Şeyhmus Esenkuş

Halk Müziği Sanatçısı

Doğum

Halk müziği sanatçısı. 1975 yılında Diyarbakır'ın Alipaşa Mahallesinde doğdu. Bedri bey ve Zinnet hanımın oğludur. Babasının işçi olarak Kırklardağı’nda çalışmaya başlaması nedeniyle Bağıvar köyüne yerleştiler. Bu nedenle Alpaslan İlkokulu’nda başladığı ilkokulu Bağıvar köyünde tamamladı.

Dar gelirli bir ailenin çocuğu olarak hayatı mücadelelerle geçti. Çalışarak okumak zorunda olduğu için Ticaret Lisesi son sınıftayken okuldan ayrılmak zorunda kaldı. Ailesine destek olmak amacıyla, gittiği İzmir’de İzmir Fuarı gazinolarından bulunan Aksaray Gazinosunda iş buldu. Gündüzleri çaycılık yapıyor, geceleri ise sahneye çıkıyordu. İzmir’de tanıştığı bir kızla evlendi. İki yıl İzmir’de kaldıktan sonra,vatani görevini yapak üzere ailesiyle birlikte Diyarbakır’a döndü.

2008 yılında, TRT’nin açtığı "Sen Türkülerini Söyle” adlı yarışma programına katıldı. Sesinin güzelliği ve sempatik hareketleri ona bu yarışmada birincilik getirdi. Binlerce kişinin katıldığı bu yarışmada birinci olması, hem TRT’de sözleşmeli sanatçı olmasını hem de 100 bin lira para kazanmasını sağladı. Sanatçımız, Ankara Radyosu’nda Halk Müziği sanatçısı olarak görev yapmaktadır. Evli ve iki çocuk babasıdır. 

 HAKKINDA: Recep Acay / "Esenkuş, Şeyhmus" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör