Akrep Nalan

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
26 Nisan, 1954
Eğitim
Uşak Ticaret Lisesi
Burç
Diğer İsimler
Füsun Nalan Açın

Türk pop müziği sanatçısı. 26 Nisan 1954, Ankara Yenimahalle doğumlu. Asıl adı Füsun Nalan Açın’dır. Vasfi Bey ve Hasibe hanımın tek çocuğudur. İlkokulu  Ankara Bahçelievler Alparslan ilkokulunda, Ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesinde tamamladı. 1972-1980 yılları arasında özel sektörde muhasebecilik yaptı. Bu yıllarda Ankara Sanat Evinde tiyatro çalışmalarına başladı. Hamdi Ortadirek  isimli müzikli orta oyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaştı. Bu şekilde sanat hayatına atılmaya başlayan sanatçı tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başladı. Aynı zamanda yavaş yavaş şarkı söylemeye de başlayan sanatçı kendi kitlesini oluşturmaya başladı. Daha sonra 1980 yılında Hakkı Çağdaş’ın desteği ile Goldfinger gece kulübünde profesyonel olarak sahneye adımını attı. Bodrum’da tek gitar eşliğinde çeşitli otellerde sahne aldı. İstanbul’daki sahne çalışmalarından sonra 1991 yılında Vedat Sakman ve Halis Bütünley’in desteğiyle “Dağ Çiçeği” adlı ilk albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

Sanatçı ikinci albümü “Zil Zurna Sevdalar”ı 1996’da piyasaya çıkardı. Dört televizyon dizisinde rol aldı. Jöntürk’ün çıkardığı Şaman isimli albümde Jöntürk’ün “Sun Avucundaki Karanlığı Bana” isimli hip-hop çalışmasına eşlik etti. 2012 nisan ayında reklamcı Ali Taran‘ın çektiği Atlas Halı reklam filmlerinde de oynadı. Sanatçı halen İstanbul’da yaşamaktadır.

Sanatçı, kendisine “Akrep Nalan” lakabının verilmesini şöyle ifade etmektedir: “1978 yılında filan hayatımda ilk defa at yarışı oynadım. Atın birinin adı Akrep idi. 6'lı tutturdum.  O sıralarda gazetelerde manşet Akrep Nalan lakaplı bir hanım vardı. Arkadaş çevrem sanıyorum ondan esinlenerek Akrep diye hitap etmeye başladılar. Sonra da yapıştı kaldı.”

Albümleri:

1991 – Dağ Çiçeği, 1996 – Zil Zurna Sevdalar

Filmleri ve dizileri:

1994 – Zirvedekiler (TV Dizisi), 1997 – Baskül Ailesi (TV Dizisi), 2003 – Hayat Bilgisi (TV Dizisi), 2004 – Aşk Mahkumu (TV Dizisi).

KAYNAK: akrepnalan.com (7 Eylül 2015), karnaval.com/artist (7 Eylül 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör