Hakan Arslanbenzer

Çevirmen, Şair

Doğum
16 Kasım, 1971
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Osman Emre Narin

Şair, çevirmen. 16 Kasım 1971, Kars doğumlu. Osman Emre Narin imzasını da kullandı. İlk ve ortaokulu Kars’ta, liseyi Ankara’da Atatürk Anadolu Lisesinde (1990) okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü ve ODTÜ’deki yükseköğrenimini tamamlamadı. Bir süre yayınevleri ve dergilerde çalıştı. 1993 yılından sonra İstanbul’da mütercimlik ve editörlük yaptı.

İlk şiiri “Kan Kardeşim”, Dergâh dergisinde (1994) yer almıştı. Şiir ve yazıları Dergâh dışında Yedi İklim, Ülke, Ağır Ol Bay,  Düzyazı,  yönettiği Şehrengiz (İcabi Akçaoğlu’yla birlikte, 12 sayı), Atlılar (Hakan Şarkdemir ve Mehmet Erdoğan’la birlikte, 9 sayı), Huruç (Eren Safi’yle, 2 sayı) dergilerinde yer aldı. Arslanbenzer, 1996’da “neo-epik şiir” görüşünü ortaya attı. Neo-epik veya çağdaş destansı şiiri şöyle tarif eder: “Esas olarak İkinci Yeni şairlerinin ikinci dönemlerinde, başka deyişle 1960’larda yazdıkları epik şiirlerde çıkışını bulan bir şiir tarzı ve eleştirel yaklaşımdır. Bu yanıyla neo-epik şiiri, klasik destansı anlayışla modern şiirsel kazanımların bir birleşimidir. Modern dönemde yenilenen fakat bir yandan da bilinçten kopan ve parçalanmaya uğrayan şiirin yeniden bilinç ve düşünceyle buluşturulması gayretidir.

ESERLERİ:

ŞİİR: Reis’in Kara Merhemi (1997), Şehidet’in Erken Günlerini Anarak (1998), Namus ve Başka Şiirler (2001).

ELEŞTİRİ: Dünyaya Saldıran Şair (1998).

ÇEVİRİ: Seçme Konuşmalar (Konfüçyüs’ten, 1997).

HAKKINDA: Murat Menteş / Yaralılar İçin Şiir: Reis’in Kara Merhemi (Şehrengiz, Eylül 1997), Faruk Uysal / Dünyaya Saldıran Şair (Hece, 1998), TBE Ansiklopedisi (c. 1, 2001), Mehmet Çetin / Tanzimattan Günümüze Türk Şiiri Antolojisi (c.  4, 2002). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör