Mustafa Efrahim Çete

Eğitimci, Yazar, Şair

Eğitim
Razgrat Türk Pedagoji Okulu
Diğer İsimler
Mustafa Çetev

Şair, yazar ve eğitimci. 1936, Kalova (Dyankovo) köyü / Razgrat / Bulgaristan doğumlu. Mustafa Çetev imzasını da kullandı. İlk ve ortaokulu doğduğu köyde okudu. Ardından  Razgrat Türk Pedagoji Okulu’nu bitirerek, öğretmen olarak aynı ilin Nasufçular (Duhovets) ilkokuluna atandı ve burada on beş yıl çalıştı. Köyüne döndüğünde öğretmenliğin yanında yörenin kültürel yaşamına katkılar yaptı ve bu bağlamda birçok piyesi sahneye koydu, şiir dinletileri düzenledi. Doğduğu bölgeyi anlatan pastoral-lirik şiirler yazarak, şiir çalışmalarını yoğunlaştırdı. 1984 yılında işinden çıkarıldı, birkaç yıl inşatlarda çalıştı.

Mustafa Efrahim Çete, 1989 yılında büyük göçe katılarak İstanbul’a geldi. İstanbul’da bir yıl ilkokul öğretmeni olarak çalıştı. 1992 yılında ailesi ile birlikte, Türklerinin Bulgaristan’daki varlığını sürdürmek için memleketine döndü. Sofya’da çıkan “Hak ve Özgürlük“ gazetesinin Kuzey Doğu Bulgaristan muhabiri olarak çalışmaya başladı. 1993 yılının Mart ayında Kuzey Bulgaristan Türk Yazarlar Birliği’ne başkan seçildi. 1996 yılında “Zaman-Bulgaristan“ gazetesinin il muhabiri oldu. 1998 yılında emekliye ayrıldı.

Çete, yazı ve şiirlerini “Hak ve Özgürlük”, “Filiz”, “Yeni Işık”, “Halk Gençliği”, “Tuna Gerçeği”, “Yeni Hayat “gibi gazete ve dergilerde yayımladı. Deliorman Edebiyat Derneği’nde Bulgaristan Türk kültürünün gelişmesi yönünde çalışmalar yaptı. Şiirlerinde yöre sevgisinin yanında aşk konularını ve asimilasyon trajedisini dile getirdi. Halen doğduğu köyde oturuyor. Evli ve iki çocuk babasıdır. Bulgarca ve Rusça biliyor.

ESERLERİ:

Deliorman Melodileri (Şiirler, Razgrat 1995), Mavi Çiçekler (Çocuk Şiirleri, Razgrat 1998), Şiirle Gülümsesin Dünya (Şiirler, Razgrat 2006).

KAYNAKÇA: Hayriye Süleymanoğlu Yenisoy / Bulgaristan Türk Çocuk Edebiyatından Örnekler (2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2009) , Dr. Şaban M. Kalkan Arşivi (2014). 

DELİORMAN

Şöyle bir yaslandım toprağına

Seni kucaklamaya uzandım

Lakin kollarım kısa geldi.

Sarıldım yalnız çiçeğine yaprağına

Ama sana hasret gönlüm

Kanmadı, kanmadı yine.

Sen sevdiğim kızın gibi dilber özgür

Ne suyuna doydum ne ekmeğine

Ne de muhabbetine çalışkan insanlarının

Seni kucaklamaya uzun kol değil

Uzun bir ömür gerek.

 

KAYNAK: Dr. Şaban M. Kalkan Arşivi (2014).

İYİMSERLİK

Sevdimse seni

Beni sev diye etmedim iyilikleri

Sevgi iyiliklere karşılık olmaz zaten

Esirgemediysem elimden geleni

Yakıp yıkmasın diye kökten

Sinsi ellerin kötülükleri

 

Anacan bir oğlan çelme vurdu ayaklarına

Soyuldu dizlerin düştüğü yeri

Doktora koştum insan borcum diye

Bilmediğin dersler vardı yaşam kitaplarında

Öğrettim öğretmen borcum diye.

Dans etmeyi beceremezdin

Tutup yönettim yönetmen borcum diye.

 

Sevdinse beni

Beni sev diye etmedim iyilikleri

Sevgi iyiliklere karşılık olmaz zaten

Esirgemedimse elimden geleni

İyiliklerle yenebilesin diye kötülükleri.

 

 

Razgrat

KAYNAK: Dr. Şaban M. Kalkan Arşivi (2014).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör