Göknur Onur

Pop Müzik Yorumcusu, Şarkı Sözü Yazarı, Müzisyen

Doğum
15 Mayıs, 1977
Eğitim
İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı
Burç

Pop müzik yorumcusu, besteci, söz yazarı. 15 Mayıs 1977, Gümüşhacıköy / Amasya doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Amasya’da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarından mezun oldu. Konservatuar eğitimi yıllarında Türk Eğitim Vakfı’nın Safiye Ayla ile Zeki Müren’in anısını yaşatmak ve genç seslere destek olmak için düzenlediği Safiye Ayla-Zeki Müren Ses Yarışmasının finalinde dereceye girdi.

9 yıl boyuncu İstanbul’da birçok mekânda profesyonel olarak sahne aldı. Yüzlerce bestesi de bulunan sanatçının Türkçe repertuarına ilaveten İtalyan, İspanyolca, Fransızca ve Yunanca şarkılar da bulunmaktadır. Bestelerinin yanı sıra söz yazarlığı da yapan sanatçının besteleri arasında Gülşah Buzlu- Alerjim Var, Petek Dinçöz - Ait Olduğun Yer gibi parçalar yer almaktadır.

Sanatçının ilk albümü çoğunluğu kendi bestelerinden oluşan “Kime Ne” 2008 yılında müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Albümde dört tane de Yunanca şarkı yer almaktadır.

2010’da çıkardığı “Zorba Geceleri Live” albümünü Yunanca şarkılardan oluşturdu.  Sanatçı daha sonra 21 Şubat 2011’de 4 şarkılı maxi single çalışması olan “Teslim”i piyasaya sürdü.

2013 yılında “Gözün Aydın”  single’ı ve 2015 yılında “Gözün Aydın” maxi single’ını hayranlarıyla buluşturdu. Sanatçı halen haftanın 5 günü Zorba Taverna’da sahne almaktadır.

Albümleri:

Yeni Sesler 1 / Safiye Ayla - Zeki Müren Ses Yarışması (Kalan Müzik/2004), (Göknur bu albümde Aşkınla Sürünsem, Yine Aşkınla Delirsem isimli şarkıyı yorumladı), Kime Ne, (Zorba Müzik/2008), Göknur Zorba Geceleri (2010), O Benim Aşkım (2013), Gözün Aydın (2015).

KAYNAKÇA: Göknur Onur (facebook.com, erişim: 19 Aralık 2015), Göknur Onur (turkpopmuzik.net, erişim: 19 Aralık 2015), Göknur Onur (beyazgazete.com: 19 Aralık 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör