî ilimlerde özel dersler aldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Şarkiyat ve Felsefe Bölümlerini bitirdi. “Tarikatların Türk Toplumundaki Sosyal Fonksiyonları” konulu teziyle sosyoloji doktoru oldu. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı olarak on beş yıl imam-hatip ve vaiz olarak hizmet gördü.

Bir süre İstanbul Vefa ve İstanbul İmam Hatip liselerinde öğretmenlik yaptı. 1971’de İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsüne öğretim üyesi olarak atandı 1980’den sonra enstitünün fakülte olması üzerine yardımcı doçentliğe yükseltildi. Din Felsefesi ve Mantık Anabilim Dalı başkanı olarak görev yaptı. Makale ve hikâyelerini Diyanet, Çocuk, Sur, Türk Yurdu gibi dergilerde yayımladı. Birçok bilimsel toplantıda branşı ile ilgili bildiriler sundu.

ESERLERİ:

Medeniyetin Gerçek Manası ve İslâmiyet (1971), Mukayeseli İslâm ve Batı Felsefelerinde Sistematik Problemler (1972), Mecelle ile Medeni Kanunun Mukayesesi (1972), Dünyada ve Türkiye’de Halk Eğitimi ve Toplum Kalkınması İlkeleri (1972), Dünyada ve Türkiye’de Halk Demokrasisinin Mahiyeti (1972), Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa (1975), Modern Psikoloji ve Pedagoji Açısından İslâm’da Kitle Eğitimi (1976), Cumhuriyet Devrinde Din Eğitimi ve Din Müesseseleri (Veli Ertan ile, 1976), Tarikatların Türk Toplumundaki Sosyal Fonksiyonları (1976-80), İslâm’da ve Batı’da Mantık (1978, 1989), Türk-İslâm Sosyal Düşünce Yapısı (1980), Ey Oğul (Gazali’den çeviri, 1984), Tarikatlar Tasavvuf ve Felsefe Münasebetleri (1985), Antik Çağdan Günümüze Sistematik Felsefe Tarihi (1985).

Ayrıca yardımcı ders kitapları vardır.

HAKKINDA: Nail Tan-Özdemir Tan/ Gurur Kaynağımız Kastamonulular II (2004). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör