Nüzhet İslimyeli

Ressam, Yazar

Doğum
Ölüm
06 Mart, 2005
Eğitim
İstanbul Harp Okulu

Ressam, yazar (D. 1913, Mudanya / Bursa - Ö. 6 Mart 2005, Ankara). Işıklar Askeri Lisesi ve İstanbul Harp Okulu mezunu. Cemal Nadir Güler, Mehmet Ali Laga, Celal Esad Arseven’in öğrencisi oldu. 1933-34 yıllarında ise Güzel Sanatlar Akademisi İbrahim Çallı Atölyesinde konuk öğrenci olarak öğrenim gördü. Kısa bir süre resim öğretmenliği yaptı.

1949’da görevli bulunduğu Erzurum’da ilk sergisini düzenledi. 1960 yılında albay rütbesi ile emekli olduktan sonra resme daha fazla vakit ayırdı. Asker Ressamlar Derneği’ne girdi, bu derneğin başkanlığını yaptı. 1966-85 yılları arasında Ankara Sanat Dergisi’ni çıkardı. Beşi yurtdışında olmak üzere yüz yirmiden fazla karma, otuz kişisel sergi açtı.

Suluboya tekniğindeki resimleri, manzara ve figür çevresinde ve tekniğin klasik-akademik kurallarına uyum çerçevesinde gelişti. Ankara ve çevresini konu alan bu resimlerinde, saf ve temiz renkler kullanmaya özen gösterdi. Lekeci bir anlayışa sahip olan ressam, daha ziyade bir suluboya ressamı olarak nitelendirilir. 1970 yılında kurulan Suluboya Ressamlar Grubu’nun kurucu üyelerinden olan sanatçı, ölene kadar aralıksız olarak otuz beş yıl bu grubun başkanlığını yaptı.

“Yalnız şu Plastik Sanatlar Ansiklopedisi, Türk sanat dünyasına yapılmış bir hizmet olarak daha dumanı üstünde taptaze bir bağıştır.” (Elif Naci)

“Sayın ressam N. İslimyeli’nin plastik sanatımıza yaptığı engin hizmetlerin unutulması gayri mümkün, yirmi yılı aşkın Ankara Sanat Dergisi, yanı sıra sanat literatürümüze kattığı kitapları ile her türlü övgünün üstündedir. Ressam olarak kendilerini özellikle suluboyanın içinde bulurum. Onun da tıpkı İngiliz ressam Turner gibi, suluboya sevgisi her tekniğin üstündedir.” (Şeref Bigalı)

BAŞLICA ESERLERİ:

Asker Ressamlar ve Ekoller  (1965), Sanat Terimleri Ansiklopedisi (1973), Türk Plastik Sanatçıları Ansiklopedisi (1971), Yaşam Öyküm (1999), Suluboya Resim Sanatı Tarihi (2009).

HAKKINDA: Nüzhet İslimyeli / Asker Ressamlar ve Ekoller (1965) - Türk Plastik Sanatçıları Ansiklopedisi (1971), Yaşam Öyküm (1999), Zahir Güvemli / Çağdaş Türk Resminden Örnekler (1982), Nurullah Berk – Kaya Özsezgin / Cumhuriyet Dönemi Türk Resmi (1983), Adnan Turanî / Batı Anlayışına Dönük Türk Resim Sanatı (1984), Sezer Tansuğ / Resim Sanatının Tarihi (1999), Suluboya Ressamlar Grubu 35. Yıl Sergileri Kataloğu (Nüzhet İslimyeli Anısına 35. Yılda 35 Gün Sergisi, 2005).

 

 

Nüzhet İslimyeli Kendi Portresi

Tablo

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör