Necip Celal Antel

Müzisyen

Doğum
Ölüm
-

Besteci (D. 1908, İstanbul – Ö. 1957). Eski Hukuk Fakültesi Müderrislerinden ve Osmanlı Devleti Nazırlarından Mehmet Celâlettin Bey’in oğludur. Küçük yaşta Tahir Bey’den keman ders­leri müziğe başladı. Genç yaşında geçirdiği bir hastalı­k sonucu görme duyusunu yitirdi. Gözlerinin tedavisi için gittiği Almanya’da Prof. Habemann’ın öğrencisi oldu.

Türkçe tangolar besteleyen ilk sanatçı olan Antel, kemanın yanı sıra piyano, akordeon, kaval gibi pek çok müzik aletini ustalıkla çalardı. Klâsik çalışmaları da deneyen besteci asıl şöhretini tangoları ile yaptı. Güftesi Hüseyin Siret'in olan Geçti Sevdalarla Ömrüm, İhtiyar Odum Bugün adlı şarkısı ile Türk müziğinde de başarı gösterdi.

BAŞLICA ESERLERİ:

Sarı Yapıncak, Mazi, Ayrılık, Özleyiş (Evelyn Hoit tarafından Almanca olarak plâğa okundu), Yıllar, Kimse Sevgimi Bilmez, Günler, Geçmiş Zaman Olur ki, Bir An için, Damla Damla, Gel, Benim Şarkım, Suna.

HAKKINDA: Vural Sözer / Müzik ve Müzisyenler Ansiklopedisi (s. 20, 1964), Türkiye Ansiklopedisi (c. 3, s. 1108, 1974), Rahmi Kalaycıoğlu / Türk Musikisi Bestekârlar Külliyatı (4 cilt, 1979), Mehmet Nazmi Özalp / Türk Musikisi Tarihi (1986), Büyük Larousse (c. 2,  s.  673, 1986), Cemil Yener / Müzikte Kim Kimdir? (1987), Yılmaz Öztuna / Büyük Türk Musikisi Ansiklopedisi (1990), Ahmet Şahin Ak / Türk Musikisi Tarihi (2002),  İlke Boran - Kıvılcım Yıldız Şenürkmez / Kültürel Tarih Işığında Çok Sesli Batı Müziği (2010). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör