Sabahat Akkiraz

Halk Müziği Sanatçısı, Siyasetçi

Doğum
06 Şubat, 1955
Burç
Diğer İsimler
Sabahat Akkiray (asıl adı)

Halk müziği yorumcusu, siyasetçi. 6 Şubat 1955 tarihinde Sivas’ın Kangal ilçesine bağlı Yaylacık köyünde doğdu. Asıl adı Sabahat Akkiray’dır.  Babası Hıdır Efendi Sivas / Kangal, annesi Zülfü Siyah Hanım Malatya / Arguvanlıdır. Ankara’da Esentepe İlkokulu’nu bitirdi, müzik eğitimine ise aile içinde başladı. Ancak sanata yönlenmesine ilkokul öğretmeni öncülük ederek, baba Akkiray’ı bu konuda ikna etti. Böylece ilk plağını 13 yaşında Arif Sağ ile Orhan Gencebay’ın sazları eşliğinde doldurdu. Ardından ailesi ile birlikte Almanya’ya göç eden sanatçı, ortaokul ile liseyi orada okudu. Bu süreçte müzikten hiç kopmayan Akkiraz, ustalarım dediği; Feyzullah Çınar, Aşık Daimi, Davut Sulari ve Muhlis Akarsu ile tanıştı ve onların desteğini gördü. Almanya’dan Türkiye’ye döndükten sonra 1983 yılında “Şafak Söktü” adını taşıyan profesyonel anlamdaki ilk müzik albümünü çıkardı. İlerleyen yıllar içinde Arif Sağ, Musa Eroğlu, Yavuz Top, Zafer Gündoğdu, Erdal Erzincan ve Erol Parlak gibi Türk Halk Müziği sanatçıları ile çalışmalar yaptı.  

Çok özgün bir ses olarak kabul edilen Sabahat Akkiraz, ses tonu ve olağanüstü yeteneği ve çalışkanlığı ile dünya üzerinde etnik müziğin en iyi tanınan adlarından biri olmayı başardı. Pek çok kez ülke dışında konserlere katıldı, yabancı albümlerde çalışmaları ve derlemeleriyle yer aldı. Batı müziğine verdiği önemi konserlerine de yansıttı. Albümlerinde çoğunlukla kendi derlediği türküleri, deyişleri ve uzun havaları seslendirdi. Seslendirdiği derlemeleri dışında yüzlerce derlenmiş eseri de belgeliğinde bulunmaktadır.

Profesyonel müzik yaşamına 1983 yılında başlayan Sabahat Akkiraz, 1990 yılında ilk uluslararası davetini alarak Hollanda’ya gitti ve önemli sanat etkinliklerinde yer aldı. Fransa’da verdiği konserlerin yankısı büyük oldu ve Mezzo TV yaşamını konu alan bir belgesel hazırladı. Hollanda, Brezilya, Almanya, İsveç, Fas, Malezya, Norveç, İspanya, Meksika gibi pek çok ülkede ünlü müzisyenlerle birlikte önemli konser salonlarında Türk halk türküleri söyledi. Eserleri dünya müzik sıralamalarında ilkler arasına girdi. Külliyat albümü 16 ülkede basıldı ve elektronik müzikle harmanlanmış en iyi Anadolu müziği olarak kabul edildi. 1982 yılından 2011 yılına kadar otuza yakın müzik albümü yayımlandı. Ayrıca besteleri ve derlemeleri bulunmaktadır.  

Grand Union Orchestra ile “Echoes From Anatolia-Anadolu’dan Yansımalar”ı hazırlayan Akkiraz, 1999’da “Queen Elizabeth Hall”de “Women of Tradition” projesinde Türkiye’yi temsil etti. “Theatre de la Ville” bünyesinde program yapan ilk Türk sanatçı oldu, her zaman sevilerek dinlendi… 2000 yılında Fransa’da “Yılın En İyi Etnik Müzik Sanatçısı” seçildi. 2005 yılında “Altın Plak”, 2008 yılında “Uluslararası Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış”, 2010 yılında ise “Altın Kelebek” ödüllerini aldı.

Sabahat Akkiraz, 12 Haziran 2012 tarihinde yapılan genel seçimlerde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) listesinden İstanbul 3. Bölge Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne girdi. Almanca bilen Sabahat Akkiraz bekârdır.

HAKKINDA: Vural Sözer / Müzik Ansiklopedik Sözlük (2005), Facebook Sabahat Akkiraz Resmi Sayfası (Ulaşım tarihi, 15 Şubat 2012).

 

 

 

   

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör