Müşerref Hekimoğlu

Çevirmen, Gazeteci, Yazar

Doğum
03 Eylül, 1923
Ölüm
10 Ekim, 2004
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Filoloji Bölümü
Burç

Gazeteci-yazar, çevirmen (D. 3 Eylül 1923, İstanbul – Ö. 10 Ekim 2004, Ankara). Çocukluğu, ilk ve ortaokul çağı Göztepe’de geçti. İlkokulu Göztepe Taş Okulda, liseyi Ankara Kız Lisesinde, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi DTCF Filoloji Bölümünde bitirdi. Bir süre Almancadan çeviriler yaptı. Gazeteciliğe 1948 yılında Hayat dergisinde başladı. Daha sonra Yeni Sabah, Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. 1948’lerin sonunda itibaren yaptığı röportajlar, yazdığı köşe yazıları, haber ve gezi yazılarıyla tanındı. İstanbul’da akşam saatlerinde yayınlanan Akşam gazetesi, sabahları çıkmaya başlayınca Hıfzı Topuz’un oluşturduğu kadroda yer aldı, köşe yazarlığını bu gazetede sürdürdü. 27 Mayıs 1960 devriminden sonra Ankara’ya yerleşerek, başkentteki olayları yakından izledi.

1972’de ANKA Haber Ajansını kuranlar arasında yer aldı. 1977 yılında ajansın yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlüğünü devralan Hekimoğlu, 2004 yılında ANKA’nın onursal başkanı oldu. Öncü gazetesinin yazar ve yönetim kadrosunda çalıştı. En son Cumhuriyet gazetesinde yazıyordu. Sürekli basın kartı sahibiydi. Cebeci Asri Mezarlığında toprağa verildi. Ölümünden sonra İletişim Araştırmaları Derneği ve ANKA Ajansı tarafından her yıl beş kadın gazeteciye verilmek üzere adına bir ödül konuldu.

ESERLERİ:

ARAŞTIRMA: 27 Mayıs Kitabı (1975), Başkent Günleri (1990).

ÇEVİRİ: Fin Masalları (Zacharias Topelius’tan), Litvanya Hikâyeleri (Hermann Skidemlann’dan), Alacakaranlıkta (Thomas Mann’dan), Katherina Knie (Zuckmeyer’dan), Marat (Peter Weiss’ten), Strindberg (F. Durrenmatt’dan), Ağaçlar Ayakta Ölür (Alejandera Casona’dan), İyi İnsan İyi Vatandaş (Fr. W. Focrster’dan, 1993).

HAKKINDA: Mehmet Aydın / Edebiyatımızda Kadın Şair ve Yazarlar Sözlüğü (2001), Gazeteci Müşerref Hekimoğlu Vefat Etti (Zaman, 11.10.2004), Gazeteci-Yazar Müşerref Hekimoğlu Hayatını Kaybetti (Hürriyet, 11.10.2004).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör