Murat Menteş

Yazar, Şair

Doğum
21 Eylül, 1974
Burç

Şair ve yazar. 21 Eylül 1974, İstanbul doğumlu. Bir süre İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde okudu. Yazı hayatına, lise birinci sınıftan itibaren şiir yazarak başladı. Sahaflık yaptı. Şehrengiz adlı bir edebiyat dergisinde çalıştı. Daha sonra çeşitli yayınevleri, dergiler ve gazetelerde görev aldı. Çalışmalarını Gerçek Hayat adlı haftalık derginin yazı işleri müdürü olarak sürdürdü. Yazıları Gerçek Hayat, Şehrengiz ve Kökler dergilerinde yayımlandı.

“Hakikaten farklı bir kitap bu. Bir ilk roman için fazlasıyla usta, ele aldığı konu itibariyle fazlasıyla cesur, yarattığı kahramanlar açısından fazlasıyla anarşist bir metin var karşımızda.” (Sefa Kaplan)

“Murat Menteş’in şiirini bir kelimeyle ifade etmeye çalıştığımızda, genel özelliklerini tespitte tutamak mahiyetinde, şu kelimeleri telaffuz edebiliriz: Zeki (...), ironik, duygulu, hayatiyet sahibi, işçilik.” (Osman Özbahçe)

ESERLERİ:

ŞİİR: Kuzgunun Gölgesi.

DENEME: Kaosa Mütevazı Bir Katkı (2001), Aynalı Barikatlar (2003).

ROMAN: Dublör’ün Dilemması (2005).                                             

KAYNAK: Osman Özbahçe / 2003 Yılında Şiirimiz - Ali Bayram / Aynalı Barikatlar (Kökler, sayı: 4-5, 2004), Sefa Kaplan / Murat Menteş’in Yazdığı Dublör’ün Dilemması Son Yılların En Fırlama Romanı (Hürriyet Keyif, 29.5.2005), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

MEVSİMDEN KAÇAN KÂTİB

ben kâtib yâ sessizlik
ve o camdan yürüyüş
dedem lakabı kedi
biraz yüzümde sakal
yüzük parmağım gümüş

rahle kandil kaztüyü
tilkilerden bir gülüş
kirli tül güz dediğin
daman kesik bulut
musikişinas ölü

sıkı sicim şu yağmur
bağlamış faytonları
şemsiye dört kırlangıç
güneyi gösteriyor
kafirin namluları

can kırılsa da yetiş
çamur desen paçaya
konak yangına teslim
yılan benekli tüfek
ile ben savaşmaya

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör