Mustafa Balbay

Gazeteci, Siyasetçi, Yazar

Doğum
08 Ağustos, 1960
Eğitim
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi
Burç

Gazeteci-yazar, siyaset adamı. 8 Ağustos 1960, Güney kasabası / Yeşilova / Burdur doğumlu. Ortaokulu ve liseyi Nazilli’de (Aydın) tamamladı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi (1981) mezunu. Gazeteciliğe, 1980'de İzmir'in yerel yayın organı Gazete İzmir'de başladı. Sonra Milliyet (1981-85) ve Cumhuriyet (1985-89) gazetelerinin İzmir bürolarında muhabir olarak çalıştı. 1989’da Cumhuriyet gazetesinin Ankara Bürosu haber müdürlüğünü (1989), 1992’de İstanbul’a giderek Haber Merkezi müdürlüğünü üstlendi, 1993’te  Cumhuriyet’in Ankara Temsilcisi oldu. Halen bu göreviyle birlikte gazetenin yayın kurulu üyeliği ve köşe yazarlığı görevlerini sürdürüyor.

Cumhuriyet gazetesinin birinci sayfasında yazdığı yazılarda kimi sözcükleri deforme ederek yarattığı çok katmanlı mizahi deneme üslubu ve nesnel yorumlarıyla geniş okur kitlesine ulaştı. Gerek gazetedeki yazılarından oluşan kitaplarıyla, gerekse dünyada gezip gördüğü yerler üzerine yazdığı gezi kitaplarıyla da aynı ilgiyi yakaladı.

Mustafa Balbay İçin Ne Dediler?

"Mustafa Balbay, kitabında, güvercin, kurt, arı üçgeninden yola çıkarak, 1999 seçimlerinden sonraki dönemdeki oluşumları ve gelişmeleri, çatışmaları, anlaşmaları manzum bir düzenlemeyle önümüze sermiştir. Manzume anlayışı içinde zaman zaman uyaklardan da yararlanmış ve durumları çok iyi kurgulamış, vurgulamış ve de sorgulamıştır. İlk bölüm ‘Çıkar Üstü Az Demokrasi’dir. (...) Kadrolaşma durumuna da değinmiştir." (Muzaffer Uyguner)

ESERLERİ:

GEZİ: Ülkelere Değil Savaşa Düşmanım; Balkanlar, Orta(daki) Asya Ülkeleri (1999), Yemen Türkler Mezarlığı.

SİYASİ-SOSYAL: Dönekrasi, Copokrasi (1999), TURBAN Kime Kurban, Cepokrasi, Afedersin La Fontaine (2000), Yürüt Ya Kulum, Güvencin Kurt Bir de Arı, Ele Geçirince İktidarı (2002).

KAYNAK: Ali Ekber Yıldırım / Çağdaş La Fontaine (Cumhuriyet Kitap, 31.8.2000), Emin Özdemir / Balbay'ın Masalı ya da Yerinel Bir Eleştiri (Cumhuriyet Kitap, 20.6.2002), Muzaffer Uyguner / Mustafa Balbay'dan "Güvercin, Kurt Bir de Arı Ele Geçirince İktidarı"- Yaşadığımız Günlerin Destanı (Cumhuriyet Kitap, 25.7.2002).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör