Cemal Kuru

Müzisyen, Şair

Doğum

Şair, müzisyen. 1952, Küpdüşen Köyü / Fatsa / Ordu doğumlu. İlkokulu Fatsa’da okuduktan sonra ailesiyle birlikte Samsun / Terme / Hüseyinmescit Köyü’ne yerleşti.  Samsun’da ortaokula başladıysa da maddi olanaksızlıklar nedeniyle okulu bırakıp terzi çırağı oldu. O günlerden itibaren eline geçen parayla yerli ve yabancı plaklar alıp koleksiyon yapmaya başladı. Bir yandan terzilik yaparken ya da sonra konfeksiyon işçisi olarak çalışırken, bir yandan da Samsun Halk Eğitim Merkezi’nde halk müziği kurslarına devam etti. 1981 yılında Ankara’da yapılan “Altın Mikrofon Ses Yarışması”nda ikinci olduktan sonra, 1984 yılında Samsun Fuarı’nda Türk Halk Müziği sanatçısı olarak sahneye çıkmaya başladı.

Cemal Kuru, bu tarihlerde geçirdiği bunalımlı bir dönemden sonra İslamî bir hayat tarzını seçerek,  artık sadece ilahi türünde eserler yazıp bestelemeye ve okumaya başladı. Samsun’da bir terzi dükkânı açtı ve plak biriktirmeye devam ederek, yirmi binden fazla bir plak koleksiyonu sahip oldu ve sonra bu koleksiyonu “Radyo 7” arşivine kazandırdı. 2003 yılında “Kanal 7” televizyonunda yapımcı olarak çalışmaya başladı ve buradan emekli oldu.

Kuru,1996 yılında “Hakka Gönül Verenler” adlı ilk müzik albümünü, ardından “Mevlâ’sını Seven Kullar” ve “Canana Geldim” (1997) albümlerini çıkardı. 2002 yılında çıkardığı “Gel Gel” adındaki dördüncü albümünün satışı iki milyonu bulunca terziliği bıraktı. Artık çok popüler bir müzisyen olan Cemal Kuru, birçok TV ve radyo kanalında ilahileri okumaya başladı, Türkiye’de ve Avrupa’da konser turlarına çıktı.

Çıkardığı bütün müzik albümlerinde “ölüm” temasına ağırlık veren Kuru’nun “Kabrimin İlk Gecesi” adlı eseri, video sitelerinde en çok tıklanan ilahisi oldu. Sade bir dille yazdığı ve kendisinin bestelediği ilahileri etkili ve yanık sesiyle içtenlikli söyleyişiyle yediden yetmişe halkın beğenisini kazandı. 24 adet ilahi albümü bulunan Cemal Kuru’nun ayrıca, “Her Şey Güzel Olacak” (2012) adlı bir şiir kitabı vardır.       

KAYNAK: Ahmet Sezgin / Termeli Yazarlar ve Şairler Ansiklopedisi (Samsun, 2012), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

AFFEYLE ALLAH’IM

Gençliğim gitti, hazana döndüm

    Yaşıyorum sandım, yaşarken öldüm.

    Ecelim geldi, yanmadan söndüm

    Şimdi huzuruna ben nasıl geleyim?

 

    Allah’ım Allah’ım, benim güzel Allah’ım!

    Huzuruna geldim, affeyle Allah’ım!

    Rahmetin boldu, bağışla Allah’ım!

    Huzuruna geldim, affeyle Allah’ım!

 

    Dünyaya aldanıp perişan oldum

    Nefsimin elinde oyuncak oldum

    Bir bahar gibiydim, sarardım soldum

    Şimdi huzuruna ben nasıl geleyim?

 

    Ömür sermayemi heba eyledim

    Dünya nimetine meyil eyledim

    Anladım ki sonunda zarar eyledim

    Şimdi huzuruna ben nasıl geleyim?

    …

-------------------------------------

*Cemal Kuru’nun kendi internet sitesinden.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör