Hüseyin Bıçak

Halk Müziği Sanatçısı

Doğum
01 Ocak, 1965
Burç

Karadeniz müziği sanatçısı. 1 Ocak 1965, Dereli / Giresun doğumlu. Anne tarafı Gümüşhane Kürtün’den gelip Giresun Dereli’ye yerleşmiştir. Baba tarafı ise Trabzon Tonyalı’dır. Müziğe ilgisi nedeniyle liseyi tamamlamadan ayrılan Hüseyin Bıçak, 15 yaşından itibaren Karadeniz’in yöresel ezgileri ve Türk halk müziği parçaları çaldı ve okudu. Şarkılarına yüzlerce klip çekilen Hüseyin Bıçak, 1990’lı yıllarda aktif müzik yaşamında Karadeniz bölgesinde etkili bir isimken, 2006 yılında geçirdiği guatr ameliyatı nedeniyle bir süre müzikten uzak kaldı. Daha sonra tekrar müziğe dönen sanatçı eski etkinliği yakalayamamıştır.

Hüseyin Bıçak’ın 1999 yılında “Sekreter Kız” adlı klibi yayınlandığında kadınlardan çok sayıda tepki alınınca klibin yayını durdurulmuştur. Özellikle memleketi olan Giresun’da oldukça sevilen Hüseyin Bıçak, çeşitli dernek ve organizasyonlarda sahne almaya devam etmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.

Albümlerinden Bazıları:

Dilek Tutarım, Gurbetçiler, Ay doğar Giresun’dan, Ala Boncuk Gözlüm, Sen mi Verdin Bu Canı, Yüze Kayığım Yüze, Cilveli Kız, Tombulum, Fındıklar Ocak Ocak, Sekreter Kız, Ayrılık Acısı, Memleket Işıkları.

KAYNAKÇA: Hüseyin Bıçak (alkislarlayasiyorum.com, erişim: 10 Ocak 2016), Hüseyin Bıçak (giresunblog.com, erişim: 10 Ocak 2016), Hüseyin Bıçak (facebook.com, erişim: 10 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör