Betül Demir

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
25 Eylül, 1980
Eğitim
Sütçü İmam Üniversitesi Opera ve Şan Bölümü, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Pop müzik sanatçısı. 25 Eylül 1980,  İstanbul doğumlu. Kız kardeşi Sude Bilge de müzisyendir. Beş çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Müzikle ilgilenmye çok küçük yaşlarda başladı. Ortaokul yıllarında okul korolarında solist olarak yer aldı, lisede kurduğu grupla kendi çevresinde konserler verdi. Lise yıllarında şan ve solfej dersleri aldı. Aynı dönem reklam müzikleri ve albümlere vokallik yaptı. Liseyi bitirdiği dönemde Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde eğitim aldı. Bir dönem Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Opera ve Şan Bölümü’nde okudu. Ayrıca İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında İstanbul’da gizli gizli verdiği konserlerden birinde ailesine yakalandı. Ailesi onun doktor veya avukat olmasını istiyordu, fakat o müziğe görül vermişti. Konseri dinleyen aile Demir’in müzikle uğraşısına destek olmaya karar verdi.

Sanatçının ilk albümü “Ayrılığın El Kitabı”, 26 Mayıs 2006’da piyasaya çıktı. Bu albümde yer alan “Yaz Geliyor”, “Yapamadım”, “Günahımı Alma” ve “Taş Duvarlar” şarkılarına video klip çekildi. Albümde prodüktörlük, söz yazarlığı ve besteci kimliğiyle Betül Demir’in kardeşi Sude Bilge Demir yer aldı. Aynı zamanda Aysel Gürel, Güven Baran söz ve besteleri ile albüme katkıda bulundu. 2 Ağustos 2007’de “Betül Demiremix” adlı remiks albümünü çıkardı. Bu albümünde “Ayrılığın El Kitabı” albümündeki bazı şarkıların remiksleri ile 3 yeni şarkı yer aldı. Albümün tek video klibi ise öne çıkan “Başka Bir Şey” şarkısına çekildi. Başarılı sanatçı “Sahil Sahil” ile Latin pop rüzgarı estirip, “Bahane Bulma” ile elektronik müziğe yöneldi.

Betül Demir, 2008 yılında 3 Hürel’in “Sonsuza Kadar” albümünde “Gönül Sabreyle” isimli rock şarkısını yorumlarken aynı yıl 2 Temmuz tarihinde Seyhan Müzik’ten “Süper” isimli albümünü çıkardı ve ilk video klip albümün çıkış parçası “Süper” şarkısına çekildi. Aranjörlüğünü Mustafa Ceceli’nin yaptığı albümde sanatçı, Sezen Aksu, Güven Baran, Sinan Akçıl, Fettah Can gibi isimlerin şarkılarını yorumladı. Sanatçı, Eylül 2015’te bir reklam filmiyle anlaşarak bir kozmetik firmasının reklam yüzü olmayı kabul etti.

Albümleri:

Ayrılığın El Kitabı (28 Nisan 2006), Süper (18 Haziran 2008), Mıknatıs (19 Nisan 2011).

Remix albümleri:

Betül Demiremix (2007).

Single:

Herkes Haklı (12 Temmuz 2010), Cesaretin Var mı Aşka (ft. Suat Ateşdağlı) (Ocak 2013), Helalleşemedik (Kasım 2013), Tarafsız Kalamıyor Aşk (Nisan 2014).

Video Klipleri:

Yaz Geliyor, Yapamadım, Günahımı Alma, Taş Duvarlar Başka Bir Şey (14 Haziran 2007) Yönetmen: Mustafa Uslu, Süper (18 Haziran 2008), Bütün Gece (29 Eylül 2008) Yönetmen: Mustafa Uslu, Yeter, Herkes Haklı (13 Temmuz 2010) Yönetmen: Süleyman Yüksel, Hop Dedik (19 Mayıs 2011) Yönetmen: Mustafa Uslu, Mıknatıs (13 Aralık 2011) Yönetmen: Önder Açıkbaş, Cesaretin Var mı Aşka (ft. Suat Ateşdağlı), Helalleşemedik, Tarafsız Kalamıyor Aşk, Sana N'olmuş.

KAYNAKÇA: Betül Demir Röportajı (oydar.com, erişim: 1 Kasım 2015), Betül Demir’e yeni imaj şans getirdi (hurriyet.com.tr, erişim: 1 Kasım 2015), Betül Demir (Vikipedi, erişim: 1 Kasım 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör