Ahmet Remzi Yüreğir

Eğitimci, Gazeteci, Siyasetçi

Doğum
-
Ölüm
07 Ekim, 1951
-
Eğitim
Adana Öğretmen Okulu

Gazeteci, eğitimci ve siyaset adamı (D. 1892 – Ö. 7 Ekim 1951). Adana Öğretmen Okulunu bitirdi. Öğretmenlik mesleğine başladığı sırada Birinci Dünya Savaşı çıktığından silah altına alındı. Mondros Mütarekesi imzalandığında Adana’da bulunan Remzi Bey, Yıldırım Orduları Komutanı Mustafa Kemal Paşa’nın Suriye bozgunundan sonra karargâhını Adana’da kurduğu ve milli bir mücadele başlatmak için destek toplamak üzere yaptığı toplantılara katıldı. Mustafa Kemal’in çalışmalarından etkilenen Remzi Bey, 1918 yılında öğretmenliğini sürdürürken arkadaşı Avni Doğan ile birlikte Adana gazetesini çıkarmaya başladı. İşgal güçleri, Kuvay-ı Milliye’yi destekleyen bu gazeteyi bir baskınla kapattıktan beş gün sonra Yeni Adana gazetesini çıkarmaya başladı. Kurtuluş Savaşı sırasında tüm güçlüklere karşın bu gazeteyi çıkarmayı sürdürdü. Ancak gazeteyi sekiz sayı çıkardıktan sonra Fransızların basımevi işçilerini tutuklaması ve kendisi için ölüm fermanı çıkarması üzerine kadın kılığına girerek Adana’dan kaçtı.

Ahmet Remzi Bey, Sivas’ta başlayan ulusal hareketi desteklemek üzere Kayseri’de Adana Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’ni kurdu ve bir dönem için cemiyetin tek üyesi oldu. Kuvay-ı Milliye’nin alt yapısını oluşturmak üzere Yeni Adana gazetesini büyük bir inatla önce Karaisalı’da, daha sonra Pozantı’da çıkarmayı sürdürdü. Ayda 300-500 tane basabildiği gazeteyi hayvan sırtlarında gizlice köylere ulaştıran Ahmet Remzi Bey, gazetesini uzun süre yaşatarak bölge gazeteciliğinin başarılı bir örneğini verdi.

Ahmet Remzi Yüreğir, 1930 yılında Serbest Cumhuriyet Fırkasına katılarak, partinin Adana sorumluluğunu üstlendi. 1940’lı yıllarda CHP içinde yer aldı; 1946-50 yıllarında CHP Adana Milletvekili oldu. CHP’nin 1950 seçimlerinden yenilgi ile çıkmasından sonra partinin yeniden yapılanma çabaları doğrultusunda İstanbul’da parti adına İnkılap adlı bir gazete çıkarmak için çalışmalara başladı, ancak bir trafik kazası sonucunda hayatını kaybetti. Aydın Remzi Yüreğir, Çetin Remzi Yüreğir ve Yalçın Remzi Yüreğir adlarında üç oğlu vardır.

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör