Rekin Teksoy

Sinema Yazarı, Yazar

Doğum
Ölüm
31 Mayıs, 2012
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Roma Hukuk Fakültesi

Sinema yazarı (D. 1928, İstanbul – Ö. 31 Mayıs 2012, Antalya). Saint Michael Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Roma Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yön, Sosyal Adalet, Ataç dergilerinde sinema yazıları yazdı. Arkın Yayınevi’nin hazırladığı Sinema ve Cumhuriyet ansiklopedilerinin yayın yö­netmeni oldu. Çeşitli eserleri tercüme etti. Sinematek Derneği’nde yöneticilik yaptı. TRT 2’de sinema ve edebiyat programı yaptı. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Sinema dersleri verdi. Decameron çevirisiyle "İtalya Cumhurbaşkanı Kültür Şövalyeliği" ödülünü, İki Efendinin Uşağı çevirisiyle "Avni Dilligil En İyi Çeviri Ödülü"nü, İlahi Komedya çevirisi ile de "İtalyan Senatosu Çeviri Ödülü"nü almıştır. 31 Mayıs 2012’de Antalya’da öldü.

ESERLERİ:

TELİF: Rekin Teksoy’un Sinema Tarihi (2 cilt, 2005), Rekin Teksoy'un Ansiklopedik Sinema Terimleri Sözlüğü (2013).

ÇEVİRİ: Anahtar Sahipleri (Milan Kundera’den), Ay ve Şenlik Ateşleri (Cesare Pavese’den), Babafingo (Luigi Malerba’dan), Büyülü Öyküler (Dino Buzzati’den), Gramsci’nin Külleri (Pier Paolo Pasolini’den), İki Efendinin Uşağı (Carili Goldoni’den), İlahi Komedya (Dante Alighieri’den), İnşallah (Oriana Fallaci’den), Yalnız Kadınlar Arasında (Cesare Pavese’den, 2015).

KAYNAK: Rekin Teksoy’u kaybettik (haberturk.com, 31.5.2012), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2013), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (C. 12, 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör