Gürer Aykal

Orkestra Şefi, Müzisyen

Doğum
Eğitim
Ankara Devlet Konservatuarı

Müzisyen, orkestra şefi. 1938 yılında Eskişehir'in Çifteler ilçesinde doğdu. Diyarbakır kökenli olan sanatçı, müziğe, müzik öğretmeni babası Tevfik Aykal'dan aldığı derslerle başladı. 1953 yılında Ankara Devlet Konservatuarına girdi. Necdet Remzi Atak’ın öğrencisi olarak keman bölümünü bitirdikten sonra kompozisyon bölümüne geçerek Adnan Saygun’un sınıfından mezun oldu. Şeflik öğrenimini yurtdışında yapan Aykal, 1969’da kompozisyon bölümünü bitirip orkestra yönetim uzmanlığı için devlet bursu ile İngiltere'ye gönderildi. Londra'da Guildhall Müzik Okulu yüksek yöneticilik sınıfında ve Royal Academy’de; İtalya’da Academia Chiciana ve Roma’daki Santa Cecilia’da çalışmalarını tamamladı. Orkestra şefliği alanında tecrübelerinden yararlandığı isimler arasında George Hurst, Andre Prévin ve Franco Ferrara gibi ünlü şefler vardır.

Gürer Aykal, Moskova Devlet Senfoni, Londra Filarmoni, Bergen Senfoni, Dublin Radyo Senfoni, Palermo Senfoni, Nortdeurshe Rundfunk Senfoni, New York Festival, Helsinki Filarmoni, lübeck Senfoni, Kurku Senfoni, Palermo Senfoni, Rochester Filarmoni NY, Nünberg Senfoni, Singapur Senfoni, Prag Senfoni, Varşova Radyo Senfoni, Bloomington Filarmoni, Bratislava Senfoni, Krakov Senfoni orkestralarında şeflik yapmıştır.

Türk bestecilerinin bazı yapıtlarını dünyada ilk seslendirilişini yapan Gürer Aykal, repertuarında Adnan Saygun’un 4. Senfonisi, Atatürk’e ve Anadolu’ya Destan’ı, Conserto da Camera’sı, 2. Piyano Konçertosu gibi eserlere yer vermiştir. Orkestra çeşitlemeleri arasında; Necil Kazım Akses’in 2. Senfoni’si, “Bir Divandan Gazel”; Ferit Tüzün’ün Çayda Çıra Bale Suiti; İstemihan Taviloğlu’nun “Klarnet Konçertosu”; Muammer Sun’un “Hıdırellez” bale müziği ve “Kurtuluş” filminin müziği de yer almaktadır.

Kazandığı başarılarla 1981 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanıyla onurlandırıldı. 1999’da kendi isteğiyle Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’ndan ayrılarak Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nı kurdu. 2000–2004 yılları arasında Antalya Orkestrası’nı kurup geliştirdi. ABD’de toplam 16 yıl şeflik ve genel müzik direktörlüğü yapan Aykal, 1991–2003 yılları arasında El Paso Teksas Senfoni Orkestrası Daimi Şefliği’ni ve Genel Müzik Direktörlüğü’nü yürüttü ve ayrıca “Profesör Emeritus” unvanı aldı. 2006 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne profesör olarak atandı (2006). Aykal ayrıca ABD’de Indiana (Bloomington) Üniversitesi, Teksas Tech ve UTEP Üniversiteleri ile Bilkent Üniversitesi’nde ders verdi.

HAKKINDA: Yöremizden Yetişen Sanatçılar - Gürer Aykal - Dünyanın En Büyük Orkestra Şefi (Yeni Çaba Dergisi, 2011, sayı: 71), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör