Manken, televizyon oyuncusu, yapımcısı, sunucusu ve menajer. Diyarbakır doğumlu olan sanatçı, henüz 15 günlükken ailesiyle İzmir'e taşındı. İzmir'de büyümüş olmasına rağmen her iki şehrin de kültürüyle yetişen Nilüfer Kurt'un, mankenlik, yapımcılık, sunuculuk, oyunculuk ve şarkıcılık deneyimleri oldu. 1990'lı yılların başlarında TRT Türk Sanat Müziği Korosu sınavlarına kendini deneme amaçlı girdi ve sınavı kazandı; ancak sınava o dönemki çeşitli sorunlar nedeniyle farklı bir isimle girdiği için kayıt yaptırmadı. Mankenlikle başladığı kariyerine sunuculuk, oyunculuk ve hep yapmak istediği şarkıcılığı da ekleyerek sürdürdü. 1997 yılında Prestij Mankenlik Ajansı'nı devraldı.

Nilüfer Kurt, asıl çıkışını "Örümcek" dizisindeki "Neslişah" karakteriyle yaptı. Bu karakterin ardından gelen 2000 yılında "Hanım Ağa" dizisiyle de oyunculuk kabiliyetine dair olumlu eleştiriler aldı. Bu dizinin ardından lakabı "Hanım Ağa" olarak kalmıştır. Aynı yıl Las Vegas'ta ülkemizi Türkiye güzeli olarak temsil etti.

Nilüfer Kurt, oyunculuğunun yanı sıra televizyonlarda sunuculuk, sanatçılara menajerlik de yaptı. 2001 yılında TRT 1 için çekilen "Hava Şahinleri" adlı dizide Gökhan Arsoy ile başrol oynadı. 2008 yılında yayına giren ve 2011'de sona eren "Nilüfer Kurt'la Show Zamanı" isimli 107 program canlı olarak yayınlanan bir talk show programı yaptı. Kayra isimli bir kız çocuk annesidir.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör