Gönül Onat

Soprano, Opera Sanatçısı

Doğum
-
Ölüm
22 Nisan, 2008
Eğitim
İstanbul Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Opera Bölümü

Opera sanatçısı, soprano (D. ?, Tire / İzmir – Ö. 22 Nisan 2008, İstanbul). İstanbul Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü ile Mimar Sinan Üniversitesi Opera Bölümünden (1979) mezun oldu. İstanbul devlet Opera ve Balesi'nde solist sanatçı olarak görev aldı. 

Soprano Gönül Onat, 22 Nisan 2008 günü İstanbul’da hayatını kaybetti. Gönül Onat'ın anısına Atatürk Kültür Merkezi Konser Salonu'nda tören düzenlendi. Törende, Onat'ın cenazesinin İzmir'in Tire ilçesindeki aile kabristanlığında toprağa verilmek üzere gönderilmesi nedeniyle AKM Konser Salonu sahnesinde hazırlanan platform üzerine fotoğrafı konuldu.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan, saygı duruşunun ardından yaptığı konuşmada, Onat'ın cenazesinin salonda bulunmaması nedeniyle ilk kez böyle bir tören yaşadığını belirtti. Arıkan, “Her ne kadar maddi olarak burada olmanın hiçbir faydası olmasa da gönül isterdi ki bütün dostları, seyircileri ve kendisi burada olabilsin. Ne yazık ki elimizde olmayan sebeplerden dolayı şu anda burada değil, ama bence bunun da fazla önemi yok” diye konuştu.

Onat ile birlikte oynadıkları oyunlarda birçok anıları olduğunu anlatan Arıkan, Onat'ın ciddi görünümünün altında muzip bir karakter olduğunu ifade etti.

Arıkan, “Nur içinde yatsın. Anıları hepimizin gönüllerinde yaşayacak” dedi.

Daha sonra Onat'ın sevenleri ve sahne arkadaşları duygu ve düşüncelerini dile getirdiler.

Onat'ın rol aldığı opera ve operetlerden kesitlerin sunulduğu sinevizyon gösterisinin ardından törene katılanlar, Onat'ı uzun süre ayakta alkışladı.

Törenin ardından sanatçının cenazesi defnedilmek üzere İzmir'e gönderildi. İzmir Tire’deki aile kabristanında toprağa verildi.

 

Rol Aldığı Bazı Opera ve Operetler:

 

Paris Hayatı,

Carmen,

Venedik’te Bir Gece

Don Giovanni

 

KAYNAK: Soprano Gönül Onat vefat etti (cnnturk.com, 22.04.2008), Soprano Onat alkışlarla uğurlandı (hurriyet.com.tr, 22.04.2008), Türkiye Kültür ve Sanat 2009 Yıllığı (2009).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör