Ömer Aygün

Çevirmen, Şair

Eğitim
İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç

Şair, çevirmen. 8 Nisan 1975, New York / ABD doğumlu. Liseyi Galatasaray Lisesinde, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünde okudu. Galatasaray Üniversitesinde ve İstanbul Üniversitesi Felsefe ve Fransız Dili üzerine iki ayrı yüksek lisans yaptı. Pennsylvania’da (ABD) felsefe eğitimini sürdürdü. Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya beş yıl kadar yazıcılık, Yapı Kredi Yayınlarında bir süre editörlük yaptı.

İlk şiiri 1992 yılında Beyaz dergisinde yayımlandı. Şiirleri daha sonra Mediterraneans, kitap-lık ve Defter gibi dergilerde şiirleri yer aldı. Yves Bonnefoy, Maurice Blanchot ve Henri Michaux gibi bazı Fransız yazarlardan çeviriler yaptı. Felsefe, resim, yontu ve müzik üstüne yazılar yazdı.

ESERLERİ:

ŞİİR: Taş Gün (2002).

ÇEVİRİ: Rimbaud (Yves Bonne-foy’den, 1999), Yüzleşmeler (Henri Michaux’dan, 2001), Arşi-med’in Hamamı: Bir Bilim Söylenceleri Kitapçığı (Svan Ortoli, Nicolas Wiskowski’den, 2001), Olasılık Dışındaki (deneme, Yves Bonnefay’den, 2003), Profil (Stephane Mallarmé’den, 2003), Algılanan Dünya (Maurice Merleau Ponty’den, 2005).

HAKKINDA: Ömer Aygün / Taş Gün (2002).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör