Akın (Şarkıcı)

Pop Müzik Yorumcusu, Müteahhit, İş İnsanı

Doğum
16 Nisan, 1968
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Mustafa Akın. Şarkıcı Akın

Türk pop müziği sanatçısı, iş adamı. 16 Nisan 1968, İstanbul doğumlu. Tam adı Mustafa Akın Dayınlarlı olan sanatçı hukukçu Kemal Dayınlarlı’nın oğludur. 6 yaşına kadar İstanbul'da yaşadı. İlkokulu Ankara Halide Edip Adıvar İlkokulu'nda tamamladı. Aynı dönemde Fransız Konsolosluğu'nda, "Petite Ecole" de öğrenim gördü. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Ekonomi bölümünü tamamladı. Daha sonra 5 yıl Amerika'da New York'ta yaşadı. Burada medya alanında yüksek lisans yaptı. 

İlk albümünün kayıtlarına burada başladı. 1995 Haziran ayında ilk albümü "Suskun Yüreğim" Göksoy CD etiketiyle piyasaya çıktı. Albümündeki "Rebeka", "Suskun Yüreğim", "Çılgın Geceler", "Bırakın Dönsün Dünya" ve “Gel Olduğun Gibi Sev” gibi şarkılar hit şarkılar olarak müzik listelerine girdi.

 İkinci albümü "Alem" 27 Haziran 1997’de müzik piyasasına çıktı. "Alem" ve "Yüksek Yüksek Tepeler" bu albümden akıllarda kalan şarkılardır. Bundan sonra 2 sene Fransa'da müzik çalışmalarında bulundu. Üçüncü albümü “Ateş ve Su” Mayıs 2002'de yayınlandı.  2003 yılında da remikslerden oluşan Ateş ve Su (Remixes) albümü çıktı. 2009 yılına kadar suskun kalan sanatçı, 20 Haziran 2009’da 19 şarkılık albümü “Adrenalin”i Avrupa Müzik etiketiyle müzik piyasasına sürdü. Bu albümde özellikle “Adrenalin”, “Sıfırın Altında” ve “Oldu mu Yar” şarkılarıyla müzikseverlerin gönlüne girdi.

'Rebeka' adlı şarkısı ile ünlenen akın sahnelere veda etti. Şarkıcı Akın, 2017’de Kahve festivalinde eşiyle görülen şarkıcı Akın, verdiği röportajda artık şarkıcılık yapmadığını müteahatlik yaparak geçimi sağladığını söyledi.

KAYNAK: Akın (turkpopmuzik.net, 7 Eylül 2015), Akın (neolaki.net, 7 Eylül 2015), 90'lara Damga Vuran Şarkıcı Akın, Şimdi Müteahhit Oldu (haberler.com, 27.09.2017), Şarkıcılığı bıraktı bakın ne iş yapıyor? (acunn.com,  27.09.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör