Bedri Ayseli

Diş Hekimi, Ses Sanatçısı, Oyuncu, Müzisyen, Anı Yazarı

Doğum
10 Haziran, 1946
Eğitim
Nişantaşı Diş Hekimliği Yüksek Okulu
Burç

Ses sanatçısı, besteci, diş hekimi., sinema oyuncusu, anı yazarı. 10 Haziran 1946'da Diyar­bakır'da doğdu. Cumhuriyet İlkokulu ve Ali Emiri Ortaokulu'nu bitir­dikten sonra 1964'te İstanbul'a yerleşerek Pertevniyal Lisesinden ve Nişantaşı Diş Hekimliği Yüksek Okulu'ndan (1975) mezun oldu. Müzikle yaşamına Diyarbakır'da başlamıştı. Lise yıllarında İstanbul’da rahmetli Sadi Yaver Ataman’dan nota, usul ve makam dersleri aldı. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarına iki yıl müddetle devam etti. Bu sayede müzik bilgisini daha da kuvvetlendirdi. 1970 yılında İstanbul Radyosunun açtığı imtihanını kazanarak TRT'ye sanatçı olarak girdi.

Aynı tarihlerde İstanbul Diş Hekimliği Fakültesine devam ediyordu. Üniversite yıllarında ilk plak çalışmasını yaptı. Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra vatani görevini Kıbrıs Girne Askeri Hastanesinde diş hekimi olarak yaptı. Askerliği bittikten sonra İstanbul’a döndü ve burada Diş Hekimliği muayenehanesi açtı. Uzun bir süre mesleği ile sanat yaşamını birlikte sürdürdü. İki mesleğini de sevdi. Radyoevinde rahmetli Nida Tüfekçi, Tuncer İnan ve Yücel Paşmakçı gibi hocalarla çalıştı ve onlardan destek gördü.

Kendisini "Bir Diyarbakır hayranı" olarak tanımlayan sanatçı, Diyarbakır türkülerinin yayılma­sında, tanınmasında büyük çaba gösterdi. Derlediği türküleri ve besteleriyle Diyarbakır halk kültürüne büyük katkılarda bulundu.

Müziğe Cümbüş çalan rahmetli amcası Turgut Ayseli’den aldığı feyizle küçük yaşlarda başlamıştı. 1966 yılında Özel Okan Ses Yarışması’nda Türkiye Birincisi oldu. 1968 yılında bu kez, Akşam Gazetesi’nin açtığı Altın Saz Yarışması’nda yine Türkiye birinciliğini kazandı. TRT İstanbul Radyosu’nun sözleşmeli, Kültür Bakanlığı Türk Halk Müziğinin ise kadrolu sanatçısı oldu ve buradan emekli oldu.

17 adet 45’lik plak, 4 longpley (uzunçalar), 8 kaset, 6 cd ile 3 sinema filmi yapan ve tüm vurgulu (telli) sazları çalan sanatçının ayrıca,TRT repertuarında, Kırklar Dağı, Ağlama Yar Ağlama, Diyarbekir Elleri, Diyarbekir Küçeleri ile Yar Dile adlı derlemeleri yer alıyor. Dünya’nın birçok ülkesinde onlarca konser veren sanatçının yine bir o kadar ödülü vardır. İngilizceyi iyi derecede bilmektedir.

Evli olup, Uğur ve Ceylan isminde iki çocuğu vardır.

 

Kitapları:

 

Diyarbakır Musiki Folkloru, Diyarbakır Küçeleri, Ninno, 70'inde Bir Çocuk (2019).

 

Albümleri:

 

Eyvah

4 Mumudur 14 Mumdur • 1987

Başım Gözüm Üstüne • 1987

Ölüm İle Ayrılık • 2009

Diyarbakır Türküleri • 2017

Diyarbakır Küçeleri • 2017

Diyarbakır Türküleri • 2017

Gün Doğmuyor Pencereme • 2017

Anlatmak İstesem • 2018

Diyarbakır Ezgileri • 2018

Bedri Ayseli Klasikleri 1 • 2019

Ninno • 2019

 

Popüler Türküleri:

 

Agır Ketye Dılemın

Ağlama Yar Ağlama

Ah Le Cane

Allah an Kurban

Az Kaldı Bayram Ola

Bahçada Yeşil Çınar

Biner Paytona

Bir Ceket İsterem

Dalal

Di Gel Kız Gel Yanıma

Dilden Dile Geziyor

Diyarbakır Elleri

Diyarbakır Küçeleri

Elinde Tabla

Fincanın Etrafı Yeşil

Gül Yüzün Dönme Benden

Gün Doğmuyor Pencereme

Hamaylı Boynundayım

Hangi Bağın Bağbanısan

Karanfilsin Tarçınsın

Kırklar Dağın Düzü

Kırklar Dağının Düzü / Suzan Suzi

Le Kirve

Makaram Sarı Bağlar

Ne Güzeldir Diyarbekir Elleri

Ninno

Oğlum Ehsan

Su İçemem Testiden

Suzan Suzi

Yar Diley

Yeni Kapıda Atlılar

 

Rol Aldığı Sinema Filmleri:

 

Bana Babamı Anlat (1984)

Ağlama Yarim (1984)

Bir Çirkin Adam (1969)

 

Müzik Ekibinde Video Filmleri:

 

Sami Hazinses Belgeseli (Kendisi, Video 2005)

Başım Gözüm Üstüne (1987)

 

Müzik Ekibinde Yer Aldığı Sinema Filmleri:

 

Bir Çirkin Adam (1969)

 

KAYNAKÇA: Ali Menteş / Diyarbakırlılar Rehberi (İstanbul 1988, s. 164), Bilhayat Güreş / Bedri Ayseli (Eyvan, Sayı: 3, Mart 1989, s. 8-9), Şevket Beysanoğlu / DFSA (c. 3, s. 444, 2. bas. 1997), İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) - Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (Cilt 12, 2019), Bedri Ayseli albümleri (idefix.com, sozcukitabevi.com, 21.09.2019), Bedri Ayseli filmleri (sinematurk.com, beyazperde.com, sinemalar.com, sozcukitabevi.com, 21.09.2019), Bedri Ayseli kitapları (idefix.com, sozcukitabevi.com, 21.09.2019).

 

 

 

NE GÜZELDİR DİYARBAKIR ELLERİ (*)

NE GÜZELDİR DİYARBAKIR ELLERİ (*)

 

Hançepek'te sıra sıra paytonlar

Oturmuşlar türlü türlü hatunlar

Boyunlarında beşibirlik altunlar

Ne güzeldir Diyarbakır elleri

 

Mardin kapı efe, ihvan yatağı

Bacı damda tahta sermiş yatağı

Çiğköfte, meftune derdim ortağı

Ne güzeldir Diyarbakır elleri

 

Dicle nehri gelin gibi akarsın

Gazi Köşkü mahzun mahzun bakarsın

Kırklar Dağı çok cigerler yakarsın

Ne güzeldir Diyarbakır elleri

 

(*) Sözü ve bestesi kendisine ait

70'İNDE BİR ÇOCUK

70'İNDE BİR ÇOCUK


Yazar: Bedri Ayseli

 

Yayınevi : Alfa Yayıncılık

 

Kitap Açıklaması

 

Vakittir, dedim… Gördüğüm, geçirdiğim, yaşadığım, yaşattığım ne varsa yazmalıyım artık, dedim ve elinizdeki kitap çıktı ortaya…

 

Mesleğim diş tabipliği; uzun yıllar, mesleğimle müziği yan yana yürüttüm ve adeta iliklerime işleyen Anadolu ezgilerinden de hiç ayrı düşmedim. Ruhunun sesini dinlemekten vazgeçmeyenlerden olan Rus yazar Anton Çehov’un meşhur sözünü anmak isterim burada: “Mesleğim olan doktorluk karım, yazarlık metresimdir; ama son yıllarda karımı göremez oldum!”

 

Dünyamız, yeryüzüne değmemden itibaren güneş etrafında tam 73 tur attı ve ben kendimi bildim bileli türkülere can vermeye, onları terennüm etmeye doyamıyorum… Siz beni zaten bu yönümle tanıyorsunuz ve ömrüm olduğu sürece de sesimi size ulaştırmaya niyetliyim.

 

Sizi şimdi, biriktirdiğim anılar ve güzel dostlarla/dostluklarla baş başa bırakayım…

Yazar: (Tanıtım Bülteninden)

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör